I Wąbrzeski Turniej Szachów Szybkich FIDE

Rok 2015 dla kujawsko-pomorskich szachów jest bardzo urozmaicony pod względem ciekawych zakątków, miejsc gry, gdzie ostatnimi czasy zaskakują nas malownicze regiony naszego województwa.

O wielu takich miejscach nie mieliśmy pojęcia, albo nie zdawaliśmy sobie sprawy, że są aż tak ciekawe i piękne. W boksie pokutuje zasada, aby nigdy nie mówić „nigdy” co szczególnie dotyczy odchodzących „niby” na emeryturę mistrzów. W szachach również nie można powiedzieć, że już tak pięknego miejsca do gry nigdzie się nie uraczy, a tutaj niespodzianka, której autorstwo przypada 14 tysięcznej miejscowości, położonej pomiędzy trzema jeziorami (stąd nazwa miasta – „wokół brzegów” – Wąbrzeźno).
Obchodzący 50-lecie istnienia Wąbrzeski Dom Kultury przy ul. Wolności 47 zaskoczył nawet tych najbardziej obytych w kraju szachistów naszego województwa, a szczególnie jego sala widowiskowa. Jasny wystrój, komponujący się z efektownymi drewnianymi belkami, okraszony kilkudziesięcioma lampami świetlnymi, nadawał doskonały klimat do zorganizowania i przeprowadzenia tutaj zawodów szachowych. Pomysł przeprowadzenia turnieju zrodził się jednak w głowie Damiana Retz’a, uczącego na co dzień matematyki w tutejszej szkole. Jego trójka dzieci gra w szachy i aktywnie uczestniczy w różnego rodzaju zawodach, toteż lokalny patriotyzm górował nad wyborem miejsca do gry. Koncepcja spodobała się pani dyrektor WDK Gizeli Pijar, która uzyskała wsparcie Burmistrza Miasta pana Leszka Kawskiego oraz Starosty Wąbrzeskiego Krzysztofa Maćkiewicza. Przeprowadzenie turnieju wziął na barki wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego Jarosław Wiśniewski, który był sędzią głównym zmagań.
Zatem w słoneczną niedzielę 04 października 2015 r. od godziny 10.00 ruszył 9-rundowy turniej szachów szybkich, grany tempem 10 minut + 5 sekund za wykonane posunięcie dla zawodnika, zgłoszony do światowej federacji szachowej FIDE. Lista startowa początkowo pęczniała do rozmiarów 64 graczy, jednak ostatecznie w zawodach wzięło udział 48 zawodników w wieku od 7 do 74 lat. Zagrali zawodnicy posiadający różnego rodzaju tytuły szachowe, jak chociażby 2 mistrzów międzynarodowych (Andrzej Maciejewski oraz Krzysztof Żołnierowicz), kilku kandydatów na mistrzów, oraz kilkunastu zawodników z czołówki wojewódzkiej. W jednej grupie z seniorami grali juniorzy, którzy tym samym mogli zbierać niezbędne doświadczenie.
W tej licznej grupie faworytów było jednak kilku, wśród których zwycięzców można było upatrywać w Żółnierowiczu, Maciejewskim, Karolu Jarochu, Marku Olszewskim, Tomku Żebrackim czy Piotrze Bieluszewskim. Zwycięzca był jednak jeden – Karol Jaroch z Fali Świekatowo, który zdominował końcówkę zawodów. Na pytania statystów: „czy przegrałbyś partie z Karolem Jarochem”, 20% odpowiedziało „TAK”, a 80% odpowiedziało „ZNOWU?”. Oczywiście parafrazuję słowa Silvio Berlusconiego, jednak Karol grał najpewniej, wygrywając 6 partii a 3 zremisował. Drugie miejsce symbolicznego podium przypadło Jarosławowi Paprockiemu z PKS WIATRAK Bydgoszcz, który do zwycięzcy stracił 0,5 pkt. a na drodze do pierwszego miejsca stanęła mu porażka z klubowym kolegąTomaszem Żebrackim. Trzeci w wąbrzeskich zawodach był Mariusz Mazalon – UKS MDK Nr 1 – Hetman Bydgoszcz, który nie przegrał żadnej partii, jedynie 4 zremisował. Poza „pudło” wypadł nieco nerwowy tego dnia Marek Olszewski z CHEMIKA Bydgoszcz, a ciekawe zawody rozegrał rodzinny tercet Wiśniewskich (Przemysław, Adam i Szymon) z UKS MDK Nr 1 – Hetman Bydgoszcz.
Wśród juniorów triumfowali bracia bliźniacy Karol i Kacper Kacprzak z CHEMIKA Bydgoszcz, którzy w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 5,5 pkt. zajęli wysokie miejsca (odpowiednio 13 i 15). Rzutem na taśmę na trzecie miejsce wśród juniorów wdrapał się Michał Moszczyński z Rotmistrza Grudziądz (jedyny przedstawiciel tego klubu w zawodach, chociaż z Wąbrzeźna do Grudziądza jest niespełna 31 km). Michał w ostatniej rundzie uciekł spod topora Wiktora Wiśniewskiego z NOK Nakło, doskonale wykorzystując doświadczenie w niemal przegranej partii. Wśród kobiet najlepsza była obecna mistrzyni województwa w szachach błyskawicznych Zuzanna Borkowska z MKS EMDEK Bydgoszcz. Z kolei puchar Starosty Wąbrzeskiego dla najlepszego zawodnika z terenu tego powiatu odebrał Adrian Retz, potwierdzając tym samym wysoką formę z wcześniejszych półfinałów we Władysławowie, gdzie awansował do finałów Mistrzostw Polski. Dla porządku dodam, że najmłodszym uczestnikiem turnieju był Konrad Lewandowski z Torunia (7 lat), a najstarszym Henryk Bieluszewski z Wisły Nowe (74lata).
Podsumowania zawodów dokonała pani dyrektor Gizela Pijar oraz sędzia Jarosław Wiśniewski. Puchary oraz nagrody wręczał również przedstawiciel starostwa oraz panie z WDK, którym zawdzięczamy sprawne przeprowadzenie zawodów. Turniej przypodobał się również uczestnikom ze strony kulinarnej, gdzie prym wiodły przysmaki pani Zofii Wnuczyńskiej (żurek „rewela”). Szachiści otrzymali też słodki poczęstunek (ciasto i różnego rodzaju napoje), co nie zdarza się często na zawodach szachowych, ale pokazuje rękę dobrego gospodarza. Nie będzie ryzykiem stwierdzenie, że wąbrzeskie zawody były strzałem w dziesiątkę i zyskały co najmniej 4 z 5-cio gwiazdkowej skali ocen wystawianych przez szachistów. Czyżby kolejny teren dla szachów zdobyty? Sukces tego turnieju sprawia, że w przyszłym roku, najprawdopodobniej zorganizujemy w Wąbrzeźnie zawody w randze mistrzostw województwa. Na koniec wszyscy uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe wspólne zdjęcia (a ja bynajmniej miałem jedną z najlepszych miejscówek).
Klasyfikacja końcowa w I Wąbrzeskim Turnieju Szachów Szybkich:

k+ Jaroch, Karol

k Paprocki, Jaroslaw

k Mazalon, Mariusz

k+ Olszewski, Marek

I+ Wiśniewski, Adam

I+ Wiśniewski, Szymon

I++ Szmidt, Przemysław

IM Żołnierowicz, Krzysztof

k Wiśniewski, Przemysław

I Żebracki, Jarosław

k Żebracki, Tomasz

k Bieluszewski, Piotr

II+ Kacprzak, Karol(junior – I)

I+ Lewandowski, Marek

II Kacprzak, Kacper(junior – II)

I++ Budnik, Mateusz

IM Maciejewski, Andrzej

II+ Woźniak, Krzysztof

II Moszczyński, Michał(junior – III )

I Doliński, Piotr

I Witkowski, Andrzej

I+ Starzyński, Waldemar

I Bieluszewski, Henryk

III Leśniak, Kacper

I Borkowska, Zuzanna(najlepsza kobieta)
I Pawłowski, Paweł

II Paprocki, Stanisław

II+ Florek, Wojciech

II Pituła, Adam

III Olechnicki, Krzysztof

II Retz, Adrian

III Wiśniewski, Wiktor

II Gęsicki, Zbigniew

III Kamiński, Mateusz

II Retz, Patryk

III Graczyk, Piotr

II Waszewski, Sebastian

II+ Leśniak, Angelika

III Podlewski, Szymon

III Retz, Agnieszka

IV Dziodko, Mateusz

III Jeda, Maciej

IV Paprocki, Antoni

V Kamiński, Tomasz

IV Waszewski, Maksymilian

II Krupecka-Czarkowska, Danuta

Lewandowski, Konrad

IV Waszewski, Kacper

I Zebrowska, Anna

 

Jarosław Wiśniewski

 

A- A+