O nas

Podstawowym zadaniem Wąbrzeskiego Domu Kultury jest upowszechnianie wielu różnorodnych form aktywności kulturalnej skierowanej do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Jednym z priorytetów działalności jest m.in. ożywianie lokalnych i powiatowych tradycji kulturowych w kierunku zaspakajania potrzeb mieszkańców miasta i powiatu oraz stworzenie takiej oferty zajęć, która w kreatywny sposób pozwoli na zagospodarowanie czasu wolnego osobom w różnym wieku.

Jednostka zajmuje się również organizowaniem różnorodnych przedsięwzięć w zakresie edukacji artystycznej, społecznej, kulturalnej i naukowej. W placówce prowadzone są systematyczne otwarte zajęcia dla wszystkich chcących poszerzać swoje zainteresowania.


Dom kultury powstał w 1965 roku, jako placówka metodyczna, tworząca i rozwijająca wszelkie formy działalności kulturalno – oświatowej. Działalność merytoryczna ukierunkowana jest na organizację wystaw i koncertów oraz pracę kół zainteresowań. WDK jest także organizatorem imprez kulturalnych o charakterze wojewódzkim, regionalnym i ogólnopolskim takich jak: Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej „Rozśpiewane dzieciaki”, Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Dętych, Wojewódzki Przegląd Piosenki Dziecięcej „Uśmiechnięte nutki”, Wąbrzeska Biesiada Seniorów. Wąbrzeski Dom Kultury prowadzi również szereg sekcji zainteresowań zarówno dla dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Wśród nich znajdują się koła: gry na gitarze, ukulele, plastyczne, gier planszowych, baletowe.  Dużą popularnością cieszy się sekcja Orkiestry Dętej, która powstała 2008 roku. Głównym jej celem jest propagowanie i rozwój amatorskiego ruchu muzycznego w środowisku wąbrzeskiej młodzieży, a tym samym stworzenie jej szansy na kulturalne, pożyteczne spędzanie wolnego czasu w miłej i serdecznej atmosferze. 40 – osobowa Orkiestra – kierowana przez wykwalifikowanego kapelmistrza – swoimi prezentacjami uświetnia wiele imprez okolicznościowych ciesząc się coraz większą popularnością w lokalnym środowisku. Wieloletnie doświadczenie instruktorów prowadzących sekcje dęte sprawia, że instrumentaliści obsługują nie tylko ważne wydarzenia państwowe ale również zapewniają oprawę mszy św., uroczystości firmowych, festynów itp. Od 2019 roku w Wąbrzeskim Domu Kultury funkcjonuje Wąbrzeski Uniwersytet Dziecięcy w poczet, którego wstąpiło dziewięćdziesięciu młodych żaków. Uniwersytet został  powołany w celu promocji nauki i edukacji oraz rozwijania dziecięcej ciekawości i wyobraźni.
Natomiast osoby dojrzałe mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania w Klubie Aktywnych Kobiet, Klubie seniora „Echo” czy chociażby Uniwersytecie Trzeciego Wieku, który funkcjonuje w placówce od 2011 roku. Poza wykładami studenci UTW oraz seniorzy mają organizowane różnego rodzaju spotkania integracyjne, kursy, szkolenia itp. Aktywnie biorą udział w różnego rodzaju konkursach i wyjazdach integracyjno – krajoznawczych. W ramach struktur jednostki funkcjonuje również Klub Brydżowy i Klub Krótkofalowców. Miłośnicy tradycyjnych płyt winylowych skupiają się w Klubie „Czarnego krążka” a fotografii biorą udział w cyklicznych warsztatach fotograficznych. Tradycyjnie już jedną z ofert jednostki skierowaną do dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych są warsztaty rękodzieła oraz spotkania animacyjne. Tego rodzaju zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród rodziców jak i dzieci. Celem spotkań z najmłodszymi jest nauka współpracy w grupie, integracja, rozwój zdolności manualnych oraz propagowanie życia kulturalnego wśród najmłodszych. WDK współpracuje w zakresie opieki pedagogicznej nad dziećmi z Polskim Związkiem Nauczycielstwa Polskiego – sekcja emerytów, organizacjami pozarządowymi oraz Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, Uniwersytetem Wrocławskim i Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy. Ponadto od kilku lat organizowane są w placówce zajęcia w ramach akcji „Projektor – wolontariat studencki”. Pozytywnie układa się również współpraca z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury w Toruniu i Delegaturą IPN w Bydgoszczy.
W sezonie letnim WDK organizuje na Podzamczu i Placu Jana Pawła II różnorodne imprezy kulturalne dla mieszkańców miasta oraz turystów. W ostatnich latach w Wąbrzeźnie wystąpiło wiele gwiazd polskiej estrady, m.in. Ryszard Rynkowski, Krzysztof Krawczyk, Elektryczne Gitary, Czerwone Gitary, Halina Frąckowiak, O.N.A., K.A.S.A., Majka Jeżowska i Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Myslovitz, Bracia, Formacja Nieżywych Schabów, Big Cyc, Paweł Kukiz, IRA, Video, Lombard, FEEL, Andrzej Rybiński, Kamil Bednarek, Anna Wyszkoni, Trubadurzy, Teresa Werner, Marek Piekarczyk.


Ciekawą formą aktywności edukacyjno – kulturalnej są różnego rodzaju plenery malarskie i rzeźbiarskie skupiające amatorów sztuki z różnych regionów Polski. Pokłosiem tych zajęć są galerie obrazów i rzeźb prezentowane w placówce oraz Parku WDK.
W Galerii WDK swoje prace wystawiało wielu lokalnych twórców sztuki i hobbystów, wśród nich wąbrzeźnianie: Zbigniew Izdebski, Edmund Wojnowski (wystawa pośmiertna), Justyna Węglińska, Justyna Zarębska, Ignacy Kowaliszyn, Jerzy Szczęsny, Jakub Biewald, Sylwia Pietras, Paweł Włodarski, Szymon Krawczyk, Arkadiusz Domian, Cecylia Szymańska, Katarzyna Pliśniak, Patrycja Prusakowska, Piotr Słupkowski, Aleksandra Kamińska, Bernadeta Macikowska, Teresa Wiśniewska, Maciej Kastner, Małgorzata Górecka, Cecylia Kolińska, Justyna Janowska, Bartłomiej Marchlewski, Dorota Kruszczyńska, Jacek Stochmal, Jerzy Szczęsny, Monika Wąs, Dariusz Delik.
Wąbrzeski Dom Kultury kontynuuje umowę z Profesjonalnym Kinem Objazdowym,  które wyświetla filmy w miejscowościach nieposiadających kin. Seanse wyświetlane przez Kino odbywają się na profesjonalnym sprzęcie projekcyjnym, w najwyższej jakości obrazu i dźwięku, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Dzięki projektorowi cyfrowemu, zgodnemu z międzynarodowym standardem DCI oraz systemowi XpanD widzowie mogą oglądać filmy w technologii 3D. Natomiast w ramach promocji miasta WDK zajmuje się m.in.: prowadzeniem Miejskiego Punktu Informacji, do zadań którego należy udzielanie informacji o atrakcjach turystycznych Wąbrzeźna i okolic, imprezach kulturalnych i sportowych miasta, bazy noclegowej i gastronomicznej, pomoc w nawiązywaniu kontaktów turystycznych w kraju i za granicą, prowadzenie galerii lokalnych artystów oraz bazy materiałów promocyjnych miasta.
Od W 2011 r. w WDK funkcjonuje Izba Muzealna, w której znajdują się zarówno dzieła odznaczające się kunsztem artystycznym jak i rzemieślnicze wyroby codziennego użytku. Wśród zgromadzonych przedmiotów znajdują się m.in. meble pochodzące z początków XX w. (stół, kredens, łóżko, szafki i komoda). Zbiory muzeum uzupełnia ekspozycja Kronik WDK oraz obrazy, które powstały podczas wąbrzeskich plenerów malarskich w 2012 i 2013 r. Muzeum w Wąbrzeźnie prezentując zabytki i pamiątki z przeszłości, propaguje historię miasta i okolicy.


W Kawiarni STYL, która funkcjonuje w strukturach WDK przez cały rok organizowane są imprezy okolicznościowe. Do dyspozycji naszych gości są również pokoje gościnne będące gwarancją komfortowego i niedrogiego noclegu. Zapewniamy również bezpłatny parking oraz stały dostęp do bezprzewodowego Internetu.


Miejscem letnich spotkań mieszkańców i turystów jest Amfiteatr na Podzamczu, administrowany przez jednostkę. W okresie wakacyjnym odbywają się tam różnego rodzaju imprezy, koncerty oraz animacje.
Z domem kultury związane są także początki istnienia lokalnych mediów. W latach 1990 – 1998 Wąbrzeski Dom Kultury odpowiedzialny był za wydawanie dwutygodnika „Wiadomości Wąbrzeskie”.
Natomiast w 1993 roku dom kultury przejął Miejską Telewizję Kablową. Od tamtej pory emituje program telewizyjny i telegazetę. Od 1994 roku znajduje się tutaj lokalny sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który koordynuje pracę wolontariuszy tej ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Jerzego Owsiaka.

 

A- A+