Publikacje i gadżety

Publikacje dostępne w MPI:

 • Album ,,Mataszkowie na ziemi wąbrzeskiej”

„Mataszkowie na ziemi wąbrzeskiej” – to kolejna propozycja wydawnicza skierowana dodzieci. Książkę Tomasza Stochmala można już nabyć w Miejskim Punkcie Informacji. Tym razem są to wakacyjne przygody czwórki przyjaciół, którzy odwiedzają wieś leżącą niedaleko Wąbrzeźna – Niedźwiedź.Wakacje pod namiotem w tym wyjątkowym miejscu pozwalają odkryć wiele tajemnic i ciekawych miejsc. Aby dowiedzieć się jak bohaterowie rozwikłali kolejną zagadkę wystarczy sięgnąć do lektury😊

 

 

 

 • Okiem satyry II

Kolejny II tomik satyr Waldemara Okońskiego pojawił się na rynku wydawniczym.  Tworzone przez autora rysunki z humorem mają różnorodną tematykę. – Satyry tworzę po to, aby wywołać uśmiech u potencjalnego odbiorcy. Obserwuję otaczająca nas rzeczywistość, czytam dużo książek i stąd pochodzą moje pomysły. Poza tym samo życie zmusza do refleksji.– mówi autor. Podczas spotkania goście mieli okazję do nabycia książki – oczywiście z autografem jej twórcy.

 

 • Album ,,Wąbrzeźno pędzlem malowane”

Wydawnictwo zawiera obrazy Wąbrzeźna widziane oczami artystów. Kolekcja prac znajdujących się w albumie to między innymi rysunki autorstwa Wiesława Rybszlegera dokumentujące architektoniczne szczegóły kamienic i budynków miejskich. – Jak Państwo będziecie oglądać album to musicie zdawać sobie sprawę, że jesteście w naszych głowach. Bo tam znajduje się to co my widzieliśmy i to jak my chcieliśmy to pokazać. – mówi Pan Wiesław. Ponadto w publikacji znajdują się również realistyczne pejzażeCecylii Szymańskiej, Waldemara Okońskiego, Wojciecha Olkiewicza, Andrzeja Sobczyka, Jerzego Szlachcikowskiego, Marka Lipskiego oraz Ignacego Kowaliszyna. Prezentowane prace ukazują piękno naszej małej ojczyzny, miejsc często omijanych podczas codziennego życia. – Ja od urodzenia mieszkam w Wąbrzeźnie a przyznam się, że czasami zaskakuje mnie fotografia czy obraz, który pokazuje jakąś kamieniczkę czy architektoniczny szczegół tej kamienicy. – mówi Sabina Olszewska.Oprócz pejzaży w książce można zobaczyć witraże urodzonej w Wąbrzeźnie Moniki Wąs oraz twórczość innych mniej lub bardziej znanych artystów.

 • ,,Baśnie ludowe ziemi chełmińskiej”

Wydawnictwo jak mówi sam autor skierowane jest przede wszystkim do osób dorosłych. Jednak znajdują się w nim też opowiadania, które można przeczytać dzieciom. – Najpierw każdy dorosły powinien sam poznać te baśnie i zdecydować, które można dzieciom lub wnukom do snu przeczytać. Publikacja zawiera kilka rodzajów baśni. – Z jednej strony są to baśnie zwierzęce na przykład „Dlaczego pies nie lubi kota a kot nie lubi myszy”, mamy informacje o skowronku, mamy również bajki religijne tzn. takie w których pojawia się Matka Boża, Jezus czy święty Piotr. Oprócz tego są tam baśnie fabularne, takie które nam się rzeczywiście kojarzą z baśnią. Mamy tu przeróżne baśnie, których jest siedemnaście ale mają one dosyć szerokie spektrum. Dzieją się zarówno w świecie ludzi, zwierząt jak i w świecie sakralnym – tak o książce mówi Pan Paweł.

 • ,,Opowieści starych dzwonów”, Paweł Becker

Publikacja skierowana jest do najmłodszych czytelników chociaż jak sam autor zapewnia starsi również znajdą w niej ciekawe treści. – Są to opowiadania historyczne o bohaterach, o różnych postaciach, ich obrazkach z historii Wąbrzeźna. Pierwszy raz debiutuję jako autor książki dla dzieci. Wcześniej były to między innymi  książki biograficzne, historyczne będące opracowaniami lokalnymi. Tutaj zupełnie inna forma skierowana właśnie do najmłodszych. Bo kto lepiej opowie dzieciom dzieje Wąbrzeźna niż cztery kościelne dzwony? Teodor, Bernard, Szymon i czwarty dzwon snują swoje opowieści o pięknym zamku, rycerzu Mikołaju z Ryńska, ojcu Bernardzie, ks. Połomskim czy dzielnej Jadwidze Łojewskiej-Stempniewicz. W czterech historiach najmłodsi mogą poznać dzwony i bohaterów lokalnych dziejów a dorośli przypomnieć sobie kto jest patronem ich ulicy czy pobliskiego pomnika.– mówi Paweł Becker. W książce oprócz ciekawych treści znajdują się również ilustracje wykonane przez malarkę Cecylię Szymańska, która stworzyła cały cykl ilustracji powstałych specjalnie na potrzeby „Opowieści starych dzwonów”.

 

 • ,,„Wąbrzeskie wspomnienia.  Niezwykłe losy zwykłych ludzi” ”

Książka jest drugim tomem publikacji z serii „Wąbrzeskie wspomnienia”. Zebrane w niej teksty, zostały napisane przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie pod okiem Grzegorza Banasia. Znajdziemy tutaj prace poświęcone: powstańcowi wielkopolskiemu z Wąbrzeźna, żołnierzom: Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Armii Krajowej oraz wąbrzeskim „wyklętym” z oddziału NSZ AK „Ruczaj”.

 

 • ,,Zapomniane linie kolejowe kujawsko – pomorskiego”, Tomasz Stochmal

Przewodnik, który zawiera informację o 18 liniach kolejowych, 166 stacjach, przystankach i ładowniach, prawie 70 mostach i wiaduktach oraz ponad 650 kilometrach linii kolejowych istniejących i zlikwidowanych. Całość przeplatają fotografie, na których autor uchwycił niezwykłe dziedzictwo kolejowe. Podczas spotkania mogliśmy usłyszeć również o wąbrzeskich stacjach kolejowych jak i historii kolejnictwa naszego regionu. Jak mówi Tomasz Stochmal –Bardzo często zadawałem sobie pytanie – do czego służył ten czy tamten budynek? Jaka linia kolejowa przebiegała w tym miejscu?Jak wygląda z bliska ta wieża ciśnień? Odpowiedź na wiele tych i podobnych pytań znalazłem, odwiedzając opisane miejsca. Serdecznie zachęcam do poznania tego niezwykłego dziedzictwa kolejowego. Niechcianego dziedzictwa, które – jeśli zostanie pozostawione same sobie, bez opieki, utrzymania i remontów – wkrótce zniknie z krajobrazu, a własnym dzieciom i wnukom będziemy musieli opowiadać, czym była kiedyś kolej. Poznajmy ją i jej ślady osobiście – póki jeszcze są.

 • ,,Człowiek znikąd”, Łukasz Gapiński

Kolejny tom „Człowieka znikąd”  – to historia z wieloma wątkami, które łączy księga Welesa. Natomiast „Zakon Jakuba Sprawiedliwego” zamyka historię Janusza Piekarskiego – głównego bohatera trylogii. Podstawą wszystkich trzech książek stał się wątek słowiański najbardziej rozbudowany. W trzecim wydaniu, gdzie akcja toczy się w sferze Bogów. – Tytułowy bohater człowiek znikąd trafia do Prawi i tam rozmawia z Bogami. Tam też zdarzają mu się różne przygody i sytuacje. W tej części jest dużo więcej wątków słowiańskich. Wplotłem tam również mit o stworzeniu świata według Słowian.– mówi autor książki.

 • „Alter”, Jacek Stochmal

Po dwóch częściach opowieści o Julianie, kolejna książka Jacka Stochmala opisuje losy nowego bohatera. Tym razem jest to Jakub – fotograf, który po dłuższej przerwie odkurza aparat i wraca do swojego hobby. Nie przychodzi mu to jednak łatwo. Boryka się z trudną przeszłością i skomplikowaną teraźniejszością. Ten miłośnik swojego ukochanego Torunia coraz więcej czasu spędza w Wąbrzeźnie, gdzie poznaje nowe, ciekawe osoby, które wnoszą do jego życia sporo zmian

 • „Zarys Historii Miasta Wąbrzeźna”, Józef Stańczewski

Kolejna publikacja autorstwa Józefa Stańczewskiego – wąbrzeźnianina, pisarza i prozaika jest pierwszą monografią miasta Wąbrzeźna wydaną w języku polskim. Opisuje dzieje Wąbrzeźna od pierwotnych osad po lata 30 – te ubiegłego wieku.

 • ,,Mataszkowie i mazurska przygoda” , Tomasz Stochmal

„Mataszkowie i mazurska przygoda” to trzecia część przygód tytułowych bohaterów skierowana do dzieci dostępna w Miejskim Punkcie Informacji. Tym razem autor Tomasz Stochmal zachęca do poznania Krutyni. Po raz kolejny bohaterowie Mataszek, Grzybcio i Kasztanek wraz z rodzicami przybliżą niezwykłą historię, tradycje i zwyczaje związane z tą niezwykłą doliną. Która jest jednym z najpiękniejszych wodnych szlaków nizinnych w Europie. Tomasz Stochmal jest pasjonatem i opiekunem zabytków, a także miłośnikiem podróży po Polsce.

 • ,,Szósty oddział jedzie w świat „, Gustawa Jarecka

mataszkowie,,Szósty oddział jedzie w świat” powieść Gustawy Jareckiej jest skierowana do dzieci. Autorka opowiada o przygodach dziewczynki o imieniu Wandzia, która wraz z rodziną przeprowadza się z Łodzi do Wąbrzeźna. Nowe otoczenie, szkoła, koleżanki sprawiają, że główna bohaterka pragnie zobaczyć morze. Czy jej się to uda? Dowiemy się sięgając do lektury. W książce można odnaleźć m.in. postacie związane z Wąbrzeźnem, poznać gwarę wąbrzeską, a także dawne nazwy ulic, czy aptek.

 

 

 • ,,Mataszkowie i skarby Torunia”, ,,Mataszkowie i tajemnice Helu” , Tomasz Stochmal

mataszkowie „Mataszkowie i skarby Torunia” oraz „Mataszkowie i tajemnice Helu” autorstwa Tomasza Stochmala to dwie nowe pozycje skierowane tym razem do dzieci, które można nabyć w Miejskim Punkcie Informacji. Pierwsza opowiada i zachęca do odkrywania Torunia. Autor w pasjonujący sposób ukazuje czytelnikowi liczne zabytki, tajemnicze i mało znane miejsca, w które zabierze nas Mataszek, Grzybcio i Kasztanek. Druga pozwoli nam poznać Półwysep Helski, gdzie nasi bohaterowie przeżywają niezwykłe wakacje. Tomasz Stochmal jest pasjonatem i opiekunem zabytków, a także miłośnikiem podróży po Polsce. Na swoim blogu www.stotom.pl próbuje ocalić od zapomnienia polskie zabytki.

 

 

 • ,,Sługa Boży Bernard z Wąbrzeźna OSB”, ks. Leszek Wilczyński

16127991_1227899840621694_1244392831_n „Sługa Boży Bernard z Wąbrzeźna OSB” to tytuł nowej publikacji o jaką wzbogacił się Miejski Punkt Informacji w Wąbrzeźnie. Jest to już kolejna pozycja, która przedstawia postać beatyfikowanego o. Bernarda. Tym razem autor ks. Leszek Wilczyński oprócz biografii benedyktyńskiego mnicha opisuje również historię beatyfikacji. Ponadto można w niej znaleźć również opisy uzdrowień i cudów jakie miały miejsce za wstawiennictwem tego wyjątkowego wąbrzeźnianina. Do najbardziej znanych cudów należą m.in. pojawienie się wody w wyschniętej studni czy uzdrowienie Grodziska z epidemii. W publikacji wymienione zostały także osoby, którym modlitwa do o. Bernarda przyniosła wiele łask i uleczeń z chorób. Zapraszamy do nabycia tej niecodziennej książki, która być może będzie ciekawą lekturą na długie, zimowe wieczory. Książka w cenie 15zł dostępna jest w MPI przy ul. Poniatowskiego 8. Punkt czynny jest w wtorki w godz. 12.00 – 17.00, środy i piątki 10.00-16.00. Możliwa jest również sprzedaż wysyłkowa.

 

 

 • ,,Teatr chwilowy”, Zbigniew Izdebski

DSCF1309Autor książki urodził się w Żurominie. Jest absolwentem kulturoznawstwa. Ponadto ukończył studia podyplomowe na kierunkach: resocjalizacja i profilaktyka społeczna, doradztwo zawodowe, terapia pedagogiczna, socjoterapia. Posiada również kwalifikacje z Oligofrenopedagogiki oraz certyfikat trenerski do pracy ze sprawcami przemocy w rodzinie. Aktualnie pracuje w Zespole Szkół we Wroniu w charakterze nauczyciela dyplomowanego. Jest założycielem wielu grup teatralnych m.in. Teatru Chwilowego, Peronu Drugiego, Teatru Studio Form Niezależnych. Jego pasją jest malarstwo. „Teatr chwilowy” to kolejna już książka Zbyszka Izdebskiego. Wcześniej mogliśmy zapoznać się z „Dramatami przewrotnymi”, Vademecum antypedagoga” i „Mantrą na każdy kolejny dzień”.

 

 • ,,Trudny splin”, Grzegorz Borowiec

borowiecAutor jest absolwentem Zespołu Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie. Po maturze rozpoczął studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku automatyka i robotyka. Wiersze pisze od czterech lat, na swoim koncie ma również przygodę z muzyką – jako gitarzysta i autor tekstów w zespole Chasovnja. W swoich wierszach opisuje otaczający go świat oraz wydarzenia, które miały miejsce w jego życiu.

 

 

 

 • ,,Warto żyć”, Bogumiła Trzcińska

12924328_579653825536905_8016319745397683720_n Mottem opowieści są słowa E. Hemingway’a …„Człowiek nie jest stworzony do klęski, człowieka można zniszczyć, lecz nie pokonać”. Losy głównej bohaterki to splot tragicznych wydarzeń. Jednak niesamowity hart ducha sprawia, że pomimo załamania stawia czoło kolejnym nieszczęściom. Czy uda się jej pokonać przeciwności losu o tym dowiemy się czytając książkę naszej lokalnej pisarki…

 

 

 

 • ,,Kuźnia kultury 1965-2015″, Anna Wiecka, Paweł Becker

DSCF7654 Publikacja oprócz krótkiej historii jednostki zawiera wspomnienia osób związanych z domem kultury dawniej i dziś. Wśród osób opisujących budowę oraz działalność WDK znaleźli się: Jerzy Szlachcikowski, Waldemar Kobierski, Ilona Koll – Korwell, Gabriela Bączkowska, Piotr Libera, Jan Stypiński, Andrzej Mikulski, Witold Wojnowski, Edward Gajewski, Janusz Biegaj, Jerzy Skopiński, Mateusz Wojnowski, Marek Niemir, Aleksander Czarnecki, Anna Borowska, Zbigniew Izdebski, Wojciech Trzciński, Maciej Kastner, Barbara Kotowska, Stanisław Bączkowski i Rafał Sójka. Poza informacjami związanymi m.in. z funkcjonowaniem domu kultury, muzeum, stowarzyszeniami, kołami i klubami zainteresowań oraz gwiazdami występującymi na wąbrzeskiej scenie książka zawiera również bogaty zbiór fotografii, które niewątpliwie pozwolą czytelnikowi na krótki powrót do przeszłości.

 

 • ,,Zawiłe drogi życiowe”, Jan Sobolewski

zawiłe drogi życiowe Autor wydanej książki Jan Sobolewski w tym roku skończy 100 lat i w tym wieku zdecydował się na opisanie swoich wspomnień obejmujących pracę nauczyciela na Kresach, działalność harcerską, szkołę wojskową, kampanię wrześniową, obóz jeniecki oraz pracę w Zespole Szkół Zawodowych. Ponad 200 stronicowa historia napisana jest wspaniałym językiem. Jak sam autor mówi – „W opisanych wspomnieniach starałem się wiernie przedstawić moje losy i przeżycia, które wpłynęły na moje dalsze życie”.

 

 • ,,Historia Gminy Książki”, Aleksander Czarnecki

historia gminy książki Kolejną książką jaką można nabyć w Miejskim Punkcie Informacji jest „Historia Gminy Książki” autorstwa Aleksandra Czarneckiego. Książka to praca o charakterze monografii regionalnej. Oprócz dziejów jednostki administracyjnej w rozdziale pierwszym zawarte zostały podstawowe informacje dotyczące gminy. W kolejnych rozdziałach opisane zostały dzieje miejscowości tworzących obecnie gminę Książki tj. Blizenko, Blizno, Brudzawki, Książki, Łopatki, Łopatki Polskie, Osieczek, Szczuplinki i Zaskocz.

 

 

 • ,,Człowiek znikąd”, Łukasz Gapiński

człowiek znikąd Tym razem nie jest to książka związana z Wąbrzeźnem, nie opisuje historii naszych ziem ani wspomnień wąbrzeźnian. Świat, w który zabiera nas autor jest mroczny i przepełniony tajemniczością. Na okładce książki czytamy: „Tutaj bohaterowie, których dotychczasowe życie opierało się na faktach, dowodach i namacalnej rzeczywistości stykają się ze zjawiskami wykraczającymi daleko poza ich zdroworozsądkowe myślenie.” Łukasz Gapiński napisał książkę pt. „Człowiek znikąd. Księga Welesa”, a podsumować ją można jako kryminał z elementami fantasy.

 

 • ,,Człowiek znikąd 2″, Łukasz Gapiński

Człowiek znikąd 2 Miłośnicy tego rodzaju literatury czekali na nową pozycję niemal dwa lata. Jest ona połączeniem thrillera politycznego i historii z domieszką fantasy. Jego publikacja w głosowaniu internautów zdobyła tytuł „najlepszej książki na jesień 2015”. Gratulujemy autorowi i czekamy na więcej!

 

 

 • ,,Może następnym razem”, Wiktor Godlewski

może następnym razemAutor wydanego tomiku urodził się 8 kwietnia 1997 roku w Wąbrzeźnie, gdzie spędził dzieciństwo i pierwsze szkolne lata. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II rozpoczął naukę w Gimnazjum nr 1 im. Księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego, którego mury opuścił w 2013 roku. Obecnie kontynuuje naukę w Liceum Akademickim w Toruniu. Tematy jakie podejmuje w swoich wierszach to różne oblicza miłości, człowiek i jego miejsce w świecie, przemijalność egzystencji, relacja człowiek-wiara. Stając się cichym obserwatorem rzeczywistości, próbuje znaleźć odpowiedzi na wiele najważniejszych, fundamentalnych dla siebie pytań.

 

 • ,,Najeźdźcy 1939 roku”, Henryk Włodzimierz Klimek
mpi Książka napisana przez Henryka Klimka przedstawia czasy pogardy i zniewolenia człowieka w latach wojny. Niektóre utwory zawarte w wydawnictwie zostały napisane jeszcze w czasach PRL ,,do szuflady” ze względu na ówczesną cenzurę. Autor w swej publikacji ukazuje pewien wycinek koszmaru lat, w jakich ludzkość doznała przerażających okrucieństw. Jak mówi sam autor ,,Książka niech będzie zachętą do refleksji nad zagadnieniem dobra i zła w człowieku”.
 • ,,Bernard z Wąbrzeźna i jego czasy”, ks. Józef Dębiński

bernard z... mpi ,,Sługa Boży o. Bernard z Wąbrzeźna żyjąc w czasach gwałtownych przemian religijno-społecznych, nie dał się zwieść pokusie kariery i wygodnego życia. Nie miał też czasu na eksperymenty w poszukiwaniu szczęścia. Potrafił przeciwstawić się panującym trendom, czy naciskom ludzi” – tak o Ojcu Bernardzie z Wąbrzeźna napisał ks. dr hab. Józef Dębiński – autor książki.

 • ,,Szeregowiec dwu armii”, Edmund Stańczewski

szeregowiec dwuarmii mpiKsiążka „Szeregowiec dwu armii” to wspomnienia Edmunda Stańczewskiego dotyczące przede wszystkim okrutnych lat wojny. Publikacja obrazuje losy tysięcy młodych Polaków z Pomorza. Autor przywołuje także reminiscencje Wąbrzeźna z lat międzywojennych, rodzinnego domu oraz pierwszych młodzieńczych miłość.

 

 

 • „Z uśmiechem do śmiechu – historyjki i opowieści odgrzebane z szuflady”, Henryk Klimek

z uśmiechem... mpiSą to opowieści starszego Pana. Książeczka zawiera ciekawostki, dowcipy (np. Terapie nie tylko sanatoryjne), aforyzmy i myśli ( np. „Uśmiech to najkrótsza droga do drugiego człowieka”). W związku z powyższym poznać warto, co uśmiech nam daje i – co takiego magia uśmiechu ma w sobie dobrego.

 

 • ,,Pożarnictwo Wąbrzeźna na tle historii miasta”, J. Herbowski

pożarnictwo.. mpiOpracowanie przygotowane zostało przez Jarosława Herbowskiego w związku z jubileuszem 135 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąbrzeźnie. Prezentuje dzieje tej zasłużonej dla miasta jednostki od początków jej istnienia do 1990 r. Historia OSP uzupełniona została również zarysem dziejów Wąbrzeźna i zachodzących w mieście przemian administracyjno – społecznych.

 

 • ,,Czas utraconego dzieciństwa”, Henryk Klimek

czas utraconego... mpiPublikacja zawiera wspomnienia autora o tragicznych latach okupacji spędzonych głównie w dwóch obozach hitlerowskich, w Potulicach oraz w Toruniu. W 1999 roku książka została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie ”Moje wojenne dzieciństwo”.

 

 

 • ,,Egzysterki”, Henryk Klimek

egzysterki mpi Tomik egzystencjalnych rozważań, radości, smutków i rozterek. Obejmuje wiersze z życia autora z lat 1946- 2008. Są to niezwykłe utwory, które ,,zawierają w sobie duszę”. Za niektóre z nich autor otrzymał w 1995 roku w Koszalinie wyróżnienie konkursowe w kategorii: poezja.

 • ,,Wąbrzeskie opowieści o Wielkich Polakach”, Paweł Becker

wąbrzeskie opowieści mpiKolejna książka młodego wąbrzeźnianina, historyka Pawła Beckera. Książka wydane przez Wąbrzeskie Zakłady Graficzne przedstawia opowieści o Polakach, którzy na stałe zapisali się w kartach naszej historii.

 • ,,A mówiłeś”, Aleksandra Bacińska

bacinskaTomik poezji śpiewanej napisany przez Aleksandrę Bacińską lokalną poetkę, której teksty rozbrzmiewały na wielu polskich scenach, śpiewane przez Michała Bajora, Maryle Rodowicz, Seweryna Krajewskiego czy artystów Piwnicy pod Baranami. Spektakularny sukces przyniosła jej piosenka „Zęby”, za którą w 1994 roku zdobyła Złote Pióro na Kabaretonie w Opolu. Jest laureatką nagrody Wojciecha Młynarskiego (1994 r.) Tomik „A mówiłeś” wydany został w , 2012 przez Gminę Miasto Wąbrzeźno zawiera teksty piosenek śpiewane przede wszystkim przez przyjaciela autorki Leonarda Luthra.

 

Gadżety z logiem Wąbrzeźna dostępne w MPI:

W Miejskim Punkcie Informacji można również nabyć różnego rodzaju gadżety z logiem miasta Wąbrzeźno, m.in. koszulki, kubki, smycze, breloki, długopisy, parasolki, czapki, puzzle i wiele innych ciekawych upominków. Zapraszamy!!!