Publikacje i gadżety

Publikacje dostępne w MPI:

 

 • „Zarys Historii Miasta Wąbrzeźna”, Józef Stańczewski

Kolejna publikacja autorstwa Józefa Stańczewskiego – wąbrzeźnianina, pisarza i prozaika jest pierwszą monografią miasta Wąbrzeźna wydaną w języku polskim. Opisuje dzieje Wąbrzeźna od pierwotnych osad po lata 30 – te ubiegłego wieku.

 • ,, Zwyczaje towarzyskie”, Jan Bulanda

Książka napisana przez Jana Bulandę dyrektora wąbrzeskiego gimnazjum opisuje obyczaje, jakie panowały w owych czasach, bo jak sam autor pisze -„Sztuka życia, to zapewne jedna z największych, jakie kiedykolwiek ludzie zdobyli …”. W książce opisane są zasady savoir-vivre, których należało przestrzegać podczas różnych sytuacji życiowych.

 • ,,Mataszkowie i mazurska przygoda” , Tomasz Stochmal

„Mataszkowie i mazurska przygoda” to trzecia część przygód tytułowych bohaterów skierowana do dzieci dostępna w Miejskim Punkcie Informacji. Tym razem autor Tomasz Stochmal zachęca do poznania Krutyni. Po raz kolejny bohaterowie Mataszek, Grzybcio i Kasztanek wraz z rodzicami przybliżą niezwykłą historię, tradycje i zwyczaje związane z tą niezwykłą doliną. Która jest jednym z najpiękniejszych wodnych szlaków nizinnych w Europie. Tomasz Stochmal jest pasjonatem i opiekunem zabytków, a także miłośnikiem podróży po Polsce.

 • ,,Rozalia i Wojciech Grzegorczykowie ludowi poeci gór świętokrzyskich” , Paweł Becker

mataszkowie,,Rozalia i Wojciech Grzegorczykowie ludowi poeci gór świętokrzyskich” to kolejna już książka Pawła Beckera. Można w niej znaleźć opowieści o poetach Gór Świętokrzyskich.Rozalia i Wojciech Grzegorczykowie byli zjawiskiem polskiej poezji XX w., ponieważ do końca swojego życia pozostali analfabetami. W książce oprócz biografii poetów docenionych przez Wiesława Myśliwskiego i Zbigniewa Herberta znajdziemy również ich wiersze.

 • ,,Szósty oddział jedzie w świat „, Gustawa Jarecka

mataszkowie,,Szósty oddział jedzie w świat” powieść Gustawy Jareckiej jest skierowana do dzieci. Autorka opowiada o przygodach dziewczynki o imieniu Wandzia, która wraz z rodziną przeprowadza się z Łodzi do Wąbrzeźna. Nowe otoczenie, szkoła, koleżanki sprawiają, że główna bohaterka pragnie zobaczyć morze. Czy jej się to uda? Dowiemy się sięgając do lektury. W książce można odnaleźć m.in. postacie związane z Wąbrzeźnem, poznać gwarę wąbrzeską, a także dawne nazwy ulic, czy aptek.

 • ,,Mataszkowie i skarby Torunia”, ,,Mataszkowie i tajemnice Helu” , Tomasz Stochmal

mataszkowie „Mataszkowie i skarby Torunia” oraz „Mataszkowie i tajemnice Helu” autorstwa Tomasza Stochmala to dwie nowe pozycje skierowane tym razem do dzieci, które można nabyć w Miejskim Punkcie Informacji. Pierwsza opowiada i zachęca do odkrywania Torunia. Autor w pasjonujący sposób ukazuje czytelnikowi liczne zabytki, tajemnicze i mało znane miejsca, w które zabierze nas Mataszek, Grzybcio i Kasztanek. Druga pozwoli nam poznać Półwysep Helski, gdzie nasi bohaterowie przeżywają niezwykłe wakacje. Tomasz Stochmal jest pasjonatem i opiekunem zabytków, a także miłośnikiem podróży po Polsce. Na swoim blogu www.stotom.pl próbuje ocalić od zapomnienia polskie zabytki.

 • ,,Przypadki Juliana #”, Jacek Stochmal (Delt)

przypadki Juliana #,,Przypadki Juliana #” autorstwa, urodzonego w Wąbrzeźnie, Jacka Stochmala (Delta) to nowa propozycja wydawnicza, którą można nabyć w Miejskim Punkcie Informacji. Jak mówi autor książki – Wolny czas, który znienacka się pojawił po ograniczeniu aktywności biznesowej, przeznaczyłam na fotografię i pisanie… Piszę już od dłuższego czasu, do tej pory głównie do szuflady (najpierw tej „analogowej”, później do „elektronicznej”). Potem pojawił się blog www.stojaq.com, a po nim książka. Marzyłem o tym, aby poczuć jak to jest, kiedy z drukarni odbiera się paczki wypełnione, pachnącymi świeżą farbą, książkami, których treść jest mi tak bliska… Postanowiłem spełnić swoje marzenie, budując i konsekwentnie realizując swój własny plan wydawniczy. Udało się…! Miałem nadzieję, że własne doświadczenia i obserwacje życia mieszkańców małego miasta powiatowego mogą być ciekawym tematem na powieść. Treść książki, mojego debiutu literackiego, to efekt wspomnień czasów mojej młodości – faktów pomieszanych z dużą dawką fikcji. Były to czasy mojego szczęśliwego dzieciństwa i dorastania. I właśnie atmosferę tamtych lat postanowiłem opisać w „Przypadkach Juliana #”. Fabuła zawiera przykłady zawiłości ludzkich losów, których scenariusze napisała druga wojna, a następnie PRL. Nie jest ona bynajmniej objawem tęsknoty za czasami ustroju totalitarnego, lecz próbą pokazania jego „totalitaryzmu” z perspektywy zwykłego człowieka, pochodzącego z prowincji. Dla uatrakcyjnienia fabuły i wzmocnienia jej dynamiki i wartkości, wprowadziłem zasadę przeplatających się wątków historycznych i współczesnych, które z pozoru luźno powiązane połączyłem w przemyślaną całość.

 • ,,Sługa Boży Bernard z Wąbrzeźna OSB”, ks. Leszek Wilczyński

16127991_1227899840621694_1244392831_n „Sługa Boży Bernard z Wąbrzeźna OSB” to tytuł nowej publikacji o jaką wzbogacił się Miejski Punkt Informacji w Wąbrzeźnie. Jest to już kolejna pozycja, która przedstawia postać beatyfikowanego o. Bernarda. Tym razem autor ks. Leszek Wilczyński oprócz biografii benedyktyńskiego mnicha opisuje również historię beatyfikacji. Ponadto można w niej znaleźć również opisy uzdrowień i cudów jakie miały miejsce za wstawiennictwem tego wyjątkowego wąbrzeźnianina. Do najbardziej znanych cudów należą m.in. pojawienie się wody w wyschniętej studni czy uzdrowienie Grodziska z epidemii. W publikacji wymienione zostały także osoby, którym modlitwa do o. Bernarda przyniosła wiele łask i uleczeń z chorób. Zapraszamy do nabycia tej niecodziennej książki, która być może będzie ciekawą lekturą na długie, zimowe wieczory. Książka w cenie 15zł dostępna jest w MPI przy ul. Poniatowskiego 8. Punkt czynny jest w wtorki w godz. 12.00 – 17.00, środy i piątki 10.00-16.00. Możliwa jest również sprzedaż wysyłkowa.

 • ,,Teatr chwilowy”, Zbigniew Izdebski

DSCF1309Autor książki urodził się w Żurominie. Jest absolwentem kulturoznawstwa. Ponadto ukończył studia podyplomowe na kierunkach: resocjalizacja i profilaktyka społeczna, doradztwo zawodowe, terapia pedagogiczna, socjoterapia. Posiada również kwalifikacje z Oligofrenopedagogiki oraz certyfikat trenerski do pracy ze sprawcami przemocy w rodzinie. Aktualnie pracuje w Zespole Szkół we Wroniu w charakterze nauczyciela dyplomowanego. Jest założycielem wielu grup teatralnych m.in. Teatru Chwilowego, Peronu Drugiego, Teatru Studio Form Niezależnych. Jego pasją jest malarstwo. „Teatr chwilowy” to kolejna już książka Zbyszka Izdebskiego. Wcześniej mogliśmy zapoznać się z „Dramatami przewrotnymi”, Vademecum antypedagoga” i „Mantrą na każdy kolejny dzień”.

 • ,,Trudny splin”, Grzegorz Borowiec

borowiecAutor jest absolwentem Zespołu Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie. Po maturze rozpoczął studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku automatyka i robotyka. Wiersze pisze od czterech lat, na swoim koncie ma również przygodę z muzyką – jako gitarzysta i autor tekstów w zespole Chasovnja. W swoich wierszach opisuje otaczający go świat oraz wydarzenia, które miały miejsce w jego życiu.

 • ,,Warto żyć”, Bogumiła Trzcińska

12924328_579653825536905_8016319745397683720_n Mottem opowieści są słowa E. Hemingway’a …„Człowiek nie jest stworzony do klęski, człowieka można zniszczyć, lecz nie pokonać”. Losy głównej bohaterki to splot tragicznych wydarzeń. Jednak niesamowity hart ducha sprawia, że pomimo załamania stawia czoło kolejnym nieszczęściom. Czy uda się jej pokonać przeciwności losu o tym dowiemy się czytając książkę naszej lokalnej pisarki…

 • ,,Artyści 50 – lecia domu kultury w Wąbrzeźnie”

DSCF7657Katalog przedstawia sylwetki lokalnych artystów, którzy przez okres 50 lat prezentowali swoją twórczość w Wąbrzeskim Domu Kultury. Oprócz krótkich biografii publikacja zawiera również zdjęcia wybranych prac każdego z malarzy. Wśród artystów nie zabrakło: Jakuba Biewalda, Krzysztofa Candera, Mariusza Grzemskiego, Zbigniewa Izdebskiego, Justyny Janowskiej, Krzysztofa Klosińskiego, Ilony Koll – Korwell, Ignacego Kowaliszyna, Waldemara Okońskiego, Wojciecha Olkiewicza, Róży Patzer, Sylwii Pietras, Krzysztofa Porębskiego, Wiesława Rybszlegera, Andrzeja Sobczyka, Cecylii Szymańskiej, Moniki Wąs, Doroty Wojciechowskiej, Edmunda Wojnowskiego, Justyny Zarębskiej. Ponadto w katalogu zamieszczono informacje na temat plenerów malarskich, rzeźbiarskich i fotograficznych organizowanych przez WDK.

 

 • ,,Kuźnia kultury 1965-2015″, Anna Wiecka, Paweł Becker

DSCF7654 Publikacja oprócz krótkiej historii jednostki zawiera wspomnienia osób związanych z domem kultury dawniej i dziś. Wśród osób opisujących budowę oraz działalność WDK znaleźli się: Jerzy Szlachcikowski, Waldemar Kobierski, Ilona Koll – Korwell, Gabriela Bączkowska, Piotr Libera, Jan Stypiński, Andrzej Mikulski, Witold Wojnowski, Edward Gajewski, Janusz Biegaj, Jerzy Skopiński, Mateusz Wojnowski, Marek Niemir, Aleksander Czarnecki, Anna Borowska, Zbigniew Izdebski, Wojciech Trzciński, Maciej Kastner, Barbara Kotowska, Stanisław Bączkowski i Rafał Sójka. Poza informacjami związanymi m.in. z funkcjonowaniem domu kultury, muzeum, stowarzyszeniami, kołami i klubami zainteresowań oraz gwiazdami występującymi na wąbrzeskiej scenie książka zawiera również bogaty zbiór fotografii, które niewątpliwie pozwolą czytelnikowi na krótki powrót do przeszłości.

 • ,,Zawiłe drogi życiowe”, Jan Sobolewski

zawiłe drogi życiowe Autor wydanej książki Jan Sobolewski w tym roku skończy 100 lat i w tym wieku zdecydował się na opisanie swoich wspomnień obejmujących pracę nauczyciela na Kresach, działalność harcerską, szkołę wojskową, kampanię wrześniową, obóz jeniecki oraz pracę w Zespole Szkół Zawodowych. Ponad 200 stronicowa historia napisana jest wspaniałym językiem. Jak sam autor mówi – „W opisanych wspomnieniach starałem się wiernie przedstawić moje losy i przeżycia, które wpłynęły na moje dalsze życie”.

 • ,,Historia Gminy Książki”, Aleksander Czarnecki

historia gminy książki Kolejną książką jaką można nabyć w Miejskim Punkcie Informacji jest „Historia Gminy Książki” autorstwa Aleksandra Czarneckiego. Książka to praca o charakterze monografii regionalnej. Oprócz dziejów jednostki administracyjnej w rozdziale pierwszym zawarte zostały podstawowe informacje dotyczące gminy. W kolejnych rozdziałach opisane zostały dzieje miejscowości tworzących obecnie gminę Książki tj. Blizenko, Blizno, Brudzawki, Książki, Łopatki, Łopatki Polskie, Osieczek, Szczuplinki i Zaskocz.

 

 

 • ,,Człowiek znikąd”, Łukasz Gapiński

człowiek znikąd Tym razem nie jest to książka związana z Wąbrzeźnem, nie opisuje historii naszych ziem ani wspomnień wąbrzeźnian. Świat, w który zabiera nas autor jest mroczny i przepełniony tajemniczością. Na okładce książki czytamy: „Tutaj bohaterowie, których dotychczasowe życie opierało się na faktach, dowodach i namacalnej rzeczywistości stykają się ze zjawiskami wykraczającymi daleko poza ich zdroworozsądkowe myślenie.” Łukasz Gapiński napisał książkę pt. „Człowiek znikąd. Księga Welesa”, a podsumować ją można jako kryminał z elementami fantasy.

 

 • ,,Człowiek znikąd 2″, Łukasz Gapiński

Człowiek znikąd 2 Miłośnicy tego rodzaju literatury czekali na nową pozycję niemal dwa lata. Jest ona połączeniem thrillera politycznego i historii z domieszką fantasy. Jego publikacja w głosowaniu internautów zdobyła tytuł „najlepszej książki na jesień 2015”. Gratulujemy autorowi i czekamy na więcej!

 

 

 • ,,Może następnym razem”, Wiktor Godlewski

może następnym razemAutor wydanego tomiku urodził się 8 kwietnia 1997 roku w Wąbrzeźnie, gdzie spędził dzieciństwo i pierwsze szkolne lata. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II rozpoczął naukę w Gimnazjum nr 1 im. Księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego, którego mury opuścił w 2013 roku. Obecnie kontynuuje naukę w Liceum Akademickim w Toruniu. Tematy jakie podejmuje w swoich wierszach to różne oblicza miłości, człowiek i jego miejsce w świecie, przemijalność egzystencji, relacja człowiek-wiara. Stając się cichym obserwatorem rzeczywistości, próbuje znaleźć odpowiedzi na wiele najważniejszych, fundamentalnych dla siebie pytań.

 

 • ,,Najeźdźcy 1939 roku”, Henryk Włodzimierz Klimek
mpi Książka napisana przez Henryka Klimka przedstawia czasy pogardy i zniewolenia człowieka w latach wojny. Niektóre utwory zawarte w wydawnictwie zostały napisane jeszcze w czasach PRL ,,do szuflady” ze względu na ówczesną cenzurę. Autor w swej publikacji ukazuje pewien wycinek koszmaru lat, w jakich ludzkość doznała przerażających okrucieństw. Jak mówi sam autor ,,Książka niech będzie zachętą do refleksji nad zagadnieniem dobra i zła w człowieku”.
 • ,,Bernard z Wąbrzeźna i jego czasy”, ks. Józef Dębiński

bernard z... mpi ,,Sługa Boży o. Bernard z Wąbrzeźna żyjąc w czasach gwałtownych przemian religijno-społecznych, nie dał się zwieść pokusie kariery i wygodnego życia. Nie miał też czasu na eksperymenty w poszukiwaniu szczęścia. Potrafił przeciwstawić się panującym trendom, czy naciskom ludzi” – tak o Ojcu Bernardzie z Wąbrzeźna napisał ks. dr hab. Józef Dębiński – autor książki.

 • ,,Wąbrzeźno i Syke w legendzie”, Paweł Becker
wno i syke w legendzie mpi Autor książki dokonał zbioru i opracował legendy, podania związane z naszą małą ojczyzną. W książce znajdziemy przekazy nie tylko związane z Wąbrzeźnem, ale i z wieloma okolicznymi miejscowościami. Dodatkowym walorem publikacji jest zawarcie w niej legend miasta Syke.
 • ,,Szeregowiec dwu armii”, Edmund Stańczewski

szeregowiec dwuarmii mpiKsiążka „Szeregowiec dwu armii” to wspomnienia Edmunda Stańczewskiego dotyczące przede wszystkim okrutnych lat wojny. Publikacja obrazuje losy tysięcy młodych Polaków z Pomorza. Autor przywołuje także reminiscencje Wąbrzeźna z lat międzywojennych, rodzinnego domu oraz pierwszych młodzieńczych miłość.

 

 

 • „Z uśmiechem do śmiechu – historyjki i opowieści odgrzebane z szuflady”, Henryk Klimek

z uśmiechem... mpiSą to opowieści starszego Pana. Książeczka zawiera ciekawostki, dowcipy (np. Terapie nie tylko sanatoryjne), aforyzmy i myśli ( np. „Uśmiech to najkrótsza droga do drugiego człowieka”). W związku z powyższym poznać warto, co uśmiech nam daje i – co takiego magia uśmiechu ma w sobie dobrego.

 

 • ,,Pożarnictwo Wąbrzeźna na tle historii miasta”, J. Herbowski

pożarnictwo.. mpiOpracowanie przygotowane zostało przez Jarosława Herbowskiego w związku z jubileuszem 135 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąbrzeźnie. Prezentuje dzieje tej zasłużonej dla miasta jednostki od początków jej istnienia do 1990 r. Historia OSP uzupełniona została również zarysem dziejów Wąbrzeźna i zachodzących w mieście przemian administracyjno – społecznych.

 • ,,Czas utraconego dzieciństwa”, Henryk Klimek

czas utraconego... mpiPublikacja zawiera wspomnienia autora o tragicznych latach okupacji spędzonych głównie w dwóch obozach hitlerowskich, w Potulicach oraz w Toruniu. W 1999 roku książka została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie ”Moje wojenne dzieciństwo”.

 

 

 • ,,Egzysterki”, Henryk Klimek

egzysterki mpi Tomik egzystencjalnych rozważań, radości, smutków i rozterek. Obejmuje wiersze z życia autora z lat 1946- 2008. Są to niezwykłe utwory, które ,,zawierają w sobie duszę”. Za niektóre z nich autor otrzymał w 1995 roku w Koszalinie wyróżnienie konkursowe w kategorii: poezja.

 • ,,Wąbrzeskie opowieści o Wielkich Polakach”, Paweł Becker

wąbrzeskie opowieści mpiKolejna książka młodego wąbrzeźnianina, historyka Pawła Beckera. Książka wydane przez Wąbrzeskie Zakłady Graficzne przedstawia opowieści o Polakach, którzy na stałe zapisali się w kartach naszej historii.

 • ,,A mówiłeś”, Aleksandra Bacińska

bacinskaTomik poezji śpiewanej napisany przez Aleksandrę Bacińską lokalną poetkę, której teksty rozbrzmiewały na wielu polskich scenach, śpiewane przez Michała Bajora, Maryle Rodowicz, Seweryna Krajewskiego czy artystów Piwnicy pod Baranami. Spektakularny sukces przyniosła jej piosenka „Zęby”, za którą w 1994 roku zdobyła Złote Pióro na Kabaretonie w Opolu. Jest laureatką nagrody Wojciecha Młynarskiego (1994 r.) Tomik „A mówiłeś” wydany został w , 2012 przez Gminę Miasto Wąbrzeźno zawiera teksty piosenek śpiewane przede wszystkim przez przyjaciela autorki Leonarda Luthra.

 

Gadżety z logiem Wąbrzeźna dostępne w MPI:

W Miejskim Punkcie Informacji można również nabyć różnego rodzaju gadżety z logiem miasta Wąbrzeźno, m.in. koszulki, kubki, smycze, breloki, długopisy, parasolki, czapki, puzzle i wiele innych ciekawych upominków. Zapraszamy!!!