Mali artyści na scenie WDK

Recytacja, śpiew i taniec to poszczególne kategorie Wojewódzkiego Festiwalu Dziecięcych Talentów Wąbrzeski Misz-Masz. Już od kilku lat na scenie Wąbrzeskiego Domu Kultury odkrywane są różnorodne talenty młodych artystów, którzy przyjeżdżają do naszego miasta z całego regionu. Jak się okazało prezentacja umiejętności przed publicznością i profesjonalnym jury, to nie lada wyzwanie zwłaszcza dla tak młodych wykonawców. Ale uczestnicy wąbrzeskiego festiwalu z uśmiechem na twarzy pokonali stres i tremą prezentując przygotowany program artystyczny. Młodzi artyści wykazali się niesamowitymi zdolnościami zaskakując umiejętnościami tanecznymi,  wokalnymi i recytatorskimi. Widownia nagradzała każdy występ gromkimi brawami, a wielu rodziców nie kryło wzruszenia. Wąbrzeski festiwal, to niewątpliwie oprócz zdrowej rywalizacji rozwijanie pasji i budowanie pewności siebie. Jury w składzie: Aleksandra Kurek,  Natalia Kozłowska oraz Ireneusz Topolewski,  postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujące osoby i zespoły:WOKALNAI m.  –  Zofia Plis, Blanka Czepkowska, Przedszkole Samorządowe im. Ireny Nowickiejw Jabłonowie PomorskimII m. – Hanna Bochen,  Zespół Szkół i Placówek nr 1 Świecie nad OsąIII m. – Antonina Szczepańska,  Szkoła Podstawowa w RyńskuWyróżnienie:Lilianna Piasecka, Zespół Szkół i Placówek nr 1 Świecie nad OsąMaja Osowska,  Gminne Centrum Kultury w KurzętnikuZofia Staszak,  Przedszkole Miejskie Kopernik GrudziądzRECYTACJAI m.  – Hanna Świniarska, Szkoła Podstawowa  PłonneII m. – Maja Kastrau, Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Ziemi w MarzęcicachIII m. – Zofia Kowalska, Szkoła Podstawowa w ZbójnieWyróżnienie:Wojciech Anzel, Szkoła Podstawowa w BrzoziuZuzanna Ptaszyńska, Przedszkole Niepubliczne ALPIDOTANIEC (kategoria/open soliści)I m. – Gabriela Ogorzałek, WąbrzeźnoII m. – Zuzanna Śmigielska, OrzechówkoIII m. – Iga Mężykowska,  ZbójnoWyróżnienie:Gabriela Dąbrowska, Przedszkole Słoneczko CzernikowoZESPOŁY TANIEC ( open )I m. – Zespół Przedszkola Samorządowego w Jabłonowie PomorskimII m. – Grupa „Bystrzaki”, Przedszkole Samorządowe im. Ireny Nowickiej w Jabłonowie PomorskimIII m. –  Grupa „Wiewiórki”,  Przedszkole Miejskie BajkaWszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom  i słodki upominek. Natomiast laureaci poszczególnych miejsc otrzymali nagrody rzeczowe, statuetki  i dyplomy.  Patronat honorowy objął Burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski.

więcej

Wystawa pisanek w WDK

Świąteczny nastrój pełen wielkanocnych  dekoracji zagościł w Wąbrzeskim Domu Kultury. To wszystko za sprawą otwarcie wystawy będącej pokłosiem kolejnej edycji konkursu pt. „Pisanka Wielkanocna”. Tegoroczne jury oceniło niemal 50 barwnie wykonanych jajek. Na ekspozycji możemy obejrzeć jajka ozdobione wieloma technikami plastycznymi. Wśród prac znalazły się jajka malowane, wyklejane, a także ozdabiane wstążkami. Prace wykonane z wydmuszek wymagały szczególnej cierpliwości i precyzji, pozostałe techniki zdobienia również były owocem kreatywności uczestników konkursu. Wszystkie prace zachwycają wzorami, barwami i umiejętnościami manualnymi twórców. W tegorocznej edycji laureatami zostali:I m. –Jagoda i Agnieszka Ślesar, OrzechowoII m. - Julia Baran, Szkoła Podstawowa w KsiążkachIII m. –Wiktoria Stankiewicz, Zespół Szkół Ogólnokształcących w WąbrzeźnieWyróżnienia:Szymon Czarnecki, Szkoła Podstawowa w JarantowicachTeresa Różycka, Środowiskowy Dom Samopomocy we WroniuNikola Szymańska, Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy we WroniuIrena Marszałek, Środowiskowy Dom Samopomocy w Brudzawkach

więcej

Jarmark wielkanocny za nami

29 marca na wąbrzeskim rynku można było poczuć klimat zbliżających się Świąt Wielkanocnych.  Tego dnia tradycyjnie już Wąbrzeski Dom Kultury zorganizował Miejski Jarmark Wielkanocny. Na stoiskach można było znaleźć szeroki wybór produktów zarówno dekoracyjnych, jak i regionalnych przysmaków, których zapach unosił się w powietrzu przyciągając amatorów zdrowej żywności.    Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stoiska z ręcznie robionymi palmami, pisankami i zajączkami. Podczas kiermaszu rozstrzygnięte zostały dwa konkursy. Pierwszy z nich miał charakter cukierniczy, a zadaniem uczestników było przygotowanie  babki wielkanocnej. Komisja konkursowa oceniła smak, estetykę podania i elementy dekoracyjne. W tegorocznej edycji laureatami zostali:I m. – Julia PolitowskaII m. – Agnieszka ŚlesarIII m.- Mariola ZawadaWyróżnienie: Klaudia Gajewska oraz Oscar KaliszczakNatomiast miłośnicy rękodzieła mogli zaprezentować autorskie palmy wielkanocne, które przyciągały wzrok piękną kolorystykę, doborem materiałów i dbałością o detale. W tym roku na podium stanęli:I m. – Dom Pomocy Społecznej w WąbrzeźnieII m. – Agnieszka ŚlesarIII m. – Środowiskowy Dom Samopomocy we WroniuWyróżnienie: Środowiskowy Dom Samopomocy Brudzawki oraz Klub Seniora „Przyjaciele czasu”.Jarmark wielkanocny to przede wszystkim połączenie tradycji, lokalnego rzemiosła, ekologicznych przysmaków i wiosennej atmosfery, która wywołuje pozytywną energię zarówno u kupujących, jak i oferujących swoje produkty. Zdjęcia: Patryk Bieliński

więcej

Wiosennie warsztaty malarskie dla dzieci za nami

20 marca po raz kolejny w tym roku spotkaliśmy się z młodymi artystami w Wąbrzeskim Domu Kultury na warsztatach malarskich, tym razem o wiosennej tematyce. Zajęcia poprowadziła Barbara Szczodrowska, która z pasją i cierpliwością wprowadzała dzieci w tajniki sztuki. Budząca się za oknem wiosna pobudziła dziecięcą wyobraźnię, aby stworzyć obrazy pełne żywych barw i pastelowych odcieni tęczy. Uczestnicy warsztatów dzielili się swoimi pomysłami, a dzięki wskazówkom prowadzącej za pomocą farb przelali na kartki piękno otaczającego nas świata. Podczas tego pełnego kreatywności spotkania młodzi adepci sztuki plastycznej mogli udoskonalić swój warsztat, a także zintegrować się we własnym gronie pełnym dziecięcej wrażliwości.

więcej

Wystawa śp. Stanisława Marka Dombka w WDK

19 marca przestrzeń wystawienniczą Wąbrzeskiego Domu Kultury wypełniły obrazy tworzone przez nieżyjącego już Stanisława Marka Dombka, który z Wąbrzeźnem związany był od 1962 roku. W wernisażu wzięła udział żona Pani Maria Dombek, córka Sylwia Dombek oraz syn Dobromir. Na ekspozycji można było obejrzeć prace artysty udostępnione przez rodzinę oraz znajomych Aleksandrę Goldyszewicz, Gabrielę Bączkowską, Krystynę Piotrowską i Jolantę Żurek. Prezentowane obrazy to przede wszystkim portrety oraz widoki wąbrzeskiego jeziora i plaży. Artysta był autorem obrazów olejnych, akwarel, form przestrzennych, tablic pamiątkowych oraz rzeźb kameralnych, plakiet i medali. Stanisław Dombek od 1968 roku pełnił rolę instruktora zajęć plastycznych w Powiatowym Domu Kultury w Wąbrzeźnie. Wystawa była nie tylko przypomnieniem jego twórczości ale również spotkaniem, na którym rodzina, przyjaciele i znajomi wspominali tego wyjątkowego człowieka, jego pracę na rzecz lokalnego środowiska oraz miłość do sztuki i wędkarstwa. Autor wystawy był wrażliwym, życzliwym i empatycznym człowiekiem, który swoją pasją zarażał wiele osób. Jak podkreślają znajomi  potrafił w każdym znaleźć coś dobrego i wartościowego. Wystawa miała wyjątkowy charakter, klimat i niesamowity ładunek emocjonalny, który udzielił się wszystkim jej uczestnikom. Dziękujemy za to spotkanie. Ekspozycja autorstwa śp. Stanisława Marka Dombka związana jest z jubileuszem 60 – lecia Wąbrzeskiego Domu Kultury.  

więcej

Prelekcja Pawła Beckera za nami

17 marca w Wąbrzeskim Domu Kultury gościliśmy miłośników historii, którzy tym razem poznali postać Józefa Stańczewskiego - polskiego pisarza, historyka i działacza polonijnego w Brazylii, urodzonego w  1901 roku  w Wąbrzeźnie. Jednym z najważniejszych punktów sesji Rady Miasta Wąbrzeźno, która odbyła się 5 listopada 2025 r. było przyjęcie stanowiska Rady Miasta w sprawie ogłoszenia Roku Józefa Stańczewskiego. Osobowość przedwojennego Wąbrzeźna poznaliśmy dzięki niezwykle interesującemu wykładowi Pawła Beckera, który opowiedział o życiu tej wybitnej jednostki podkreślając jej zasługi dla lokalnej społeczności i kultury. Najbardziej znaną książką Józefa Stańczewskiego jest pierwsze opracowanie dziejów miasta wydane w języku polskim pt. „Zarys historii miasta Wąbrzeźna”. Poza ciekawym rysem historycznym uczestnicy prelekcji mieli również okazję wysłuchać wierszy autorstwa Józefa Stańczewskiego.   Tego rodzaju spotkania to niewątpliwie międzypokoleniowa edukacja historyczna rozbudzająca zainteresowanie miejscem, w którym żyjemy.

więcej

Kolejne spotkanie z teatrem za nami

13 marca Wąbrzeski Dom Kultury ponownie wypełnił się śmiechem i  radością  dzieci biorących udział w przedstawieniu Małych Form Teatralnych „MIKI”. Tym razem  młodzi amatorzy tego rodzaju spektakli mieli okazję obejrzeć bajkę pt.  „Puszczykowo”. Na scenie pojawili  się: Sowa Mądra Głowa, Jeż Tuptuś, Lis Chytrusek oraz Dzięcioł Stul-Puk, którzy zabrali publiczność w niezwykłą przygodę w samym sercu lasu. Dzieci chętnie włączały się w przygotowane scenki, odpowiadając na pytania aktorów i pomagając bohaterom podejmować ważne dla środowiska decyzje. Spektakl w humorystyczny, a zarazem pouczający sposób przekazał dzieciom wiele ważnych wartości dotyczących szacunku do przyrody oraz jej mieszkańców.

więcej

Muzykowanie w dobrym Stylu za nami

Co to był za wieczór! 6 marca w Wąbrzeskim Domu Kultury publiczność doświadczyła wieczoru, który na długo pozostanie w pamięci miłośników jazzu. Na scenie wystąpił Paweł Moraczewski – saksofonista, wokalista i autor. Jego saksofon prowadził słuchaczy przez emocje, wspomnienia i obrazy, które każdy mógł interpretować na swój sposób Choć artysta przez lata koncertował w Holandii, Francji, Niemczech i Szwajcarii, dziś ponownie mieszka w Polsce i coraz częściej prezentuje własne kompozycje oraz teksty. Wieczór z muzyką na żywo potrafi zrobić z człowiekiem coś, czego żadna playlista nie osiągnie. To doświadczenie działa jednocześnie na ciało i  emocje. Mózg reaguje na takie bodźce wyrzutem dopaminy i endorfin, czyli hormonów przyjemności. Był to naprawdę wyjątkowy wieczór.

więcej

Rozstrzygnięcie konkursu „Kubuś Puchatek – przyjaciel na zawsze”

Kolejna edycja konkursu „Kubuś Puchatek – przyjaciel na zawsze” rozstrzygnięta - nie bez powodu właśnie teraz, bowiem w styczniu świętowaliśmy dzień tego żółtego misia. Na konkurs wpłynęło ponad 100 prac, które zachwyciło jury pomysłowością, wrażliwością artystyczną  oraz różnorodnością zastosowanych technik plastycznych. Uczestnicy w niezwykle twórczy sposób przedstawili postać Puchatka, bohatera bajek, który od pokoleń uczy przyjaźni, empatii i radości z małych rzeczy. Zaproszeni do konkursu przedszkolacy oraz uczniowie szkół podstawowych z całego województwa dali komisji konkursowej niełatwe zadanie, ponieważ wszystkie prace reprezentowały wysoki poziom artystyczny. Laureatami konkursu zostali:KATEGORIA PRZEDSZKOLAI m. –  Zofia Sumińska, Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko” Czernikowo,II m. – Maja Fiałkowska, Akademia Kreatywnego Malucha,III m. – Alan Jankowski, Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko” Czernikowo,KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWEI m. – Judyta Bonowicz, Szkoła Podstawowa im. Tony Halika w OsówceII m. – Julia Florek, Szkoła Podstawowa w PluskowęsachIII m. – Maria Jazownik, Świetlica Środowiskowa w OrłowieWyróżnienie:Marta Moskal, Szkoła Podstawowa nr 17 w GrudziądzuJulia Hajdukiewicz, WąbrzeźnoWeronika Zacharek, Szkoła Podstawowa w Wielkich RadowiskachMichalina Popielec, Szkoła Podstawowa w Myśliwcu

więcej
nowsze posty
starsze posty
A- A+