Muzykowanie w dobrym Stylu za nami

15 maja w Wąbrzeskim Dom Kultury odbyło się kolejne Muzykowanie w dobrym Stylu. Tym razem publiczność miała okazję spotkać się z wyjątkowym artystą – Sławkiem Wierzcholskim, wirtuozem harmonijki ustnej, wokalistą, kompozytorem oraz autorem tekstów. Wieczór upłynął w niezwykle klimatycznej atmosferze, pełnej bluesowych brzmień, muzycznych opowieści i wspomnień z wieloletniej kariery artysty. Uczestnicy wydarzenia mogli usłyszeć zarówno znane utwory, jak i historie związane działalnością artysty. Spotkanie poprowadził Jurek Osiński.

więcej

Fajfy za nami

13 maja w Wąbrzeski Dom Kultury odbyło się kolejne muzyczne spotkanie  - majowe fajfy. Wydarzenie  zgromadziło liczne grono miłośników dawnych przebojów i tanecznych rytmów. Popołudnie upłynęło w wyjątkowo ciepłej  atmosferze, a uczestnicy po raz kolejny udowodnili, że muzyka sprzed lat wciąż potrafi poruszać serca i przywoływać najpiękniejsze wspomnienia. Paweł Małs tradycyjnie porwał przybyłych do tańca.  W repertuarze znalazły się znane i lubiane utwory polskiej oraz zagranicznej sceny muzycznej, w tym piosenka „Kiedy znów zakwitną białe bzy…”. Prowadzący opowiedział  także ciekawostki  o artystach  i przebojach.  Nie zabrakło również filiżanki kawy i integracji podczas rozmów. Dziękujemy za ten miły majowy wieczór.

więcej

Konkurs rozstrzygnięty

Z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka, obchodzonego 4 maja, Wąbrzeski Dom Kultury zorganizował Wojewódzki konkurs plastyczny pt. „Strażacy zawsze gotowi do pracy”. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.Celem konkursu było nie tylko rozwijanie kreatywności dzieci i młodzieży, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na trudną i odpowiedzialną pracę strażaków.Na wielu pracach pojawiały się sceny ratowania ofiar wypadków drogowych, usuwania skutków burz i powodzi, a także udzielania pierwszej pomocy. Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wąbrzeźnie. 12 maja w domu kultury odbyło się otwarcie wystawy połączone z wręczeniem nagród laureatom, którymi zostali:KATEGORIA PRZEDSZKOLAI m. – Jakub Tecmer, Niepubliczne Przedszkole Słoneczko w CzernikowieII m. – Witold Łuszczak, Szkoła Podstawowa w JarantowicachIII m. – Dorota Grabowska, Szkoła Podstawowa nr 2 w WąbrzeźnieWYRÓŻNIENIA:Jagoda Ślesar, OrzechowoAntoni Burzyński, Przedszkole Samorządowe w Jabłonowie PomorskimKATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWEI m. – Judyta Bonowicz, Szkoła Podstawowa w OsówceII m. – Kateryna Kyselova, Szkoła Podstawowa w MakowiskachIII m. – Zuzanna O’Donnell, Szkoła Podstawowa w JarantowicachIII m. – Lena Roszkowska, Szkoła Podstawowa w RyńskuWYRÓŻNIENIA:Hania Lewandowska, Akademia Kreatywnego MaluchaWeronika Trybuś, WąbrzeźnoFilip Ługowski, Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy we WroniuLaura Krystoszek, Zespół Szkolno -Przedszkolny w PłużnicyŁukasz Nowakowski, Szkoła Podstawowa w KrusinieJagoda Drozdalska, Wąbrzeźno

więcej

„Wąbrzeski mikrofon” za nami….

Za nami kolejna edycja Wojewódzkiego Przeglądu Piosenki Osób z Niepełnosprawnością. To muzyczne wydarzenie od wielu lat jest stałym punktem w kalendarzu imprez organizowanych przez Wąbrzeski Dom Kultury. Festiwal charakteryzuje przede wszystkim integracja, łamanie barier oraz promocja talentów osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Tego rodzaju konfrontacje to również terapia przez sztukę. I pomimo towarzyszącej niekiedy tremy, każdy występ to dla artystów wielka duma i możliwość samorealizacji. Jednak aby móc wystąpić przed publicznością trzeba wielu tygodni przygotowań i systematycznych prób. Zajęcia prowadzone są cyklicznie pod okiem terapeutów oraz  instruktorów muzycznych. W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 150 wokalistów z województwa kujawsko – pomorskiego. Na wąbrzeski Festiwal przyjechali między innymi podopieczni Domów Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz innych instytucji wspierających osoby niepełnosprawne. Poszczególnym prezentacjom towarzyszyły niesamowite emocje i niezapomniane wrażenia, bo przecież każdy występ to inna historia. Fot. Patryk Bieliński

więcej

Konkurs pt. „Świat ma tyle barw…”  – rozstrzygnięty

Za nami rozstrzygnięcie Wojewódzkiego konkursu plastycznego „Świat ma tyle barw….”. 23 kwietnia otwarta została wystawa prezentująca prace pokazujące niebanalne połączenia kolorystyczne, często zróżnicowane w formie, jak i przekazie. To wydarzenie,  już od dwóch lat inspiruje, integruje i pokazuje, że sztuka nie zna żadnych barier.  A jego uczestnicy wykazują się kreatywnością, odwagą i wrażliwością artystyczną. Wszystkie prace dostarczone na konkurs charakteryzowały niepowtarzalnością kompozycji i pięknym doborem barw. W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 50 osób, które podjęły to plastyczne wyzwanie. Bo przecież sztuka nie musi być tylko pasją, ale także pomysłem na aktywne spędzanie wolnego oraz elementem rehabilitacji społecznej i zawodowej. Jury po obejrzeniu wszystkich prac postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujące osoby: KATEGORIA DZIECI I MŁODZIEŻI m. – Bartosz Osowski, Szkoła Podstawowa Specjalny ośrodek Szkolno -Wychowawczywe WroniuII m. – Aleksander Wieczorek, Kowalewo PomorskieIII m. – Bartłomiej Słoma, WąbrzeźnoKATEGORIA DOROŚLII m. – Joanna Laskowska, Warsztat Terapii Zajęciowej TOMY, GrudziądzII m. – Maciej Bartkowski,Warsztat Terapii Zajęciowej w WąbrzeźnieIII m. – Monika Górska,Warsztat Terapii Zajęciowej w Kowalewie PomorskimWyróżnienia:Kazimierz Marachowski, Dom Pomocy Społecznej w GrudziądzuAndrzej Kępiński, Środowiskowy Dom Samopomocy w BliźnieMarcin Rutkowski, Warsztat Terapii Zajęciowej w Lipnie

więcej

Zespół „Na ostatnią chwilę” zagrał na scenie WDK

Za nami kolejny, muzyczny wieczór w Wąbrzeskim Domu Kultury. W kwietniowej edycji Muzykowania w dobrym stylu zagrał zespół „Na ostatnią chwilę”. Grupa zaskoczyła nas swoją energią i dynamiką wykonywanych utworów. W ich repertuarze znalazły się nie tylko spokojne piosenki, ale również mocniejsze brzmienia wywodzących się głównie z nurtu muzyki turystycznej. Z kolei chwile wzruszeń zapewniły publiczności melodie muzyki żeglarskiej, poezji śpiewanej oraz teksty inspirowane twórczością Aleksandry Bacińskiej. To muzyczne wydarzenie okazało się prawdziwą ucztą dla wrażliwych słuchaczy pełną emocji, kameralnego klimatu i artystycznej szczerości. Piątkowy relaks w towarzystwie tej grupy pasjonatów muzyki był dobrym pomysłem na rozpoczęcie weekendu.

więcej

Spektakl „Smok wawelski” za nami

17 kwietnia po raz kolejny w Wąbrzeźnie zaprezentowali się aktorzy Małych Form Teatralnych MIKI z Krakowa. Tym razem młodzi widzowie mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. „Smok Wawelski”. Spektakl był nawiązaniem do polskiej legendy, której akcja toczy się w Krakowie. Aktorzy wcielający się w role głównych bohaterów, stworzyli widowisko, które od pierwszych minut przyciągnęło uwagę młodych widzów. Kolorowe kostiumy, dynamiczna gra i pomysłowa scenografia sprawiły, że dzieci z zapartym tchem śledziły przygody bajkowych postaci. Tego rodzaju spotkanie z teatrem to niewątpliwie niezapomniana podróż w zaczarowany świat pełen emocji, dynamiki i niespodziewanych zwrotów akcji. Po zakończeniu przedstawienia mali widzowie mieli okazję porozmawiać z aktorami, obejrzeć rekwizyty z bliska, a nawet zrobić sobie zdjęcie ze „smokiem”. To było bardzo inspirujące spotkanie rozwijające wyobraźnię, kreatywność i poczucie pewności samej.

więcej

Eskapada za nami

19 kwietnia po raz kolejny Wąbrzeski Dom Kultury włączył się do akcji „Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem” organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko - Pomorskiego. Przewodnikami niedzielnego spaceru byli Małgorzata Biewald oraz Paweł Becker. Uczestnicy wydarzenia odwiedzili między innymi park Marii Skłodowskiej-Curie, Marii Potockiej oraz Jana Różyckiego. Podczas spotkania nie zabrakło również wielu ciekawych informacji o patronach tych miejsc. Spacerując wybranymi szlakami można było zobaczyć, gdzie powstanie ogród marokański, poszukać śladów ogrodów Franciszka Haertlego, zobaczyć kamiennego orła nad jeziorem Frydek, a przy okazji poznamy drzewa, które mają wymiary pomnikowe. Spacer był cenną lekcją historii, podczas której mogliśmy poznać nie tylko ciekawe miejsca i postaci, ale również atrakcje przyrodnicze. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe gadżety. Tego rodzaju projekty udowadniają, że nie trzeba wyjeżdżać daleko, aby móc aktywnie oraz ciekawie spędzić swój wolny czas, a przy tym poszerzyć wiedzę na temat swojego miasta i regionu.

więcej

Wystawa Krzysztofa Kuśmirka i Piotra Lewandowskiego

16 kwietnia galeria Wąbrzeskiego Domu Kultury wypełniła się miłośnikami sztuki, którzy wzięli udział w wernisażu wystawy malarstwa Krzysztofa Kuśmirka i Piotra Lewandowskiego. Zaprezentowane prace ukazały różnorodność technik oraz indywidualne podejście artystów do malarstwa, które tworzy przestrzeń do dialogu prowadzonego za pomocą koloru, światła, faktury i kompozycji. Twórczość Krzysztofa Kuśmirka, który swoją pasję rozwija od kilku lat, zachwyciła wrażliwością na naturę i umiejętnością uchwycenia jej ulotnego piękna. Jego pejzaże, malowane są farbami akrylowymi i olejnymi. Z kolei prace Piotra Lewandowskiego ukazały bogactwo doświadczeń i wieloletnie zainteresowanie malarstwem. Artysta, inspiruje się przyrodą oraz  tym, co nas otacza. Każdy zaprezentowany obraz opowiada inną historię i sposób postrzegania świata zachęcając odbiorców do wymiany spostrzeżeń. Oglądając tę wystawę nie sposób przejść obojętnie obok artystycznych wizji tych dwóch pasjonatów malarstwa, którzy zastosowaną paletą barw tworzą wyjątkowo emocjonalną przestrzeń. Tego rodzaju spotkania inspirują i pobudzają wyobraźnię ale przede wszystkim budują wrażliwość estetyczną. Zapraszamy do odwiedzania galerii WDK.

więcej
nowsze posty
starsze posty
A- A+