Kolejne spotkanie z teatrem za nami
17 marca 202613 marca Wąbrzeski Dom Kultury ponownie wypełnił się śmiechem i radością dzieci biorących udział w przedstawieniu Małych Form Teatralnych „MIKI”. Tym razem młodzi amatorzy tego rodzaju spektakli mieli okazję obejrzeć bajkę pt. „Puszczykowo”. Na scenie pojawili się: Sowa Mądra Głowa, Jeż Tuptuś, Lis Chytrusek oraz Dzięcioł Stul-Puk, którzy zabrali publiczność w niezwykłą przygodę w samym sercu lasu. Dzieci chętnie włączały się w przygotowane scenki, odpowiadając na pytania aktorów i pomagając bohaterom podejmować ważne dla środowiska decyzje. Spektakl w humorystyczny, a zarazem pouczający sposób przekazał dzieciom wiele ważnych wartości dotyczących szacunku do przyrody oraz jej mieszkańców.
więcejMuzykowanie w dobrym Stylu za nami
10 marca 2026Co to był za wieczór! 6 marca w Wąbrzeskim Domu Kultury publiczność doświadczyła wieczoru, który na długo pozostanie w pamięci miłośników jazzu. Na scenie wystąpił Paweł Moraczewski – saksofonista, wokalista i autor. Jego saksofon prowadził słuchaczy przez emocje, wspomnienia i obrazy, które każdy mógł interpretować na swój sposób Choć artysta przez lata koncertował w Holandii, Francji, Niemczech i Szwajcarii, dziś ponownie mieszka w Polsce i coraz częściej prezentuje własne kompozycje oraz teksty. Wieczór z muzyką na żywo potrafi zrobić z człowiekiem coś, czego żadna playlista nie osiągnie. To doświadczenie działa jednocześnie na ciało i emocje. Mózg reaguje na takie bodźce wyrzutem dopaminy i endorfin, czyli hormonów przyjemności. Był to naprawdę wyjątkowy wieczór.
więcejRozstrzygnięcie konkursu „Kubuś Puchatek – przyjaciel na zawsze”
26 lutego 2026Kolejna edycja konkursu „Kubuś Puchatek – przyjaciel na zawsze” rozstrzygnięta - nie bez powodu właśnie teraz, bowiem w styczniu świętowaliśmy dzień tego żółtego misia. Na konkurs wpłynęło ponad 100 prac, które zachwyciło jury pomysłowością, wrażliwością artystyczną oraz różnorodnością zastosowanych technik plastycznych. Uczestnicy w niezwykle twórczy sposób przedstawili postać Puchatka, bohatera bajek, który od pokoleń uczy przyjaźni, empatii i radości z małych rzeczy. Zaproszeni do konkursu przedszkolacy oraz uczniowie szkół podstawowych z całego województwa dali komisji konkursowej niełatwe zadanie, ponieważ wszystkie prace reprezentowały wysoki poziom artystyczny. Laureatami konkursu zostali:KATEGORIA PRZEDSZKOLAI m. – Zofia Sumińska, Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko” Czernikowo,II m. – Maja Fiałkowska, Akademia Kreatywnego Malucha,III m. – Alan Jankowski, Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko” Czernikowo,KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWEI m. – Judyta Bonowicz, Szkoła Podstawowa im. Tony Halika w OsówceII m. – Julia Florek, Szkoła Podstawowa w PluskowęsachIII m. – Maria Jazownik, Świetlica Środowiskowa w OrłowieWyróżnienie:Marta Moskal, Szkoła Podstawowa nr 17 w GrudziądzuJulia Hajdukiewicz, WąbrzeźnoWeronika Zacharek, Szkoła Podstawowa w Wielkich RadowiskachMichalina Popielec, Szkoła Podstawowa w Myśliwcu
więcejMaria Potocka – prelekcja historyczna Pawła Beckera
25 lutego 2026W miniony wtorek 24 lutego wąbrzeźnianie mieli okazję poznać bliżej postać Marii Potockiej. Tego dnia Paweł Becker przybliżył życiorys tej wyjątkowej kobiety, która zapisała się na kartach lokalnej historii. Od niedawna jej imieniem nazwany został park nad Jeziorem Frydek, przy ul. Wolności. Maria Potocka była między innymi działaczką społeczną i naukową, wspierała biblioteki i promowała czytelnictwo. W Wąbrzeźnie organizowała odczyty, założyła tu tkalnię, reprezentowała powiat wąbrzeski na Sejmie Dzielnicowym w Poznaniu, którego była sekretarzem. Podczas prelekcji dowiedzieliśmy się, że uznawana jest za jedną z „matek wąbrzeskiej niepodległości". Jej największa zasługą jest tłumaczenie polskiej dokumentacji na potrzeby Konferencji Pokojowej w Wersalu kończącej I wojnę światową, na podstawie której Pomorze wróciło w granice Polski. Maria Potocka spoczywa na cmentarzu w Pluskowęsach, niedaleko Kowalewa Pomorskiego. Tego rodzaju wydarzenia mają na celu popularyzację lokalnej historii oraz przypominanie ważnych postaciach związanych z naszym miastem.
więcejOla Olszewska wystąpiła w WDK
23 lutego 2026W miniony piątek na scenie Wąbrzeskiego Domu Kultury stanęła Ola Olszewska. Od pierwszych chwil recitalu dało się odczuć niezwykłą atmosferę skupienia i bliskości. Wrażliwość, charakterystyczny głos oraz naturalna delikatność wokalistki sprawiły, że publiczność szybko dała się porwać w emocjonalną podróż. Artystka zaprezentowała utwory ze swojego debiutanckiego albumu „Czy to nadal ja?”, a także nowe kompozycje, zapowiadające nadchodzącą EP-kę. Koncert był pełen nostalgii, nastrojowych aranżacji i subtelnych, romantycznych dźwięków. Nie zabrakło momentów refleksji i wzruszeń. To był wieczór pełen wrażliwości i muzycznej szczerości – taki, który na długo pozostanie w pamięci uczestników.
więcejMuzykowanie w dobrym Stylu za nami
17 lutego 2026Piątek 13 lutego okazał się jednak szczęśliwy! Tego dnia w ramach Muzykowania w dobrym Stylu zagrał zespół. BANAU. Duet Marcin Grochala - pianino oraz Szymon Niewiemski – cajon zaprezentowali publiczności klasyczne brzmienia rocka oraz ballady. Zespół BANAU (pochodzący z okolic Torunia) już po raz kolejny wystąpił w Wąbrzeźnie. Co ciekawe wystąpili również w programie „Must be the Music" w Telewizji Polsat, gdzie dostali od jurorów 4x TAK!. Piątkowego wieczoru usłyszeliśmy utwory takie jak „Zombie”, Getoo” czy „Na zimę”. Zdecydowanie te melodie pozostaną długo w pamięci.Zdj. Patryk Bieliński
więcejWystawa walentynek w WDK
16 lutego 2026Za nami rozstrzygnięcie Wojewódzkiego konkursu plastycznego pełnego serduszek, czerwieni i innych walentynkowych symboli. Na ogłoszony przez Wąbrzeski Dom Kultury konkurs pt. „#Walentynki Twój sposób na wyrażenie uczuć” wpłynęło niemal 150 prac. Wśród nich nie zabrakło okolicznościowych laurek, obrazów oraz innych elementów dekoracyjnych. Bo jednym z celów realizowanej inicjatywy było przedstawienie „Walentynki”, jako symbolu przyjaźni i sympatii dla drugiego człowieka. Oczywiście na wszystkich pracach, jako motyw przewodni dominowały czerwone serca, i piękne wyznania. Oglądając tę przepełnioną pozytywnymi emocjami wystawę nie trudno zauważyć, że miłość ma wiele odsłon, a każdy z nas postrzega ją inaczej. W tegorocznej edycji jury postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujące osoby:KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWEI m. – Martyna Piórkowska, Szkoła Podstawowa w GrudziądzuII m. – Lena Roszkowska, Szkoła Podstawowa w RyńskuIII m. – Antonina Turowska, Szkoła Podstawowa w JarantowicachWyróżnienie:Agata Dombrowska, Szkoła Podstawowa Wielkie RadowiskaKacper Kasicki, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy WronieIga Markuszewska, WąbrzeźnoNadia Marchlewicz, WąbrzeźnoKATEGORIA SZKOŁY ŚREDNIE I DOROŚLI I m. – Janina Szymańska, Dzienny Dom Pomocy w WąbrzeźnieII m. – Ewa Sękowska, Kowalewo PomorskieIII m. – Bożena Markiewicz, Dzienny Dom Pomocy w MyśliwcuWyróżnienie:Teresa Stachowska, Klub Seniora „Przyjaciele czasu”Maria Dziankowska, Środowiskowy Dom Samopomocy we WroniuMarcin Lipiński, WTZ
więcej„Dwa światy” – wystawa Justyny Janowskiej i Sławomira Bąka.
13 lutego 202612 lutego w Wąbrzeskim Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy pt. „Dwa światy”, Justyny Janowskiej oraz Sławomira Bąka. Spotkanie ze sztuką było ciekawym wydarzeniem kulturalnym pozwalającym obejrzeć twórczość dwóch odmiennych, lecz wzajemnie dopełniających się artystów. Ekspozycja pokazała prace duetu połączonego wspólną pasją do malarstwa. Podczas otwarcia można było posłuchać nie tylko o inspiracjach, technice tworzenia ale również łączącej ich wyjątkowej relacji. Justyna i Sławomir są dowodem na to, że wspólna pasja może stać się początkiem pięknej, życiowej drogi. Ich znajomość, zrodzona z miłości do malarstwa, przerodziła się w głębokie uczucie, które dziś jest dla nich obojga niewyczerpanym źródłem dobrej energii. Artyści pokazali, że chociaż w malarstwie mają często odmienne zdanie, to w życiu patrzą w jednym kierunku. Wystawa „Dwa światy” prezentuje nie tylko piękne obrazy, ale przede wszystkim zaprasza do artystycznego dialogu z autorami, malarstwem, a może również z samym sobą.
więcejFajfy karnawałowe za nami
12 lutego 202611 lutego Wąbrzeski Dom Kultury ponownie wypełnił się dźwiękami muzyki retro, która od lat przyciąga miłośników dawnych brzmień. Tegoroczne karnawałowe fajfy, poprowadzone przez Pawła Małsa, okazały się kolejną udaną odsłoną cyklu wydarzeń celebrujących tradycję polskiego karnawału. Jednym z ważnych elementów wydarzenia była dyskusja o twórcach, kompozytorach i wykonawcach, którzy na trwałe zapisali się w historii muzyki rozrywkowej. Wąbrzeskie fajfy od lat stanowią stały punkt w kalendarzu kulturalnym WDK i niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem. Było to miłe popołudnie w domu kultury pełne radości, zabawy i uśmiechu.
więcej


