Inauguracja Dni Kultury Chrześcijańskiej

23 kwietnia w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej odbyła się Msza św. w intencji owocnego przeżycia Dni Kultury Chrześcijańskiej. Homilię wygłosił ks. Marcin Banach – Dyrektor Grudziądzkiego Centrum „Caritas”.

            Po zakończeniu uroczystości kościelnych nastąpił przemarsz uczestników DKCh w asyście Orkiestry Dętej WDK, motocyklistów oraz karety Pana Mirosława Błażejewicza do Wąbrzeskiego Domu Kultury na Festyn rodzinny.

Pomimo zmiennej aury za oknem w salach WDK atmosfera była gorąca. Wspólne zabawy, konkursy i prezentacje sceniczne wprowadziły publiczność w dobry nastrój. Każdy, kto odwiedził WDK znalazł coś dla siebie.

Niewątpliwie dużym zainteresowaniem cieszyła się Kawiarenka obsługiwana przez przedstawicieli wspólnot parafialnych, w której serwowano gorącą kawę, herbatę i pyszne ciasta przekazane przez sponsorów i panie z grup działających przy wąbrzeskim sanktuarium. Również grochówka i kiełbaski z grilla znalazły swoich amatorów. Zapach przygotowanych specjałów przyciągał coraz większą grupę gości.

Organizatorzy oprócz pysznego poczęstunku zadbali również o  dodatkowe atrakcje. Na wąbrzeskiej scenie zaprezentowali się młodzi wokaliści z Wąbrzeźna i Wałycza, wspólnota młodzieżowa „Effatha” z kościoła MBKP oraz Rafał Topolewski, którego akcenty taneczne porwały do zabawy zarówno najmłodszych jak i tych nieco starszych. A było to nie lada wyzwanie! Również konkurencje sportowe prowadzone przez Panią Marię Zakrzewską rozgrzały niejednego sportowca. Familijne konkursy niewątpliwie wzmacniały rodzinne więzi.

Ponadto przygotowane zostały również stoiska oferujące dewocjonalia oraz lokalne gadżety i publikacje. Powodzeniem cieszyła się loteria, kącik malucha na którym pieczę sprawowali katecheci. Za „malowanie twarzy” odpowiadało gimnazjalne koło „Caritas” prowadzone przez siostrę Nazarię. Pieczę nad wystawą Kronik parafialnych miała Pani Jadwiga Skrzyniecka. Pogoda nie odstraszyła amatorów przejażdżek karetą z Katarzynek ciągniętą przez cztery konie. Nad tym pieczę sprawowała Pani Maryla Bartoś. Ci odważniejsi mogli zrobić sobie zdjęcie w „dybach” wykonanych przez ks. Pawła Dąbrowskiego oraz obejrzeć wystawę pamiątek sakralnych jego autorstwa.

Jednak najważniejszy był cel tego przedsięwzięcia. Cały dochód z niedzielnego Festynu przeznaczony został na Caritas, o którym opowiedział ks. Marcin Banach – Dyrektor Grudziądzkiego Centrum „Caritas”. Łącznie zebrano 1.311,09 zł. Ta szczególna niedziela, bo Niedziela Miłosierdzia zachęcała do pomocy bliźniemu i pracy charytatywnej na rzecz potrzebujących. Także i my staraliśmy się tymi różnego rodzaju inicjatywami zachęcić wąbrzeźnian do trochę innego sposobu spędzenia dnia wolnego. Nieraz warto chociaż na chwilę zatrzymać się w tym pędzącym świecie i zastanowić nad jakością swojego życia. Bo jak powiedziała Flora Edwards  „Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”.

 Największe podziękowania należą się sponsorom bez pomocy których nie udałoby się nam tego wszystkiego dokonać, a byli nimi:

 1. Jan Smoleński –  Firma Ampol – Merol
 2. Halina i Władysław Sowa – Katarzynki
 3. Mirosław Błażejewicz – Firma MIRPOL
 4. Iwona i Andrzej Kiwałowie
 5. Dariusz Czyżak
 6. Iwona Otremba
 7. Jolanta Weber – Firma Handlowo Usługowa WER – KAR
 8. Mirosław i Bożena Grabowscy
 9. Elżbieta i Janusz Kopczyńscy –  Firma Handlowa Akcent
 10. Maria i Czesław Rekowscy –  Firma Handlowa Claudia
 11. Grażyna Warnel –  Księgarnia Veritas
 12. Jan Olkowski FHU Dystans
 13. Piotr Przybysz – Sklep wielobranżowy ABAŻUR
 14. Państwo Przeorscy – Piekarnia Mechaniczna
 15. Leszek Dembek – Wąbrzeskie Zakłady Graficzne
 16. Sklep mięsno – wędliniarski Państwa Domagalskich
 17. Ewa Bera
 18. Bogusław Warżel –  Firma Veroni
 19. Danuta, Wojciech Gajewscy – sklep Delikat
 20. Bożena i Mariusz Lewandowscy  – PPHU LESET
 21. Cukiernia Franciszek Pokojski
 22. Ryszard Modrzyński – Trend 2000

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Biskup Diecezji Toruńskiej, Burmistrz Wąbrzeźna, Starosta Wąbrzeski. Natomiast medialny: Tygodnik katolicki Niedziela – Głos z  Torunia, Gazeta Pomorska, Tygodnik CWA, Miejska Telewizja Kablowa.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Wąbrzeski Dom Kultury, Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej oraz Parafia Matki Bożej Królowej Polski.

Galeria zdjęć

A- A+