Pierwsza pomoc w KAK

Grupa kobiet z ,,KAK”, w ramach cotygodniowych zajęć, została przeszkolona w udzielaniu pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

Jak ważne jest takie szkolenie, nie trzeba przekonywać. Szkolenie odbyło się 3 grudnia w sali WDK, a prowadził je w sposób bardzo ciekawy i przystępny p. Tomasz Semeniuk, zawodowy strażak, ratownik medyczny, trener karate. Najpierw odbyła się część teoretyczna, a później wszystkie uczestniczki szkolenia ćwiczyły praktycznie. Panie dowiedziały się jak postępować w stosunku do osoby nieprzytomnej. Najpierw oceniano samo zdarzenie, określano czy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, udrażniano drogi oddechowe i oceniano oddech poszkodowanego. Dopiero wtedy uczono się w jaki sposób i skąd wzywać pomoc. Następnie uczestniczki szkolenia wykonywały resuscytację krążeniowo-oddechową, która pozwala utrzymać funkcje życiowe osoby poszkodowanej, głównie przez prowadzenie uciśnięć klatki piersiowej oraz prowadzenie oddechów ratowniczych dostarczających powietrze do płuc. Członkinie Klubu Aktywnych Kobiet nauczyły się również układania osoby poszkodowanej w pozycji bezpiecznej na boku oraz postępowania w wielu najróżniejszych sytuacjach, takich jak np. zadławienie, a także niesienia pierwszej pomocy dzieciom, nawet tym najmniejszym.
Wszystkie uczestniczki szkolenia były bardzo zaangażowane, szczególnie podczas wykonywania ćwiczeń praktycznych. Z sympatycznym p. Tomkiem, Panie żegnały się stwierdzając, „oby umiejętności nabyte podczas tego szkolenia nie musiały być przydatne w codziennym życiu”.
Galeria zdjęć

A- A+