MOBILNE ZABYTKI W CWA

„Pełnoletnie” samochody, traktory i motocykle królowały 17 lipca br. na wąbrzeskim rynku podczas VI Wystawy Zabytkowych Pojazdów.

W tym dniu gościliśmy ponad 140 „weteranów na czterech kółkach”, którzy przyjechali do Wąbrzeźna m.in. z takich miejscowości jak: Kwidzyn, Poznań, Lubicz, Tczew, Grudziądz, Toruń, Jeżewo, Książki, Papowo Biskupie, Kowalewo Pomorskie, Golub Dobrzyń, Chełmża, Świecie, Brodnica, Bydgoszcz, Pruszcz Gdański, Rypin, Kiełpiny, Starogard Gdański, Osiek, Chojnice, Gdańsk, Grupa. Miłośnicy zabytkowych pojazdów mogli oglądać stare ciągniki: Ursusy, Fordy oraz samochody osobowe. W tym przypadku wymienić można Fiaty, Syrenki, Mercedesy, Volkswageny, Zastawy, Warszawy, Citroeny, Polonezy, Trabanty, MGB, Skody, Wołgi, a nawet repliki różnych aut.
Dla uczestników wystawy zorganizowano szereg konkursów, które cieszyły się dużą popularnością a zawodnicy musieli wykazać się nie lada sprytem. W konkursie na „Najgłośniejszy samochód osobowy” wygrał  Tadeusz Łata z Grudziądza. „Najgłośniejszym traktorem” okazał się Zetor 3545 Sławomira Chrapińskiego z Książek, z kolei „najgłośniejszym  pojazdem dostawczym” był STAR A26P z 1964 r. OSP z Konojad. Niepokonanym w wymianie koła na czas i uszczelki pod głowicą okazał się Paweł Kępa z Torunia. Laureatem konkursu zręcznościowego na „najszybszy przejazd slalomem Fiatem 126 p” był Rafał Jabłoński z Małego Pułkowa, na drugim miejscu uplasował się Michał Lange ze Skurcza, trzecie miejsce przypadło Wiesławowi Krzywdzińskiemu z Torunia. Najbardziej precyzyjnymi kierowcami zostali Tadeusz Łata z Grudziądza i Wiesław Krzywdziński z Torunia. Organizator przygotował również konkurs familijny „Mama, tata i ja”, w którym to rodzice w jak najszybszym czasie musieli pokonać wyznaczoną trasę z dzieckiem  przygotowanym specjalnie na wystawę mini -samochodzikiem. Spośród sześciu  rodzin najszybciej konkursowy dystans pokonała rodzina Krzysztofa Sul zajmując I m. Uwagę odwiedzających Wystawę przyciągnęła Syrena 105 L Andrzeja Bronchauta z Torunia, której przypadła  „Nagroda publiczności”. Miano najoryginalniejszej stylizacji Wystawy otrzymał najelegantszy uczestnik spotkania Stafan Zagrocki z Torunia, który do Wąbrzeźna przyjechał profesjonalnie  odrestaurowanym BENTLEY em  z 1958 r. To auto –  jak i jego właściciel – przykuwało oczy nie tylko kobiet. Najstarszym samochodem na wystawie wyprodukowanym w Polsce była Warszawa z 1964 r. pana Zbigniewa Bonny z Sulnówka, a najstarszym ciągnikiem był ZETOR 2055 z 1953 r. Sylwestra Chrapińskiego z Książek. Najciekawszym pojazdem autorskim była Lokomobila z II połowy XIX w.  zrekonstruowana przez  Michała Piotrowskiego z Golubia Dobrzynia.  Pojazdem, który pokonał największy dystans na  Wystawę w Wąbrzeźnie był Mercedes W 105 z 1956 r. Józefa Mazurkiewicza, który przyjechał do nas z Poznania. Pan Józef  w niedzielę  przemierzył 210 km żeby być  na  tym spotkaniu miłośników zabytkowej motoryzacji.

       Na zakończenie imprezy dla wszystkich uczestników zorganizowano rajd do Golubia Dobrzynia  do Stowarzyszenia  Retro Traktor. Załogi kilkudziesięciu aut, które  zdecydowały się  odwiedzić  sąsiednie miasto nie  żałowały  tej wyprawy. Muzeum Retro Traktora  – obejmujące  bogatą  kolekcję  światowej motoryzacji – ujęło  bogactwem różnorodnych eksponatów Wspólną  biesiadę  zakończył  grill z  kiełbaską i deklaracje  przyjazdu już  za  rok na  VII   edycję  spotkań z zabytkową  motoryzacją  w  Wąbrzeźnie.

      Organizatorem „mobilnej” plenerowej ekspozycji  był Wąbrzeski Dom Kultury.

      Patronat honorowy objął Burmistrz Wąbrzeźna Leszek Kawski.
      Za pomoc w organizacji VI Wystawy Zabytkowych Pojazdów dziękujemy:  wąbrzeskiej delegaturze Automobilklubu  Toruń,  Firmie ARMOT z Wąbrzeźna, Firmie Piotra Górskiego z Niedźwiedzia, Henrykowi Kozłowskiemu, Michałowi Puchała, Maciejowi Zimnickiemu, Romanowi Grabowskiemu  oraz anonimowemu darczyńcy. Serdeczne podziękowania  kierujemy również  pod  adresem Stowarzyszenia  Retro Traktor i Grzegorza  Przystalskiego z  Golubia  Dobrzynia oraz Straży Miejskiej  i  Komendy Powiatowej Policji w Wąbrzeźnie.

 

      Patronami  medialnymi imprezy były: Gazeta Pomorska, Tygodnik Regionu Wąbrzeskiego CWA, Radio PiK  oraz Miejska Telewizja Kablowa.  

 

 Galeria zdjęć

A- A+