Dni Kultury Chrześcijańskiej w Wąbrzeźnie

24 kwietnia Mszą św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski rozpoczęły się obchody Dni Kultury Chrześcijańskiej w Wąbrzeźnie. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta WDK.

Nabożeństwo pod przewodnictwem ks. Bartłomieja Surdykowskiego sprawowano w intencji owocnego przeżycia kilkudniowych wydarzeń wpisanych w DKCh. Następnie otwarta została wystawa połączona z wręczeniem nagród laureatom konkursu „Anioł – mój dobry duch”. W inicjatywie ogłoszonej przez WDK udział wzięło ponad 50 miłośników sztuk plastycznych, którzy nadesłali swoje prace z różnych zakątków Polski. Dostarczone Anioły wykonane były między innymi z drewna, papieru, masy gipsowej. Nie zabrakło również obrazów i rysunków przedstawiających naszych niebiańskich opiekunów. Jury postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujące osoby:

I m. – Mikołaj Kowalski, Szkoła Podstawowa nr 2 w Wąbrzeźnie

I m. – Ewa Rąb, Świetlica Szkoły Podstawowej w Przemyślu

II m.  – Dawid Olszewski, Szkoła Podstawowa nr 3 w Wąbrzeźnie

III m.  – Patrycja Kempińska, Szkoła Podstawowa w Myśliwcu

Wyróżnienie:

Łukasz Jabczyński z Dębowej Łąki, Martyna Owczarzak, Szkoła Podstawowa nr 2 w Wąbrzeźnie, Amelia Kowalska, Szkoła Podstawowa nr 5 w Toruniu, Zuzanna Rudzka, Katolicka Szkoła Podstawowa Biała Podlaska, Antoni Lepisz, Szkoła Podstawowa nr 3 w Wąbrzeźnie.
Wszyscy zwycięzcy nagrodzeni zostali pamiątkowymi dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Gratulujemy Tego samego dnia w kościele Matki Bożej Królowej Polski odbyła się prelekcja siostry Hiacynty Błędzkiej „Błogosławiony Edmund Bojanowski – wzór patriotyzmu”. Podczas spotkania przybliżona została sylwetka tego znanego działacza społecznego, twórcy ochronek i założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny. Jego postawa i bezinteresowna troska o drugiego człowieka powinny być wzorem do naśladowania przez każdego z nas. – Edmund Bojanowski bardzo mocno wpisuje się w naszą Ojczyznę ponieważ pomimo, że urodził się podczas zaborów to walczył o naszą wolną Polskę. Nie mógł walczyć zbrojnie – tak jak cała jego rodzina. Więc walczył o Polskę poprzez pióro. To on zbierał i spisywał polskie tradycje przekazując je młodemu pokoleniu. – tak o bohaterze prelekcji mówi s. Hiacynta. Było to ciekawe popołudnie z postacią godną poznania i niewątpliwie naśladowania.

Galeria zdjęć

A- A+