Kopia włóczni Św. Maurycego
2 maja 2017Kolejnym wydarzeniem DKCh było spotkanie dotyczące „Historii włóczni Św. Maurycego”, które miało miejsce w WDK 27 kwietnia br.
Autorem wykładu był ks. Paweł Dąbrowskiego wikariusz Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się ważnych informacji dotyczących powstania samej włóczni i dlaczego uznawana jest przez chrześcijan jako relikwia. Ksiądz Paweł opowiedział w sposób niezwykle interesujący o osobach mających swój związek z tym narzędziem, którym przebito bok i serce Chrystusa. Byli to ludzie święci oraz tacy, których na pewno nie nazwiemy świętymi. Włócznia pojawiała się w wielkich wydarzeniach z historii ludzkości: zbawienia, które przyszło przez krzyż, drodze do świętości, męczeństwie, dziejach Cesarstwa Rzymskiego, okresach panowania cesarzy niemieckich, początkach polskiej państwowości, II wojnie światowej i czasach nam obecnych. Zgodnie z tradycją w grocie włóczni znajduje się gwóźdź z krzyża Jezusa Chrystusa. Do dnia dzisiejszego przechowywana jest w skarbcu Habsburgów we Wiedniu.
Podczas spotkania przedstawiony został również materiał zdjęciowy obrazujący poszczególne etapy tworzenia przez ks. Pawła kopii włóczni oraz film dokumentalny o włóczni Świętego.Było to nie tylko ciekawe spotkanie ale również kawałek historii przekazanej w przystępny sposób.
Galeria zdjęć