Wystawa czworonogów

23 sierpnia br. w Wąbrzeźnie odbyła się Wąbrzeska Wystawa Psów Rasowych i Nierasowych. Organizatorem realizowanego przedsięwzięcia był Wąbrzeski Dom Kultury. Nieocenionym wsparciem w zakresie organizacji imprezy dla WDK była właścicielka psów Joanna Sokołowska.

Niedzielna inicjatywa była pierwszą tego rodzaju imprezą organizowaną w Wąbrzeźnie przez dom kultury. Pomimo tego cieszyła się dużym zainteresowaniem a wzięło w niej udział niemal 30 psów rasowych i nierasowych. Czworonogi prezentowały się w kilku konkurencjach tj. „Sprawność”, „Posłuszeństwo”, „Miss Mister i Misterek” oraz „Pupil publiczności”. Wystawę rozpoczął pokaz umiejętności psów rasowych, które wykazały się dużą precyzją i posłuszeństwem podczas wykonywania komend wydawanych przez opiekuna. Na szczególną uwagę zasłużyły czworonogi biorące udział w konkurencjach „SPRAWNOŚĆ” i „POSŁUSZEŃSTWO”.
Wypracowanie prawidłowej postawy to jeden z wielu elementów, na który zwraca się uwagę na tego rodzaju imprezach. Cechą charakterystyczną czworonogów wystawowych jest cierpliwość, chęć wykonywania poleceń, współpraca z opiekunem, tzw. „dobre wychowanie” i wiele innych ważnych cech charakteru, nad którymi pracuje się latami. Niewątpliwie dużą atrakcją był pokaz psów wystawowych na ringu, które z dumą i elegancją kroczyły po wybiegu. Dużą uwagę publiczność zwróciła na psy rasy bulterier, których właścicielką jest Joanna Sokołowska z Wąbrzeźna. Psy Pani Joanny uzyskują na ogólnopolskich wystawach i konkursach wysokie noty i często tytuły mistrzów rasy. Zdobycie takich rezultatów to efekt ciężkiej pracy i długich godzin treningu. Jak sama mówi – Wiele czasu poświęcam na przygotowanie psów do wystawy. Ponadto publiczność, która przybyła tego dnia na wąbrzeski rynek mogła posłuchać i zobaczyć zasady pielęgnacji czworonogów, które przedstawiły Panie Zofia Kastner oraz Monika Jędrzejewska właścicielki Salonów Fryzjerskich dla psów. Właściciele czworonogów mieli okazję poznać tajniki pielęgnacji swoich pupili, co jest również niezmiernie ważne podczas wystaw i w życiu codziennym. Istotnym elementem wystawy była pogadanka poprowadzona przez lek. weterynarii Idę Kryger, która przybliżyła zasady I – pomocy dla zwierząt w różnych nagłych zdarzeniach losowych. Publiczność chętnie zadawała pytania szczególnie dotyczące zadławień, poparzeń, złamań i uczuleń.
Wielkie przeżycia, zwłaszcza u najmłodszych wywołały pieski, które przyjechały wraz z opiekunami ze Schroniska w Grudziądzu. Panie opowiadały o zasadach adopcji znajdujących się u nich zwierząt, które potrzebują nie tylko opieki ale dużej dawki miłości swojego Pana. W imprezę włączyła się także Komenda Powiatowa Policji, dzięki której odbył się pokaz umiejętności psów policyjnych. Można było zobaczyć skuteczność z jaką czworonogi obezwładniają przestępcę, jak zachowują się w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa innych osób. Patrząc na przygotowany pokaz można było zauważyć, jak dobry duet tworzy pies ze swoim przewodnikiem.  Nad przebiegiem wystawy czuwała komisja sędziowska w składzie: Karolina Wójcik – sędzia kynologiczny, Szefowa Związku Kynologicznego w Toruniu, Zofia Kastner – właścicielka Salonu Fryzjerskiego dla psów, Ida Kryger – lekarz weterynarii, Marek Janowski – emerytowany funkcjonariusz policji, przewodnik psa policyjnego. Poniżej przedstawiamy listę nagrodzonych psów i ich opiekunów:
I Konkurencja „SPRAWNOŚĆ” – Madox, właściciel Angelika Nawotka oraz Sheo, właściciel Zdzisława Łęgowska.
II Konkurencja „POSŁUSZEŃSTWO” – Buba, właściciel Dorota Olszewska, Harnaś, właściciel Mateusz Maliszewski.
III Konkurencja „Miss, Mister, Misterek”
Miss – Bora, właściciel Sławomir Kubiński, Diana, właściciel Mateusz Maliszewski, Czika, właściciel Anna Drozdalska.
– Mister – Nugat, właściciel Dorota Olszewska, Puszek, właściciel Sylwia Kraczyńska.
– Misterek – Diana, właściciel Mateusz Maliszewski.
Nagrodę otrzymał również najstarszy pies na Wystawie, którym okazał się 13 letni Bobik. Jego właścicielką jest Anna Milewska.
Nagrodę publiczności otrzymał Puszek, którego właścicielem jest Sylwia Kraczyńska, II miejsce zajął Kuba Hanny Matczuk, III miejsce zdobyła Pusia Katarzyny Sturmann.
Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali medale, karmę, nagrody rzeczowe, vouchery na pielęgnację oraz dyplomy ufundowane przez Wąbrzeski Dom Kultury, Łukasza Dunajskiego właściciela sklepu zoologicznego „ Cztery łapy” w Wąbrzeźnie, Zofię Kastner – właścicielkę Salonu Fryzjerskiego dla psów, Andrzeja Zielaskowskiego właściciela Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „Knieja” w Wąbrzeźnie oraz Monikę Jędrzejewską właścicielkę Salonu Fryzjerskiego „Psia Łapa”.
Na I Wąbrzeskiej Wystawie Psów znalazły się małe i duże, rasowe i „trochę mniej” rasowe, poważne i śmieszne ale wszystkie bez wyjątku kochane przez swoich właścicieli!
I o to chyba w tym wszystkim chodzi! Bo jak powiedział Josh Billings „Pies jest jedynym stworzeniem na ziemi, które kocha cię więcej niż siebie samego”. Dziękujemy, że byliście z nami!

Galeria zdjęć

A- A+