Wąbrzeskie zabytki sakralne
2 maja 2017W programie kwietniowych DKCh znalazła się również tematyka wąbrzeskich zabytków sakralnych. Składał się na nią wykład prof. Dariusza Dąbrowskiego o gotyckich kościołach ziemi wąbrzeskiej, zwiedzanie fary i wystawa pamiątek religijnych.
26 kwietnia było otwarcie wystawy „Wąbrzeskie zabytki sakralne” w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej. Ekspozycja skła26 kwietnia odbyło otwarcie wystawy „Wąbrzeskie zabytki sakralne” w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej. Ekspozycja składa się ze zbiorów wąbrzeskiej fary, ks. Pawła Dąbrowskiego oraz ks. dr. Jana Kalinowskiego. Podczas wernisażu można było podziwiać ornaty, obrazy, naczynia liturgiczne i bogaty księgozbiór literatury sakralnej z XIX i XX w.
Kolejnym wydarzeniem związanym z zabytkami sakralnymi była prelekcja prof. Dariusza Dąbrowskiego, która miała miejsce 28 kwietnia br. w WDK. Do najbardziej znanych zabytków sakralnych ziemi wąbrzeskiej z okresu gotyku Profesor Dąbrowski zaliczył Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Wąbrzeźnie oraz wiejskie gotyckie kościoły parafialne: w Łobdowie, Niedźwiedziu, Orzechowie, Błędowie, Dębowej Łące, Kurkocinie, Łopatkach, Nowej Wsi Królewskiej, Osieczku, Płużnicy, Ryńsku, Wielkich Radowiskach, Wroniu, Zieleniu. Wspomniał również o Zamku Biskupów Chełmińskich nad jeziorem Zamkowym gdzie znajdowała się kaplica św. Marka. 29 kwietnia mogliśmy poznać jeden z w/w wymienionych obiektów sakralnych. Mowa o Sanktuarium MBB – korzystając z możliwości jego zwiedzania pod przewodnictwem kustosza ks. dr Jan Kalinowskiego. Z jednym z zabytków sakralnych ziemi wąbrzeskiej mogliśmy zapoznać się bliżej i poznać jego historię, którą 29 kwietnia br. przedstawił kustosz wąbrzeskiego Sanktuarium ks. dr Jan Kalinowski. Uczestnicy tego wydarzenia mogli usłyszeć wiele ciekawych informacji o gotyckim zabytku, znajdujących się relikwiach jak również o jego cudownym obrazie Matki Bożej Wąbrzeskiej.
Galeria zdjęć