Wąbrzeski Dom Kultury w projekcie NCK

Wąbrzeski Dom Kultury po raz kolejny został beneficjentem programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne, moderowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Dzięki pozyskanym środkom ponownie – po sześciu latach –  przeprowadzimy diagnozę potencjału kulturalnego Wąbrzeźna oraz zaprosimy mieszkańców do współtworzenia kultury w naszym mieście.

Zadanie, realizowane przez WDK w ramach programu, pod nazwą „Kulturalna układanka w Wąbrzeźnie” zostało podzielone na dwie części. W pierwszej kolejności przeprowadzone zostanie badanie potencjału i oczekiwań jakie posiadają mieszkańcy naszego miasta w zakresie realizacji zadań kulturalnych. Jego analiza  pomoże nam na uatrakcyjnienie i przemodelowanie oferty domu kultury, aby dotrzeć z nią do grup społecznych do tej pory nieobecnych lub obecnych w niewielkim stopniu w naszych działaniach. Pragniemy, aby dzięki tym staraniom WDK był postrzegany jako miejsce otwarte, dostępne i życzliwe dla wszystkich.  Naszym celem jest również odkrywanie i rozwijanie potencjału  kulturowego mieszkańców naszego miasta oraz nawiązywanie z nimi  stałych relacji, co ma owocować stworzeniem wspólnych inicjatyw na rzecz społeczności i przestrzeni lokalnych. W drugiej części zadania realizować będziemy wybrane w drodze konkursu kulturalne inicjatywy lokalne, dzięki którym mamy nadzieję nawiązać współpracę z środowiskami dotychczas sporadycznie korzystającymi z usług WDK.

Za nami już pierwsze spotkania zespołu projektowego, w których uczestniczyli również przedstawiciele władz miejskich, placówek oświatowych oraz środowisk młodzieży. Wspólne warsztaty pozwoliły nam skonkretyzować grupy i środowiska do których chcielibyśmy dotrzeć z naszą ofertą oraz ustalić dalszy plan działania. Zaplanowaliśmy również kolejne spotkania, podczas których będziemy zbierali materiały do opracowania diagnozy.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Edycja 2024. Kwota przyznana na rzecz WDK w celu realizacji I części zadania to 10.000,00 zł.

A- A+