Stała ekspozycja poświęcona pamięci I. Kowaliszyna

I.Kowaliszyn

W Galerii Wąbrzeskiego Domu Kultury znalazła swoje miejsce stała ekspozycja  „Ikon” autorstwa Ignacego Kowaliszyna oraz prace pochodzące z jego zbiorów indywidualnych prezentujące przedwojenny Lwów.

Ignacy „Igor” Kowaliszyn urodził się w Chodorowie (Lwów).Po drugiej wojnie światowej osiadł w Wąbrzeźnie, gdzie pracował jako weterynarz. Jego pasją było malarstwo. Jako malarz plenerowy rozmiłowany był w przyrodzie, ciągle wracając do scen realistycznych wzbogacał je kolorem i własną interpretacją tematu. W jego twórczości artystycznej bardzo ważne miejsce zajmowały ikony, malowane według tradycyjnych metod. Ignacy Kowaliszyn zmarł w grudniu 2011 roku.W czerwcu 2012 roku z okazji Dni Wąbrzeźna otwarta została wystawa „Ikony” oraz „Lwów”.

I.KowaliszynDecyzją żony zmarłego malarza p. Marty Kowaliszyn, prace wchodzące w skład wystaw zostały przekazane na stałe do Wąbrzeskiego Domu Kultury. Z tej okazji jedna z sal przy Galerii WDK przekształciła się w salkę upamiętniającą, wybitnego lokalnego artystę.

Ekspozycje te można podziwiać w WDK od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 do 18.00 oraz w soboty i niedziele  od 12.00 do 18.00. Serdecznie zapraszamy.

A- A+