Spotkanie z historią

4 września br. w Wąbrzeskim Domu Kultury uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących wzięli udział w lekcji historii poprowadzonej przez pracownika Instytutu Pamięci Narodowej Tomasza Niklasa.

Spotkanie nawiązywało do wystawy „Polska Walcząca”, którą można oglądać w domu kultury do 8 września. Plansze prezentują fenomen powstania i działania Polskiego Państwa Podziemnego oraz opowiadają o początku konspiracji we wrześniu 1939 r., formach walki przeciwko okupantowi zarówno niemieckiemu, jak i sowieckiemu, powstaniu i działalności władz Rzeczpospolitej na uchodźstwie, działalności podziemnego sądownictwa i edukacji, przebiegu Akcji „Burza”, wybuchu Powstania Warszawskiego.
Na wystawie znajdują się również informacje o „Żołnierzach Wyklętych”, którzy kontynuowali walkę o niepodległą Polskę po 1944 r. Ekspozycję uzupełniają zdjęcia z prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN w kwaterze „Ł” cmentarza na Powązkach, gdzie w ostatnich latach odnajdywane i identyfikowane są szczątki bohaterów Polski Walczącej, rozstrzelanych w komunistycznych więzieniach.

Galeria zdjęć

A- A+