Publikacje i gadżety dostępne w MPI oraz sprzedaży wysyłkowej

Oferowane publikacje:

 • „Od Solidarności do samorządności”, Bogdan Koszuta

Zapraszamy do zakupu nowej publikacji, która pojawiła się w Miejskim Punkcie Informacji. Tym razem jest to książka autorstwa wieloletniego burmistrza Wąbrzeźna Bogdana Koszuty pt. „Od Solidarności do samorządności”. Wydawnictwo zawiera informacje dotyczące między innymi gospodarki miasta, samorządności oraz ludzi samorządu.

 • „Czarna, czarna toń”, Martyna Szkołyk

Książka autorstwa Martyny Szkołyk pt. „Czarna, czarna toń” – to nowa propozycja dostępna w Miejskim Punkcie Informacji. W książce – jak mówi sama autorka – bohaterowie są wojownikami, którzy dzielnie walcząc zawsze wygrywają. Proponowana lektura jest opowieścią fantasy, w której bardzo ważne są wątki mitologii słowiańskiej.

 • „Zawiłe drogi ”, Jan Sobolewski

Polecamy lokalną publikację pt. „Zawiłe drogi życiowe” J. Sobolewskiego. Autor opisuje swoje wspomnienia obejmujące pracę nauczyciela na Kresach, działalność harcerską, szkołę wojskową, kampanię wrześniową, obóz jeniecki oraz pracę w Zespole Szkół Zawodowych.

 • „Wąbrzeźno okiem drona”, Marcin Zduniak

„Wąbrzeźno okiem drona” –  to tytuł albumu autorstwa Marcina Zduniaka. Publikacja jest efektem połączenia dwóch pasji artysty fotografii i modelarstwa. – Chciałem pokazać mieszkańcom jak ładne i ciekawe jest Wąbrzeźno z lotu ptaka i nie tylko. Fotografie zawarte w książce są efektem mojej dwuletniej pracy i zbiorem najciekawszych ujęć miasta – mówi Marcin Zduniak.Publikacja zawiera zdjęcia naszego miasta wykonane przez autora najczęściej z drona. Uchwycone w kadrze aparatu miejsca pozwalają nie tylko na wędrówkę po znanych już obszarach Wąbrzeźna ale niewątpliwie są okazją do zobaczenia i odkrywania ich na nowo. W albumie najwięcej zdjęć poświęconych zostało centralnemu punktowi miasta oraz terenowi Podzamcza.

 • „Skarby wąbrzeskie”

W książce znajdziemy najcenniejsze, najpiękniejsze, najstarsze i związane z historycznymi wydarzeniami przedmio­ty, dzieła sztuki, dokumenty i tytuły książek znajdujących się  w Wąbrzeźnie, w miejscach publicznych – kościołach, domu kultury, urzędach, szkołach, bibliotece… Znaczna część z nich eksponowana jest na co dzień, inne ze względów konserwatorskich są odpowiednio za­bezpieczone.   Najstarszym prezentowanym w publikacji skarbem są artefakty archeologiczne odnalezione na ruinach wąbrzeskiego zamku. Naj­młodsze natomiast, to obrazy spod pędzla Cecylii Szymańskiej. Niektóre z nich zostały sfotografowane po raz pierwszy i pierwszy raz trafią do rąk Czytelników.

 • „Szósty oddział jedzie w świat”, Gustawa Jarecka

Książeczka Gustawy Jareckiej pt. „Szósty oddział jedzie w świat” została napisana na przełomie 1935/36 roku. Jej fabuła toczy się w Wąbrzeźnie w latach 30. XX wieku, a jej główną bohaterką jest Wandzia, która wraz z rodzicami i młodszym braciszkiem do nieznanego miasteczka na Pomorzu przyjechała z Łodzi. W „Szóstym oddziale” znajdziemy tak wiele wąbrzeskich realiów z tamtego okresu – nazewnictwo ulic, sklepów, opis szkoły, gwarę wąbrzeską, że związek autorki z naszym miastem, choć nieudokumentowany, wydaje się być niepodważalny. Książeczkę czyta się jednym tchem i z wielkim sentymentem.

 • ,,Kapliczki i krzyże przydrożne ziemi wąbrzeskiej”

Tym razem książka została wzbogacona o kolejne przydrożne małe „świątynie modlitwy”. Powiat wąbrzeski jest terenem bardzo bogatym w kapliczki i krzyże. Kiedy kilkanaście lat temu rozpoczynała się benedyktyńska praca nad zbieraniem informacji o tych obiektach wydawało się, że będzie ich kilkadziesiąt. Tymczasem liczba ich przekroczyła 180. – W powiecie wąbrzeskim znajdziemy aż 182 kapliczki i krzyże. Statystycznie rzecz biorąc większość z nich to kapliczki maryjne, co świadczy o ożywionym kulcie maryjnym na naszych terenach. Ponadto znajdziemy wiele krzyży i kapliczek Jezusa. Zaledwie kilkanaście z nich poświęconych jest świętym (Jakubowi, Józefowi, Hubertowi, Stanisławowi, Janowi Pawłowi II, Wojciechowi, Antoniemu, Rochowi, Teresie i Florianowi) – mówi Paweł Becker. Wydany przewodnik może być okazją do wycieczek szlakiem tych ciekawych obiektów sakralnych. Autorem zdjęć jest ks. Paweł Dąbrowski, który dzięki wędrówkom z aparatem uchwycił piękno zanikającej architektury sakralnej.

 • „Jest spokojnie”, Grzegorz Borowiec

Młody artysta absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pochodzi z Grudziądza, a obecnie mieszka w Toruniu. Przygoda z poezją rozpoczęła się w jego życiu kilka lat temu i trwa do dziś. Drugi tomik poetycki autora jest kontynuacją debiutanckiego zbioru. Poezję G. Borowca można określić mianem „czarnej”, gdyż oscyluje ona wokół tematów pesymistycznego sensu istnienia, a dominującymi są śmierć czy samobójstwo. Zbiór wierszy porusza trudną tematykę zmusza do refleksji i zadumy nad życiem. Autor wstrząsa emocjonalnie czytelnikiem i daje możliwość własnej interpretacji tekstów.

 • „Istnienie”, Barbara Jasieniecka

„Istnienie” – to zbiór opowiadań, z których tchnie czułością, ciepłem i optymizmem. Są one pełne życzliwości do świata, ludzi i zwierząt. Pani Basia to pilna obserwatorka (patrz opowiadanie „Okno”), z sympatią przygląda się otoczeniu i je opisuje. Za inspiracje służą też spotkania z nowymi ludźmi, zasłyszane historie, podróże.

 • „Bajki rysowanki dla Ignasia”, „Domek pod żurawiem”, Bożena Łamek

Książki autorstwa wąbrzeźnianki Bożeny Łamek dedykowane są najmłodszym czytelnikom. Oba tytuły opowiadają o ciekawych i barwnych przygodach chłopca Ignasia i jego babci. Zabawne pouczające, historyjki mogą być ciekawą lekturą dla najmłodszych.

 • Album Adeli Łukiewskiej

Publikacja poświęcona jest wąbrzeskiej działaczce społecznej – Adeli Łukiewskiej, która zawsze pomagała biednym i potrzebującym organizując różnego rodzaju  zbiórki. Przez wiele lat przewodniczyła Towarzystwu Pań Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo w Wąbrzeźnie. Za swoje zasługi otrzymała od władz miejskich album z unikatowymi zdjęciami Wąbrzeźna, który obecnie został wydany na nowo i jest wydawnictwem przywracającym pamięć o wąbrzeskiej filantropce. Publikacja zawiera również zdjęcia z okresu jej działalności. Nowe wydanie jest opatrzone wstępem, który przygotował Paweł Becker.

 • Album pt. „Fotowyprawa pachnąca lawendą”, Jacek Stochmal

Książka Jacka Stochmala jest efektem wyprawy fotograficznej autora do Prowansji. Album oprócz zbioru pięknych zdjęć zawiera również opis podróży w to niezwykle ciekawe miejsce na ziemi. J. Stochmal oprócz zamiłowania do sztuki fotografowania jest również autorem powieści „Przypadki Juliana #”, „Przypadki Juliana ##” oraz „Alter”, wydanych pod pseudonimem Jacek Delt.

 • ,,Mataszkowie na ziemi wąbrzeskiej”, Tomasz Stochmal

„Mataszkowie na ziemi wąbrzeskiej” – to kolejna propozycja wydawnicza skierowana do dzieci. Książkę Tomasza Stochmala można już nabyć w Miejskim Punkcie Informacji. Tym razem są to wakacyjne przygody czwórki przyjaciół, którzy odwiedzają wieś leżącą niedaleko Wąbrzeźna – Niedźwiedź.Wakacje pod namiotem w tym wyjątkowym miejscu pozwalają odkryć wiele tajemnic i ciekawych miejsc. Aby dowiedzieć się jak bohaterowie rozwikłali kolejną zagadkę wystarczy sięgnąć do lektury😊

 • Okiem satyry II, Waldemar Okoński

Kolejny II tomik satyr Waldemara Okońskiego pojawił się na rynku wydawniczym.  Tworzone przez autora rysunki z humorem mają różnorodną tematykę. – Satyry tworzę po to, aby wywołać uśmiech u potencjalnego odbiorcy. Obserwuję otaczająca nas rzeczywistość, czytam dużo książek i stąd pochodzą moje pomysły. Poza tym samo życie zmusza do refleksji.– mówi autor.

 • Album ,,Wąbrzeźno pędzlem malowane”

Wydawnictwo zawiera obrazy Wąbrzeźna widziane oczami artystów. Kolekcja prac znajdujących się w albumie to między innymi rysunki autorstwa Wiesława Rybszlegera dokumentujące architektoniczne szczegóły kamienic i budynków miejskich. – Jak Państwo będziecie oglądać album to musicie zdawać sobie sprawę, że jesteście w naszych głowach. Bo tam znajduje się to co my widzieliśmy i to jak my chcieliśmy to pokazać. – mówi Pan Wiesław. Ponadto w publikacji znajdują się również realistyczne pejzaże Cecylii Szymańskiej, Waldemara Okońskiego, Wojciecha Olkiewicza, Andrzeja Sobczyka, Jerzego Szlachcikowskiego, Marka Lipskiego oraz Ignacego Kowaliszyna. Prezentowane prace ukazują piękno naszej małej ojczyzny, miejsc często omijanych podczas codziennego życia. – Ja od urodzenia mieszkam w Wąbrzeźnie a przyznam się, że czasami zaskakuje mnie fotografia czy obraz, który pokazuje jakąś kamieniczkę czy architektoniczny szczegół tej kamienicy. – mówi Sabina Olszewska.Oprócz pejzaży w książce można zobaczyć witraże urodzonej w Wąbrzeźnie Moniki Wąs oraz twórczość innych mniej lub bardziej znanych artystów.

 • ,,Baśnie ludowe ziemi chełmińskiej”, Paweł Becker

Publikacja skierowana jest do najmłodszych czytelników chociaż jak sam autor zapewnia starsi również znajdą w niej ciekawe treści. – Są to opowiadania historyczne o bohaterach, o różnych postaciach, ich obrazkach z historii Wąbrzeźna. Pierwszy raz debiutuję jako autor książki dla dzieci. Wcześniej były to między innymi  książki biograficzne, historyczne będące opracowaniami lokalnymi. Tutaj zupełnie inna forma skierowana właśnie do najmłodszych. Bo kto lepiej opowie dzieciom dzieje Wąbrzeźna niż cztery kościelne dzwony? Teodor, Bernard, Szymon i czwarty dzwon snują swoje opowieści o pięknym zamku, rycerzu Mikołaju z Ryńska, ojcu Bernardzie, ks. Połomskim czy dzielnej Jadwidze Łojewskiej-Stempniewicz. W czterech historiach najmłodsi mogą poznać dzwony i bohaterów lokalnych dziejów a dorośli przypomnieć sobie kto jest patronem ich ulicy czy pobliskiego pomnika.– mówi Paweł Becker. W książce oprócz ciekawych treści znajdują się również ilustracje wykonane przez malarkę Cecylię Szymańska, która stworzyła cały cykl ilustracji powstałych specjalnie na potrzeby „Opowieści starych dzwonów”.

 • ,,Opowieści starych dzwonów”, Paweł Becker

Publikacja skierowana jest do najmłodszych czytelników chociaż jak sam autor zapewnia starsi również znajdą w niej ciekawe treści. – Są to opowiadania historyczne o bohaterach, o różnych postaciach, ich obrazkach z historii Wąbrzeźna. Pierwszy raz debiutuję jako autor książki dla dzieci. Wcześniej były to między innymi  książki biograficzne, historyczne będące opracowaniami lokalnymi. Tutaj zupełnie inna forma skierowana właśnie do najmłodszych. Bo kto lepiej opowie dzieciom dzieje Wąbrzeźna niż cztery kościelne dzwony? Teodor, Bernard, Szymon i czwarty dzwon snują swoje opowieści o pięknym zamku, rycerzu Mikołaju z Ryńska, ojcu Bernardzie, ks. Połomskim czy dzielnej Jadwidze Łojewskiej-Stempniewicz. W czterech historiach najmłodsi mogą poznać dzwony i bohaterów lokalnych dziejów a dorośli przypomnieć sobie kto jest patronem ich ulicy czy pobliskiego pomnika.– mówi Paweł Becker. W książce oprócz ciekawych treści znajdują się również ilustracje wykonane przez malarkę Cecylię Szymańska, która stworzyła cały cykl ilustracji powstałych specjalnie na potrzeby „Opowieści starych dzwonów”.

 • ,,Wąbrzeskie wspomnienia.  Niezwykłe losy zwykłych ludzi” 

Książka jest drugim tomem publikacji z serii „Wąbrzeskie wspomnienia”. Zebrane w niej teksty, zostały napisane przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie pod okiem Grzegorza Banasia. Znajdziemy tutaj prace poświęcone: powstańcowi wielkopolskiemu z Wąbrzeźna, żołnierzom: Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Armii Krajowej oraz wąbrzeskim „wyklętym” z oddziału NSZ AK „Ruczaj”.

 • ,,Człowiek znikąd”, Łukasz Gapiński

Kolejny tom „Człowieka znikąd”  – to historia z wieloma wątkami, które łączy księga Welesa. Natomiast „Zakon Jakuba Sprawiedliwego” zamyka historię Janusza Piekarskiego – głównego bohatera trylogii. Podstawą wszystkich trzech książek stał się wątek słowiański najbardziej rozbudowany. W trzecim wydaniu, gdzie akcja toczy się w sferze Bogów. – Tytułowy bohater człowiek znikąd trafia do Prawi i tam rozmawia z Bogami. Tam też zdarzają mu się różne przygody i sytuacje. W tej części jest dużo więcej wątków słowiańskich. Wplotłem tam również mit o stworzeniu świata według Słowian.– mówi autor książki.

 • „Alter”, Jacek Stochmal

Po dwóch częściach opowieści o Julianie, kolejna książka Jacka Stochmala opisuje losy nowego bohatera. Tym razem jest to Jakub – fotograf, który po dłuższej przerwie odkurza aparat i wraca do swojego hobby. Nie przychodzi mu to jednak łatwo. Boryka się z trudną przeszłością i skomplikowaną teraźniejszością. Ten miłośnik swojego ukochanego Torunia coraz więcej czasu spędza w Wąbrzeźnie, gdzie poznaje nowe, ciekawe osoby, które wnoszą do jego życia sporo zmian.

 • „Zarys Historii Miasta Wąbrzeźna”, Józef Stańczewski

Kolejna publikacja autorstwa Józefa Stańczewskiego – wąbrzeźnianina, pisarza i prozaika jest pierwszą monografią miasta Wąbrzeźna wydaną w języku polskim. Opisuje dzieje Wąbrzeźna od pierwotnych osad po lata 30 – te ubiegłego wieku.

 • ,,Mataszkowie i tajemnice Helu” , Tomasz Stochmal

„Mataszkowie i tajemnice Helu” autorstwa Tomasza Stochmala to  pozycja skierowane tym razem do dzieci, które można nabyć w Miejskim Punkcie Informacji. Autor w pasjonujący sposób ukazuje czytelnikowi liczne zabytki, tajemnicze i mało znane miejsca, w które zabierze nas Mataszek, Grzybcio i Kasztanek. Pozwala nam poznać Półwysep Helski, gdzie nasi bohaterowie przeżywają niezwykłe wakacje. Tomasz Stochmal jest pasjonatem i opiekunem zabytków, a także miłośnikiem podróży po Polsce. Na swoim blogu www.stotom.pl próbuje ocalić od zapomnienia polskie zabytki.

 • ,,Trudny splin”, Grzegorz Borowiec

Autor jest absolwentem Zespołu Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie. Po maturze rozpoczął studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku automatyka i robotyka. Wiersze pisze od czterech lat, na swoim koncie ma również przygodę z muzyką – jako gitarzysta i autor tekstów w zespole Chasovnja. W swoich wierszach opisuje otaczający go świat oraz wydarzenia, które miały miejsce w jego życiu.

 • ,,Warto żyć”, Bogumiła Trzcińska

Mottem opowieści są słowa E. Hemingway’a …„Człowiek nie jest stworzony do klęski, człowieka można zniszczyć, lecz nie pokonać”. Losy głównej bohaterki to splot tragicznych wydarzeń. Jednak niesamowity hart ducha sprawia, że pomimo załamania stawia czoło kolejnym nieszczęściom. Czy uda się jej pokonać przeciwności losu o tym dowiemy się czytając książkę naszej lokalnej pisarki…

 • ,,Kuźnia kultury 1965-2015″, Anna Wiecka, Paweł Becker

Publikacja oprócz krótkiej historii jednostki zawiera wspomnienia osób związanych z domem kultury dawniej i dziś. Wśród osób opisujących budowę oraz działalność WDK znaleźli się: Jerzy Szlachcikowski, Waldemar Kobierski, Ilona Koll – Korwell, Gabriela Bączkowska, Piotr Libera, Jan Stypiński, Andrzej Mikulski, Witold Wojnowski, Edward Gajewski, Janusz Biegaj, Jerzy Skopiński, Mateusz Wojnowski, Marek Niemir, Aleksander Czarnecki, Anna Borowska, Zbigniew Izdebski, Wojciech Trzciński, Maciej Kastner, Barbara Kotowska, Stanisław Bączkowski i Rafał Sójka. Poza informacjami związanymi m.in. z funkcjonowaniem domu kultury, muzeum, stowarzyszeniami, kołami i klubami zainteresowań oraz gwiazdami występującymi na wąbrzeskiej scenie książka zawiera również bogaty zbiór fotografii, które niewątpliwie pozwolą czytelnikowi na krótki powrót do przeszłości.

 • ,,Może następnym razem”, Wiktor Godlewski

Autor wydanego tomiku urodził się 8 kwietnia 1997 roku w Wąbrzeźnie, gdzie spędził dzieciństwo i pierwsze szkolne lata. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II rozpoczął naukę w Gimnazjum nr 1 im. Księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego, którego mury opuścił w 2013 roku. Obecnie kontynuuje naukę w Liceum Akademickim w Toruniu. Tematy jakie podejmuje w swoich wierszach to różne oblicza miłości, człowiek i jego miejsce w świecie, przemijalność egzystencji, relacja człowiek-wiara. Stając się cichym obserwatorem rzeczywistości, próbuje znaleźć odpowiedzi na wiele najważniejszych, fundamentalnych dla siebie pytań.

 • ,,Najeźdźcy 1939 roku”, Henryk Włodzimierz Klimek

Książka napisana przez Henryka Klimka przedstawia czasy pogardy i zniewolenia człowieka w latach wojny. Niektóre utwory zawarte w wydawnictwie zostały napisane jeszcze w czasach PRL ,,do szuflady” ze względu na ówczesną cenzurę. Autor w swej publikacji ukazuje pewien wycinek koszmaru lat, w jakich ludzkość doznała przerażających okrucieństw. Jak mówi sam autor ,,Książka niech będzie zachętą do refleksji nad zagadnieniem dobra i zła w człowieku”.

 • ,,Bernard z Wąbrzeźna i jego czasy”, ks. Józef Dębiński

,,Sługa Boży o. Bernard z Wąbrzeźna żyjąc w czasach gwałtownych przemian religijno-społecznych, nie dał się zwieść pokusie kariery i wygodnego życia. Nie miał też czasu na eksperymenty w poszukiwaniu szczęścia. Potrafił przeciwstawić się panującym trendom, czy naciskom ludzi” – tak o Ojcu Bernardzie z Wąbrzeźna napisał ks. dr hab. Józef Dębiński – autor książki.

 • ,,Szeregowiec dwu armii”, Edmund Stańczewski

Książka „Szeregowiec dwu armii” to wspomnienia Edmunda Stańczewskiego dotyczące przede wszystkim okrutnych lat wojny. Publikacja obrazuje losy tysięcy młodych Polaków z Pomorza. Autor przywołuje także reminiscencje Wąbrzeźna z lat międzywojennych, rodzinnego domu oraz pierwszych młodzieńczych miłość.

 • ,,Pożarnictwo Wąbrzeźna na tle historii miasta”, J. Herbowski

Opracowanie przygotowane zostało przez Jarosława Herbowskiego w związku z jubileuszem 135 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąbrzeźnie. Prezentuje dzieje tej zasłużonej dla miasta jednostki od początków jej istnienia do 1990 r. Historia OSP uzupełniona została również zarysem dziejów Wąbrzeźna i zachodzących w mieście przemian administracyjno – społecznych.

 • ,,Czas utraconego dzieciństwa”, Henryk Klimek

Publikacja zawiera wspomnienia autora o tragicznych latach okupacji spędzonych głównie w dwóch obozach hitlerowskich, w Potulicach oraz w Toruniu. W 1999 roku książka została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie ”Moje wojenne dzieciństwo”.

 • ,,Egzysterki”, Henryk Klimek

Tomik egzystencjalnych rozważań, radości, smutków i rozterek. Obejmuje wiersze z życia autora z lat 1946- 2008. Są to niezwykłe utwory, które ,,zawierają w sobie duszę”. Za niektóre z nich autor otrzymał w 1995 roku w Koszalinie wyróżnienie konkursowe w kategorii: poezja.

 • ,,Wąbrzeskie opowieści o Wielkich Polakach”, Paweł Becker 

Kolejna książka młodego wąbrzeźnianina, historyka Pawła Beckera. Książka wydane przez Wąbrzeskie Zakłady Graficzne przedstawia opowieści o Polakach, którzy na stałe zapisali się w kartach naszej historii.