Publikacje i gadżety dostępne w MPI oraz sprzedaży wysyłkowej

Poniżej przedstawiamy listę dostępnych produktów wraz z cenami. Istnieje możliwość sprzedaży wysyłkowej do ceny towaru należy doliczyć koszt przesyłki.
Bliższe informacje pod numerem tel. 56 688 17 27 wew. 24
, 53554
0521

Godziny otwarcia MPI:
Wtorek  12.00 – 17.00
Środa 10.00 – 16.00
Piątek 10.00 – 16.00

Oferowane publikacje:

Tomik poezji Aleksandry Bacińskiej pt. „Ale”

Cena: 30,00 zł

„Wąbrzeźno i powiat wąbrzeski w latach 1945-1956. Szkice z dziejów politycznych”

cena: 25,00 zł

W książce pod redakcją Remigiusza Ławniczaka autorzy – Regina Dąbkowska, Alicja Paczoska-Hauke, Grzegorz Banaś, ks. Paweł Dąbrowski oraz Remigiusz Ławniczak – opisali wiele nieznanych aspektów i problemów życia społeczno-politycznego powojennej rzeczywistości ziemi wąbrzeskiej. Poruszono również tematy dotyczące reakcji wąbrzeskiego społeczeństwa na zakończenie okupacji niemieckiej i wkroczenie Armii Czerwonej. Publikacja posiada również bogatą dokumentację fotograficzną, której autorem jest ks. Paweł Dąbrowski. Warto również zwrócić uwagę na ilustracje, które powstały dzięki uczennicom wąbrzeskiego liceum Kindze Kamińskiej oraz Justynie Meyer.

• „Niemy śpiewak”, Martyna Szkołyk

cena: 41,00 zł

Kolejna  pozycja wąbrzeźnianki Martyny Szkołyk pojawiła się w Miejskim Punkcie Informacji. Tym razem zapraszamy do lektury pt. „Niemy śpiewak”. To już trzecia książką tej pisarki , która znalazła się na lokalnym rynku wydawniczym. Zachęcamy państwa do przeczytania tej powieści o niezwykłej przyjaźni człowieka z koniem.

• Album „Wąbrzeźno obiektywem – wczoraj i dziś”
Cena: 45,00 zł

„Wąbrzeźno obiektywem – wczoraj i dziś” to tytuł nowej publikacji, która pojawiła się
w Miejskim Punkcie Informacji. 📸 Album to wiele ciekawych fotografii Wąbrzeźna z lat 20 – tych i 30 – tych XX wieku. Dla porównania zamieszczono w nim również zdjęcia z lat współczesnych, a dokładnie
z ubiegłego roku wykonane przez lokalnego fotografa. 🎞️ Przeglądając proponowany album warto zwrócić uwagę jak na przestrzeni lat zmieniały swój wygląd niektóre ulice, budynki czy chociażby miejsca tak bardzo charakterystyczne dla Wąbrzeźna.

• „O Mikołaju Koperniku zagadek 300”, Jerzy Marchewka
Cena: 16,00 zł

Jak sam tytuł wskazuje w książce znajdują się zagadki o Mikołaju Koperniku wraz z odpowiedziami. Jest to zdecydowanie bardzo edukacyjna publikacja, w której zawarte są ciekawostki historyczne. Polecamy wszystkim lubiącym historię i nie tylko. 160 stron rozrywki i nauki na długie zimowe wieczory to również dobry pomysł na prezent świąteczny.

• „Bardzo fałszywe piosenki”, Aleksandra Bacińska
Cena: 10,00 zł

Album Cecyli Szymańskiej „Portret ziemi wąbrzeskiej w malarstwie – dworki, pałace, pejzaże”
Cena: 41,00 zł
Album to zbiór obrazów namalowanych przez malarkę przedstawiających lokalne pałace, dworki i pejzaże. Każda ilustracja  opatrzona jest krótką informacją na temat danego obiektu.
-„Powstały album ma charakter dokumentalny i sentymentalny. Zapewne obudzi wspomnienia i poprawi nastrój u niejednej osoby, zaglądającej do jego wnętrza.” – mówi Cecylia Szymańska Album wydany został w ramach Stypendium Artystycznego przyznanego przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie Kultury w 2021 r.

  • „Gawędy o Niedźwiedziu”, Andrzej Mieczkowski
    Cena: 16,00 zł
    Proponowana publikacja jest zbiorem opowiadań i osobistych wspomnień o historii Niedźwiedzia i  dawnych mieszkańcach ponownie wydana po 10 latach. Autor opowiada o pokoleniach właścicieli Niedźwiedzia, rodzinie Mieczkowskich oraz o historii dworu niedźwiedzkiego. W książce ukazane są również ilustracje, które przybliżają czytelnikowi obraz wspomnianego dworu.
  • „Sukienki”, Aleksandra Bacińska
    Cena: 10,00 zł

    Zapraszamy do zakupu tomiku wierszy Aleksandry Bacińskiej pt. „Sukienki”.Utalentowana pisarka to także poetka, nauczycielka i autorka tekstów piosenek znanych artystów. Jest jurorką ogólnopolskich festiwali piosenki studenckiej i turystycznej. ❤W 2022 roku w Wąbrzeźnie odbył się pierwszy Festiwal Aleksandry Bacińskiej. Podczas tego październikowego wydarzenia do naszego miasta zjechało się wielu artystów i miłośników  piosenki z gatunku poezji śpiewanej oraz turystycznej biorących udział w tej inicjatywie. 🎵Autorka  ma na swoim koncie między innymi takie tomiki jak „Bardzo fałszywe piosenki” (1996 r.),  „A mówiłeś” (2012 r.) i ponownie dostępny  w MPI „Sukienki” (2017 r.). 👍
  • Rola kobiety w wychowaniu według pism bł. Edmunda Bojanowskiego” s. Hiacynta Błędzka
    Cena: 8,00 zł

– Nieustannie szuka się dróg i sposobów, jak pomóc młodemu pokoleniu wkroczyć w świat, aby nie zatracić siebie, ale godnie przeżyć życie. W niniejszej publikacji ukażę rolę kobiety w chrześcijańskim wychowaniu na podstawie pism Edmunda Bojanowskiego – tak o swojej książce pisze s. Hiacynta.

  • III tom „Historii Wąbrzeźna”
    Cena: 45,00 zł

Tej pozycji nie może zabraknąć na półce wąbrzeźnianina. 😊
Zbiór informacji historycznych i teraźniejszych może być również edukacyjną pamiątką z wyjazdu do miasta trzech jezior. 🌅🏝 Autorami najnowszego wydania są lokalni historycy: Grzegorz Banaś i Paweł Becker oraz studentka Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – Kinga Kamińska👏.
Monografia powstała pod redakcją Krzysztofa Mikulskiego i Aleksandra Czarneckiego, przy współudziale Aleksandry Basikowskiej oraz Anny Borowskiej. 👏

  • „Drodzy słuchacze … Pogadanki radiowe księdza Witolda Kiedrowskiego”
    Cena: 53,00 zł

Ks. Witold Kiedrowski urodził się 16 kwietnia 1912 r. w Buku Pomorskim. Uznany za szpiega przez władze komunistyczne w roku 1960 wyjechał do Paryża, gdzie zaczął studiować w Instytucie Katolickim 🍀. Wydana książka zawiera bogaty życiorys duchownego, a także treść wygłaszanych kazań w latach 1961-1978 w Sekcji Polskiej Radia Francuskiego, skierowanych przede wszystkim do Polaków. „Bóg, Honor, Ojczyzna” – w tych trzech słowach zawiera się całe, jakże wyjątkowe życie księdza Witolda Kiedrowskiego.

  • ,,Portret przez trzy epoki. Opowieści z Wąbrzeźna„, Gabriela Bryx-Bączkowska
    Cena: 23,00 zł

Oferowana pozycja wydawnicza to przede wszystkim wiele wspomnień i refleksji rodzinnych, które rozgrywają się przez okres „trzech epok”. Na książkę składają się nie tylko wspomnienia Pani Gabrieli, ale także fragmenty pamiętnika. Jej matki oraz rodzinne historie przypominane przez siostry autorki oraz innych członków rodziny.

  • ,,Niepotrzebne skreślić”, Grzegorz Borowiec
    Cena: 13,00 zł

Pierwszy tomik tego autora  pt. „Trudny splin” ukazał się w  2016 r., natomiast kolejny pt. „Jest spokojnie” w 2019 r „Niepotrzebne skreślić”  to najnowsza i trzecia z kolei publikacja zbuntowanego pisarza.Twórca poezji wychowywał się w Wąbrzeźnie, dlatego też warto sięgnąć po lekturę lokalnego artysty.

  • „Skarbiec legend wąbrzeskich”, Paweł Becker
    Cena 25,00 zł

W książce obok niemal siedemdziesięciu barwnych opowiadań znajdziecie Państwo również zdjęcia i obrazy lokalnych artystów. Każdy naród, region ma pewną historię mniej lub bardziej znaną przez mieszkańców danego regionu. Wąbrzeźno posiada również wiele legend związanych między innymi z okalającymi jeziorami. Wśród nich znajdują się m.in. „Pani Jeziora” czy „Zaklęta panna”. Nowa publikacja to z pewnością ciekawa lektura dla osób chcących bliżej poznać historię tego miejsca .

  • „Wąbrzeskie lofry”, Magdaleny Lewandowskiej i Aleksandry Konieczki
    Cena 30,00 zł

Słowniczek wyrazów i określeń to nowe, uzupełnione wydanie publikacji sprzed lat, która powstała jako projekt językowy uczniów dawnego gimnazjum opracowany pod kierunkiem nauczycielek: Magdaleny Lewandowskiej i Aleksandry Konieczki.Największy wpływ na ukształtowanie się gwary tzw. gwary wąbrzeskiej miał język niemiecki – stąd obecność tylu germanizmów w naszej mowie. Oczywiście, wynika to z polsko – niemieckich kontaktów kulturowych sięgających jeszcze czasów zaboru pruskiego, a później okresu II wojny światowej, kiedy dla każdego mieszkańca Wąbrzeźna posługiwanie się językiem niemieckim było przymusowe – tak o książce mówi Magdalena Lewandowska. W publikacji znajduje się również szereg ilustracji uzupełniających, których autorkami są młode wąbrzeźnianki lubiące plastyczne wyzwania – Niniejsza książeczka stanowi kompendium obejmujące lokalne słownictwo wzbogacone o żartobliwe ilustracje młodszych wąbrzeźnianek. W tej publikacji zgromadzono wyrazy i określenia, którymi posługiwali się na przestrzeni lat mieszkańcy naszego miasta – mówi autorka książki.

  • „Moje Magiczne Miejsca: Polska. Przewodnik osobisty”, Tomasz Stochmal
    Cena 40,00 zł

„Moje Magiczne Miejsca: Polska. Przewodnik osobisty” Tomasza Stochmala to publikacja łącząca ciekawostki oraz fotografie wielu zakątków Polski. Zarówno duże i małe miejscowości zostały opisane przez autora w jego „osobistym przewodniku”.

  • ,,Od Solidarności do samorządności”, Bogdan Koszuta
    Cena 20,00 zł

Książka autorstwa wieloletniego burmistrza Wąbrzeźna Bogdana Koszuty pt. „Od Solidarności do samorządności”. Wydawnictwo zawiera informacje dotyczące między innymi gospodarki miasta, samorządności oraz ludzi samorządu.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji multimedialnej dotyczącej wyżej wymienionej publikacji:https://www.facebook.com/105302907743427/videos/2897873263765234

  • „Czarna, czarna toń”, Martyna Szkołyk
    Cena: 30,00 zł

Książka autorstwa Martyny Szkołyk pt. „Czarna, czarna toń” – to nowa propozycja dostępna w Miejskim Punkcie Informacji. W książce – jak mówi sama autorka – bohaterowie są wojownikami, którzy dzielnie walcząc zawsze wygrywają. Proponowana lektura jest opowieścią fantasy, w której bardzo ważne są wątki mitologii słowiańskiej.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji multimedialnej dotyczącej wyżej wymienionej publikacji: https://www.youtube.com/watch?v=WKrcVfgl0qU

  • „Skarby wąbrzeskie”
    Cena: 51,00 zł

W książce znajdziemy najcenniejsze, najpiękniejsze, najstarsze i związane z historycznymi wydarzeniami przedmio­ty, dzieła sztuki, dokumenty i tytuły książek znajdujących się  w Wąbrzeźnie, w miejscach publicznych – kościołach, domu kultury, urzędach, szkołach, bibliotece… Znaczna część z nich eksponowana jest na co dzień, inne ze względów konserwatorskich są odpowiednio za­bezpieczone.   Najstarszym prezentowanym w publikacji skarbem są artefakty archeologiczne odnalezione na ruinach wąbrzeskiego zamku. Naj­młodsze natomiast, to obrazy spod pędzla Cecylii Szymańskiej. Niektóre z nich zostały sfotografowane po raz pierwszy i pierwszy raz trafią do rąk Czytelników.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji multimedialnej dotyczącej wyżej wymienionej publikacji: https://www.facebook.com/105302907743427/videos/1100371040442497

  • ,,Kapliczki i krzyże przydrożne ziemi wąbrzeskiej”
    Cena: 41,00 zł

Tym razem książka została wzbogacona o kolejne przydrożne małe „świątynie modlitwy”. Powiat wąbrzeski jest terenem bardzo bogatym w kapliczki i krzyże. Kiedy kilkanaście lat temu rozpoczynała się benedyktyńska praca nad zbieraniem informacji o tych obiektach wydawało się, że będzie ich kilkadziesiąt. Tymczasem liczba ich przekroczyła 180. – W powiecie wąbrzeskim znajdziemy aż 182 kapliczki i krzyże. Statystycznie rzecz biorąc większość z nich to kapliczki maryjne, co świadczy o ożywionym kulcie maryjnym na naszych terenach. Ponadto znajdziemy wiele krzyży i kapliczek Jezusa. Zaledwie kilkanaście z nich poświęconych jest świętym (Jakubowi, Józefowi, Hubertowi, Stanisławowi, Janowi Pawłowi II, Wojciechowi, Antoniemu, Rochowi, Teresie i Florianowi) – mówi Paweł Becker. Wydany przewodnik może być okazją do wycieczek szlakiem tych ciekawych obiektów sakralnych. Autorem zdjęć jest ks. Paweł Dąbrowski, który dzięki wędrówkom z aparatem uchwycił piękno zanikającej architektury sakralnej.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji multimedialnej dotyczącej wyżej wymienionej publikacji: https://www.facebook.com/105302907743427/videos/315060359953147

  • „Jest spokojnie”, Grzegorz Borowiec
    Cena: 7,00 zł

Młody artysta absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pochodzi z Grudziądza, a obecnie mieszka w Toruniu. Przygoda z poezją rozpoczęła się w jego życiu kilka lat temu i trwa do dziś. Drugi tomik poetycki autora jest kontynuacją debiutanckiego zbioru. Poezję G. Borowca można określić mianem „czarnej”, gdyż oscyluje ona wokół tematów pesymistycznego sensu istnienia, a dominującymi są śmierć czy samobójstwo. Zbiór wierszy porusza trudną tematykę zmusza do refleksji i zadumy nad życiem. Autor wstrząsa emocjonalnie czytelnikiem i daje możliwość własnej interpretacji tekstów.

  • „Istnienie”, Barbara Jasieniecka
    Cena: 12,00 zł

„Istnienie” – to zbiór opowiadań, z których tchnie czułością, ciepłem i optymizmem. Są one pełne życzliwości do świata, ludzi i zwierząt. Pani Basia to pilna obserwatorka (patrz opowiadanie „Okno”), z sympatią przygląda się otoczeniu i je opisuje. Za inspiracje służą też spotkania z nowymi ludźmi, zasłyszane historie, podróże.

  • „Bajki rysowanki dla Ignasia”
    Cena: 10,00 zł
  • „Domek pod żurawiem”
    Cena: 8,00 zł

Książki autorstwa wąbrzeźnianki Bożeny Łamek dedykowane są najmłodszym czytelnikom. Oba tytuły opowiadają o ciekawych i barwnych przygodach chłopca Ignasia i jego babci. Zabawne pouczające, historyjki mogą być ciekawą lekturą dla najmłodszych.

  • Okiem satyry II, Waldemar Okoński
    Cena: 5,50 zł

Kolejny II tomik satyr Waldemara Okońskiego pojawił się na rynku wydawniczym.  Tworzone przez autora rysunki z humorem mają różnorodną tematykę. – Satyry tworzę po to, aby wywołać uśmiech u potencjalnego odbiorcy. Obserwuję otaczająca nas rzeczywistość, czytam dużo książek i stąd pochodzą moje pomysły. Poza tym samo życie zmusza do refleksji.– mówi autor.

  • Album ,,Wąbrzeźno pędzlem malowane”
    Cena: 46,00 zł

Wydawnictwo zawiera obrazy Wąbrzeźna widziane oczami artystów. Kolekcja prac znajdujących się w albumie to między innymi rysunki autorstwa Wiesława Rybszlegera dokumentujące architektoniczne szczegóły kamienic i budynków miejskich. – Jak Państwo będziecie oglądać album to musicie zdawać sobie sprawę, że jesteście w naszych głowach. Bo tam znajduje się to co my widzieliśmy i to jak my chcieliśmy to pokazać. – mówi Pan Wiesław. Ponadto w publikacji znajdują się również realistyczne pejzaże Cecylii Szymańskiej, Waldemara Okońskiego, Wojciecha Olkiewicza, Andrzeja Sobczyka, Jerzego Szlachcikowskiego, Marka Lipskiego oraz Ignacego Kowaliszyna. Prezentowane prace ukazują piękno naszej małej ojczyzny, miejsc często omijanych podczas codziennego życia. – Ja od urodzenia mieszkam w Wąbrzeźnie a przyznam się, że czasami zaskakuje mnie fotografia czy obraz, który pokazuje jakąś kamieniczkę czy architektoniczny szczegół tej kamienicy. – mówi Sabina Olszewska.Oprócz pejzaży w książce można zobaczyć witraże urodzonej w Wąbrzeźnie Moniki Wąs oraz twórczość innych mniej lub bardziej znanych artystów.

  • ,,Wąbrzeskie wspomnienia.  Niezwykłe losy zwykłych ludzi” 
    Cena: 30,00 zł

Książka jest drugim tomem publikacji z serii „Wąbrzeskie wspomnienia”. Zebrane w niej teksty, zostały napisane przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie pod okiem Grzegorza Banasia. Znajdziemy tutaj prace poświęcone: powstańcowi wielkopolskiemu z Wąbrzeźna, żołnierzom: Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Armii Krajowej oraz wąbrzeskim „wyklętym” z oddziału NSZ AK „Ruczaj”.

  • ,,Człowiek znikąd”, Łukasz Gapiński
    Cena: 19,00 zł

Kolejny tom „Człowieka znikąd”  – to historia z wieloma wątkami, które łączy księga Welesa. Natomiast „Zakon Jakuba Sprawiedliwego” zamyka historię Janusza Piekarskiego – głównego bohatera trylogii. Podstawą wszystkich trzech książek stał się wątek słowiański najbardziej rozbudowany. W trzecim wydaniu, gdzie akcja toczy się w sferze Bogów. – Tytułowy bohater człowiek znikąd trafia do Prawi i tam rozmawia z Bogami. Tam też zdarzają mu się różne przygody i sytuacje. W tej części jest dużo więcej wątków słowiańskich. Wplotłem tam również mit o stworzeniu świata według Słowian.– mówi autor książki. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji multimedialnej dotyczącej wyżej wymienionej publikacji: https://www.youtube.com/watch?v=XsmRyEfUmA8

  • „Alter”, Jacek Stochmal
    Cena: 27,00 zł

Po dwóch częściach opowieści o Julianie, kolejna książka Jacka Stochmala opisuje losy nowego bohatera. Tym razem jest to Jakub – fotograf, który po dłuższej przerwie odkurza aparat i wraca do swojego hobby. Nie przychodzi mu to jednak łatwo. Boryka się z trudną przeszłością i skomplikowaną teraźniejszością. Ten miłośnik swojego ukochanego Torunia coraz więcej czasu spędza w Wąbrzeźnie, gdzie poznaje nowe, ciekawe osoby, które wnoszą do jego życia sporo zmian.

  • ,,Trudny splin”, Grzegorz Borowiec
    Cena: 5,00 zł

Autor jest absolwentem Zespołu Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie. Po maturze rozpoczął studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku automatyka i robotyka. Wiersze pisze od czterech lat, na swoim koncie ma również przygodę z muzyką – jako gitarzysta i autor tekstów w zespole Chasovnja. W swoich wierszach opisuje otaczający go świat oraz wydarzenia, które miały miejsce w jego życiu.

  • ,,Najeźdźcy 1939 roku”, Henryk Włodzimierz Klimek
    Cena: 15,00 zł

Książka napisana przez Henryka Klimka przedstawia czasy pogardy i zniewolenia człowieka w latach wojny. Niektóre utwory zawarte w wydawnictwie zostały napisane jeszcze w czasach PRL ,,do szuflady” ze względu na ówczesną cenzurę. Autor w swej publikacji ukazuje pewien wycinek koszmaru lat, w jakich ludzkość doznała przerażających okrucieństw. Jak mówi sam autor ,,Książka niech będzie zachętą do refleksji nad zagadnieniem dobra i zła w człowieku”.

  • ,,Bernard z Wąbrzeźna i jego czasy”, ks. Józef Dębiński
    Cena: 8,00 zł

,,Sługa Boży o. Bernard z Wąbrzeźna żyjąc w czasach gwałtownych przemian religijno-społecznych, nie dał się zwieść pokusie kariery i wygodnego życia. Nie miał też czasu na eksperymenty w poszukiwaniu szczęścia. Potrafił przeciwstawić się panującym trendom, czy naciskom ludzi” – tak o Ojcu Bernardzie z Wąbrzeźna napisał ks. dr hab. Józef Dębiński – autor książki.

  • ,,Szeregowiec dwu armii”, Edmund Stańczewski
    Cena: 9,60 zł

Książka „Szeregowiec dwu armii” to wspomnienia Edmunda Stańczewskiego dotyczące przede wszystkim okrutnych lat wojny. Publikacja obrazuje losy tysięcy młodych Polaków z Pomorza. Autor przywołuje także reminiscencje Wąbrzeźna z lat międzywojennych, rodzinnego domu oraz pierwszych młodzieńczych miłość.

  • ,,Pożarnictwo Wąbrzeźna na tle historii miasta”, J. Herbowski
    Cena: 14,40 zł

Opracowanie przygotowane zostało przez Jarosława Herbowskiego w związku z jubileuszem 135 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąbrzeźnie. Prezentuje dzieje tej zasłużonej dla miasta jednostki od początków jej istnienia do 1990 r. Historia OSP uzupełniona została również zarysem dziejów Wąbrzeźna i zachodzących w mieście przemian administracyjno – społecznych.

  • „Gawędy o Niedźwiedziu”, Andrzej Mieczkowski
    Cena: 10,00 zł

W Miejskim Punkcie Informacji dostępna jest książka pt. „Gawędy o Niedźwiedziu” autorstwa Andrzeja Mieczkowskiego. Proponowana publikacja jest zbiorem opowiadań i osobistych wspomnień o historii Niedźwiedzia i dawnych mieszkańcach. Autor opowiada o pokoleniach właścicieli Niedźwiedzia, rodzinie Mieczkowskich oraz o historii dworu niedźwiedzkiego. W książce ukazane są również ilustracje, które przybliżają czytelnikowi obraz wspomnianego dworu.

A- A+