Wystawa ,,Kolejnictwo polskie. Wspomnienie wąbrzeskiej bany”

W czwartkowe popołudnie 25 września br. w Wąbrzeskim Domu Kultury otwarta została wystawa pt. „Kolejnictwo polskie. Wspomnienie wąbrzeskiej bany”.

Otwarcie ekspozycji rozpoczęto wierszem „Lokomotywa” Juliana Tuwima w wykonaniu Oli Olszewskiej. W świat kolejarstwa wprowadził gości Filip Sieradzki, kolejarz z Bydgoszczy, którego eksponaty wzbogaciły wąbrzeską wystawę. Jego opowiadania o pracy kolejarzy zachęciły przybyłych miłośników kolei do podzielenia się wspomnieniami o „wąbrzeskiej banie’.

Wąbrzeską Kolejkę Powiatową – pierwszą elektryczną linię kolejową na terenie obecnej Polski oficjalnie uruchomiono 1 kwietnia 1898 r. Ostatni kurs „wąbrzeska bana” odbyła w 1991 r. W miejscu dawnej trasy „ciuchci” utworzono ścieżkę pieszo – rowerową.

Na wystawie możemy zobaczyć m.in. zdjęcia, legitymacje, mundury kolejarskie, elementy wyposażenia pracowników kolei i nie tylko. Ekspozycja uświetniona została prezentacją multimedialną ukazującą wąbrzeski dworzec w przeszłości i czasach dzisiejszych. Duże zainteresowanie wzbudziła również piosenka autorstwa Edwarda Gajewskiego pt. „Opowieść o pewnej stacji”.

Podczas otwarcia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pt. „Makieta/model wąbrzeskiej kolejki powiatowej”. Za wykonanie makiety nagrodzono Julię Libuszewską, Patrycję Kwiecińską i Marcelinę Pawlewską z Wąbrzeźna.

Za udostępnienie materiałów na wystawę dziękujemy Filipowi Sieradzkiemu, państwu Wałdoch, Markiewicz, Duńczyk, Dorau, Załeńskim, Wiśniewskim jak również MiPBP i WZG.

Wszyscy goście otrzymali pamiątkowe pocztówki oraz znaczki okolicznościowe z wizerunkiem „wąbrzeskiej bany”. 

Galeria zdjęć

A- A+