Jarmark ekologiczny

Zdrowa żywność,  wyroby rękodzielnicze, kwiaty, krzewy – to produkty, które można  było nabyć podczas niedzielnego Jarmarku na Pl. Jana Pawła II.  Program kiermaszu uzupełniły wystawy, konkursy, gry i zabawy dla  dzieci oraz występy ukraińskich zespołów!

Wąbrzeźnianie i przyjezdni goście mogli zakupić wyroby lokalnych twórców, wśród których nie zabrakło domowych ciast, wędlin, nabiału i pieczywa. Poza tym na stołach pojawiło się  rękodzieło, które oczywiście znalazło swoich amatorów. Bo któż z nas nie lubi unikatowych i oryginalnych przedmiotów. W swojej ofercie placówki miały m.in. obrazy, rzeźby, wyroby z wikliny, świeczniki  itp. Oprawę muzyczną Jarmarku zapewnił duet „MY” z Unisławia.

Do organizacji tegorocznego jarmarku dołączyło Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK, które w dniach 25-26 czerwca organizuje w Wąbrzeźnie Targi Dobrych Praktyk Ekonomii Społecznej „Postaw na lokalność – poznaj podmioty ekonomii społecznej z Twojej okolicy”. Podczas niedzielnej imprezy zaprezentowały się podmioty wytwarzające regionalne produkty. TŁOK zaprosił również wąbrzeźnian do uczestnictwa w różnego rodzaju warsztatach rękodzielniczych.

Poza wyrobami spożywczymi organizatorzy przygotowali także coś dla „ducha”. Na scenie wystąpili ukraińscy artyści, którzy przygotowali program artystyczny budzący zachwyt wśród publiczności. Swoje umiejętności zaprezentował zespół instrumentów ludowych „PARAFRAZ”. W ich wykonaniu mogliśmy usłyszeć utwory klasyczne, jazzowe, współczesne oraz nowe aranżacje muzyki ludowej. Kwintetem profesjonalnych muzyków energicznie kierował Aleksandr Pavlenko. Kolejną grupą byli uczniowie zespołu tańca sportowego. Tancerze nieustanie biorą udział w różnych zawodach, m.in. „Mistrzostwach Ukrainy”, które odbywały się w Kijowie, Lwowie, Odessie i Czernihowie. Natomiast inny z zespołów promujący ukraińską piosenkę, która łączy ludzi, oczyszcza duszę, czyni życie bardziej radosnym i pięknym była „Lilea”. Ich repertuar składał się głównie z ukraińskich pieśni ludowych w nowoczesnej aranżacji. Wąbrzeźnianie mieli również niepowtarzalną okazję posłuchać solistów. Jeden z nich to Eugeni Łytwyn. W jego repertuarze znajdowały się różnorodne popularne estradowe piosenki, utwory ludowe, a także światowe hity, takie jak  „Okean Elzy”, „Skriabin” oraz utwory znanych artystów, takich jak Oleh Vynnyk, Pavlo Tabakov, Vyachesłav Hursenko, Frank Sinatra, Sting, Bon Jovi, Robie Williams. Z kolei Ludmila Saltykowa to artystka, która koncertuje na Ukrainie i za granicą. Wykonane przez nią utwory to m.in. piosenki ludowe, popularne utwory estradowe i jazzowe oraz klasyczne romanse.

            Pierwszy raz mam przyjemność posłuchać tego rodzaju muzyki i jestem zachwycona – mówi Pani Teresa z Wąbrzeźna – Ich stroje i aranżacja powodują, że trudno oderwać oczy od prezentujących się grup. Brawo!

Swoje układy taneczne i przepiękne stroje zaprezentował również Klub Aktywnych Kobiet. Ich zaangażowanie i profesjonalizm nagrodzony został przez wąbrzeźnian gromkimi brawami.

            Jednym z punktów niedzielnego Jarmarku było rozstrzygnięcie konkursu „Wianek Świętojański”. Każdy, kto chciał spróbować swoich sił w tego rodzaju warsztatach mógł skorzystać z pomocy Pań reprezentujących Klub Seniora „Echo”.

Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali:

 I m. – Dom Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie

II m. – Julianna Kujawska

III m. – Miłosz Jurdziak

 

            Mamy nadzieję, że tego dnia każdy znalazł coś dla siebie. I chociaż pogoda na koniec imprezy spłatała nam figla, to jednak dobre humory dopisywały. A to chyba jest najważniejsze. Kolejna odsłona ukraińskiej kultury już 9 lipca!

Galeria zdjęć

A- A+