Jarmark Ekologiczny

Zdrowa żywność,  wyroby rękodzielnicze, kwiaty, krzewy – to produkty, które można było nabyć podczas sobotniego Jarmarku na wąbrzeskim rynku. Oprawę muzyczną zapewnił duet „Eden” z Grębocina.

Program kiermaszu uzupełniły również wystawy, konkursy, gry i zabawy dla  dzieci oraz  elektryzująca zumba prowadzona przez Katarzynę Sumińską! Amatorów tej dyscypliny zdrowego stylu życia nie brakowało wśród  dzieci jak i dorosłych. Można tu było zgubić dodatkowe kalorie zdobyte podczas degustacji. Klienci odwiedzający stoiska mieli okazję skosztować wielu tradycyjnych, ekologicznych produktów. Kramy przedsiębiorców kusiły domowymi ciastami, wędlinami, chlebem ze smalcem i wieloma innymi przysmakami.

Sobotni jarmark obfitował również w rękodzieło artystyczne, biżuterię oraz zabawki, które niewątpliwie cieszyły najmłodszych uczestników organizowanego wydarzenia.  A w związku z zakończeniem roku szkolnego to stoisko miało wielu amatorów. Natomiast nasi lokalni twórcy zaprezentowali własnoręcznie wykonane przedmioty wśród których znalazły się anioły, rzeźby, świeczniki itp. Nie zabrakło również stoiskz  biżuterią własnoręcznie  robioną oraz  kramów z  sadzonkami i kwiatami, które nie tylko zdobiły Pl. Jana Pawła II ale również przyciągały rzesze odwiedzających.

– Jarmark ekologiczny, jak i inne tego rodzaju kiermasze organizowane w Wąbrzeźnie – mówi Pani Elżbieta – pozwalają zakupić tradycyjną polską żywność wyrabianą w ekologicznych gospodarstwach. Takiego chleba i smalcu już dawno nie jadłam. Zapach pozwala na chwilę powrócić do moich dziecięcych beztroskich lat. Skorzystałam również z warsztatów plecenia wianków żeby przypomnieć sobie tę umiejętność sprzed lat. Teraz przekażę tę tradycję wnuczkom, które niebawem przyjadą na wakacje.

Wąbrzeski Dom Kultury nie zapomniał także o najmłodszych mieszkańcach miasta, którzy mogli skorzystać z zabaw i konkursów przygotowanych specjalnie na te imprezę. Wykazali się oni dużą wiedzą z zakresu ekologii. Brawo! Natomiast miłośnicy zwierząt mieli okazję obejrzeć pokaz gołębi rasowych i innych zwierzątek wystawionych przez Chełmżyński Klub Hodowców Gołębi Rasowych.

Całość imprezy umilił wszystkim Duet Eden z Grębocina wykonując utwory ludowe i przyśpiewki własnego autorstwa. – Tego rodzaju muzyka – jak mówi Pan Tadeusz – wprowadza fajny nastrój i dużą dawkę humoru, który jest tak potrzebny w dzisiejszych czasach.

Jednym z punktów programu podczas sobotniego Jarmarku było rozstrzygnięcie konkursu „Ekologiczna drożdżówka”. Na Pl. Jana Pawła II dostarczone zostały cztery pachnące ciasta drożdżowe. Jury w składzie: Dorota Otremba – Kierownik Działu Animacji WDK oraz Marlena Tywanek – pracownik WDK postanowiło po przeprowadzonej degustacji nagrodzić następujące osoby:

I m. – Warsztat Terapii Zajęciowej w Wąbrzeźnie

II m.  – Urszula Sul z WąbrzeźnaIII m. – Warsztat Terapii Zajęciowej w Wąbrzeźnie

Wyróżnienie:

– Wanda Król

Laureatki otrzymały nagrody, wśród których znalazły się m.in. filiżanki do kawy, szklanki do napojów, lokalne publikacje oraz książki.

Kolejnym konkursem, którego rozstrzygnięcie miało miejsce na Jarmarku ekologicznym był „Wianek Świętojański”. Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali:

 I m. – Anna Gąsiorowska z Książek

II m. – Stowarzyszenie Szansa na Zdrowie ŚDS we Wroniu

III m – Waleria Bugała Stowarzyszenie Szansa na Zdrowie ŚDS we Wroniu

Wyróżnienie:

– Dom Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie

– Klaudia Opa z Wąbrzeźna

– Marta Szymańska z Wąbrzeźna

 Mamy nadzieję, że tego pięknego słonecznego dnia każdy znalazł coś dla siebie. Dziękujemy wystawcom oraz  mieszkańcom Wąbrzeźna i przyjezdnym gościom, którzy całymi rodzinami skorzystali z kolejnej oferty Wąbrzeskiego Domu Kultury.

Galeria zdjęć

A- A+