Wystawa „Anioł mój dobry duch”

Mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej inaugurowano obchody Dni Kultury Chrześcijańskiej w Wąbrzeźnie. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta WDK pod batutą Wojciecha Czapiewskiego.

Nabożeństwo poprowadzili ks. dr Jan Kalinowski i ks. Paweł Dąbrowski podkreślając znaczenie i rolę kultury chrześcijańskiej w życiu każdego człowieka. Następnie otwarta została wystawa pokonkursowa połączona z wręczeniem nagród laureatom konkursu „Anioł mój dobry duch”.W inicjatywie ogłoszonej przez WDK udział wzięło niemal 100 artystów, którzy nadesłali swoje prace z różnych zakątków Polski. Dostarczone prace wykonane były w formie przestrzennej m.in.  z masy gipsowej, drewna oraz sznurka. Nie zabrakło również obrazów ukazujących Anioła w różnych formach plastycznych. Jury postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujące osoby:

I m. – Justyna Meyer, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Płużnicy

II m.  – Laura Grabowski, Szkoła Podstawowa nr 3 w Wąbrzeźnie

II m. – Agnieszka Dembończyk, Zbrosławice

III m.  – Amelia Chmiel, Szkoła Podstawowa w Zieleniu

III m. – Iwona Madej, Środowiskowy Dom Samopomocy Wronie

Wyróżnienie:

Agnieszka Wyrwińska, WTZ „Wiatrak” z Bydgoszczy

Lena Gajewska, Sekcja artystyczna WDK

Aleksandra Czarnowska, Szkoła Podstawowa nr 3

Wiktor Afelt, SOSzW w Dębowej Łące

Martyna Szymańska, Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie

Mirosława Dokowska, DPS Wąbrzeźno

Amelia Pawluczuk, Bielskie Centrum Kultury, Biała Podlaska

Wszyscy laureaci otrzymali z rąk ks. dr. Jana Kalinowskiego i ks. Dziekana Kazimierza Śmigeckiego nagrody rzeczowe i dyplomy. Wystawę można oglądaćw wąbrzeskim sanktuarium do 7 maja. Tuż po rozstrzygnięciu konkursu w Oratorium przy kościele p.w. Św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza odbyła się prelekcja połączona z promocją najnowszej publikacji poświęconej wąbrzeskiej działaczce społecznej – Adeli Łukiewskiej. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać biografię oraz historię działalności tej niezwykłej kobiety, którą przedstawił regionalista Paweł Becker. Adela Łukiewska urodziła się w Feliksowie niedaleko Wąbrzeźna. W czasie I wojny światowej zajmowała się m.in. kwaterunkiem żołnierzy polskich w mieście. Zawsze pomagała biednym i potrzebującym organizując różnego rodzaju  zbiórki. Przez wiele lat przewodniczyła Towarzystwu Pań Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo w Wąbrzeźnie. Za swoje zasługi otrzymała od władz miejskich album z unikatowymi zdjęciami Wąbrzeźna, który obecnie został wydany na nowo i jest wydawnictwem przywracającym pamięć o wąbrzeskiej filantropce. Publikacja zawiera również zdjęcia z okresu jej działalności. Nowe wydanie jest opatrzone wstępem, który przygotował Paweł Becker. Wszystkich, którzy chcieliby nabyć „Album Adeli Łukiewskiej” prosimy o kontakt z WDK, tel. 566881727, wew. 24. Od 2 maja książka będzie dostępna w MPI.

Galeria zdjęć

A- A+