Filmy edukacyjne IPN w WDK

5 listopada br. w sala widowiskowa wypełniła się po brzegi młodzieżą z wąbrzeskich szkół średnich i gimnazjum, która przybyła do WDK aby obejrzeć filmy edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej „Obława” i „A może tego nie wolno mówić”.

Pierwszy film „Obława” (2015), w reżyserii Beaty Hyży-Czołpińskiej opowiada o wydarzeniach z lipca 1945 roku. Obława Augustowska była największą powojenną zbrodnią popełnioną przez Sowietów na Polakach. Na terenie północno-wschodniej Polski, także po drugiej stronie tzw. linii Curzona, aresztowano ponad 7 tys. osób. Co najmniej 592 osoby (w tym także kobiety i dzieci) zostały zamordowane w nieznanym do dziś miejscu, którego od lat szukają bliscy ofiar, historycy i prokuratorzy.
Kolejny film „A może tego nie wolno mówić” (1988) w reżyserii Jacka Petryckiego poświęcony jest największej zbrodni komunistycznej w powojennej Polsce – obławie augustowskiej. W lipcu 1945 r. oddziały NKWD, bezpieki i milicji aresztowały i wywiozły w nieznane do dziś miejsce prawie sześćset osób podejrzewanych o współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Prawdopodobnie wszyscy zostali zamordowani i pochowani w nieznanym miejscu. W latach 80. do rodzin zaginionych dotarł dokumentalista Jacek Petrycki. Zebrane relacje wywiózł do Anglii, gdzie film mógł być legalnie wyświetlany.

 

 

A- A+