Rekordowa Wystawa Zabytkowych Pojazdów za nami…

140 aut, motorów, traktorów zjechało w minioną niedzielę, 19 lipca na wąbrzeski rynek na Wystawę Zabytkowych Pojazdów. Tegoroczna plenerowa ekspozycja była jedną z największych tego typu imprez w regionie. 

W tym roku na Placu Jana Pawła II pojawiły się pojazdy, których właściciele przyjechali do nas z całej Polski północnej, nie zabrakło reprezentantów m.in. Bydgoszczy Torunia, Golubia – Dobrzynia, Kwidzyna, Mogilna, Dusocina, Lubicza Górnego, Grudziądza, Stolna, Niedźwiedzia, Papowa Biskupiego, Unisławia, Wiewiórek, Sulnówka, Płużnicy, Wałycza, Książek, Głogowa, Brodnicy, Tczewa, Kruszyn, Jeżewa. Nie zawiedli również kolekcjonerzy z Wąbrzeźna. Wśród zabytkowych samochodów można było zobaczyć m.in. „Garbusy”, Mercedesy, Volwo, Fiaty, Syreny, Trabanty, Zastawy, Wołgi, Nysę, Junaki, i wiele innych historycznych pojazdów budzących zachwyt wśród odwiedzających wystawę mieszkańców miasta i gości. Naszą mobilną wystawę uatrakcyjniły pojazdy rolnicze i tak można było obejrzeć traktory ZETOR 2011, 3011, 3545 oraz zrekonstruowany na podwoziu z lat 70- tych wóz konny. Tegoroczna wystawa ubogacona została przez PITSTOP i mobilny warsztat mechaniczny Demowan oraz nowoczesne Audi S8. Niespodziankę przygotowała Firma ARMOT – podmiot wspierających naszą imprezę! Ponadto dla właścicieli aut przygotowano konkursy sprawnościowe. Ambitnych kierowców nie brakowało. Właścicielem najgłośniejszego klaksonu wąbrzeskiej wystawy okazała się Ochotnicza Straż Pożarna w Konojadach. Sygnał strażacki był bezkonkurencyjny, wielkie brawa! Z kolei w konkursie na „Wyminę uszczelki pod głowicą” I miejsce zajął Paweł Kępa, na II miejscu uplasował się Piotr i Paweł Majewscy, a III miejsce zdobył Piotr Grabowski.Inni pasjonaci cztero i dwukołowych pojazdów wykazywali się w konkurencji „Wymiana koła na czas”. Najsprawniejszymi mechanikami okazali się Michał Płotka – I m., Henryk Kozłowski – II m., Zbigniew Bonna – III m. Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe! Gratulujemy!
Natomiast najmłodsi goście wystawy mogli zaprezentować się podczas malowania samochodowej maski i Syrenki, która w krótkim czasie nabrała mnóstwo tęczowych kolorów. Syrenka pełniła również rolę „Mobilnej Motoryzacyjnej Księgi”, na której każdy mógł złożyć swój pamiątkowy wpis. Nad plastycznymi „dziełami” czuwał animator Anton Czupron. Podczas trwania imprezy organizatorzy wręczyli również dyplomy, statuetki oraz nagrody rzeczowe następującym osobom: Andrzejowi Budnemu za „Najstarsze auto na wystawie”, którym okazał się Citroen z 1929 r., Tadeuszowi Chudonowi właścicielowi Syreny z 1966 r. – „Najoryginalniejszego pojazdu na wystawie” oraz Piotrowi Brachowskiemu właścicielowi „Garbusa” 1300 z 1968 r., który otrzymał „Nagrodę Publiczności”. Uwieńczeniem niedzielnego wydarzenia kulturalnego była parada zabytkowych aut ulicami Wąbrzeźna zakończona piknikiem przy ognisku w Stanisławkach. W trakcie przejazdu uczestnicy wystawy mieli okazję zwiedzić kościółek w Jarantowicach „perełkę regionalnej architektury” oraz Skansen Ireny Szymion. Wszyscy uczestnicy niedzielnej imprezy otrzymali od Organizatora pakiet drobnych okolicznościowych pamiątek oraz poczęstunek. W ofercie Punktu Informacji, który znajdował się na wąbrzeskim rynku dostępna była limitowana edycja koszulek i kubków otwierająca serię aut PRL u, które były, są i będą na kolejnych wąbrzeskich Wystawach.Organizatorem „mobilnej ekspozycji” był Wąbrzeski Dom Kultury. Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Wąbrzeźna Leszek Kawski. Patronat medialny objęli Tygodnik Regionu Wąbrzeskiego CWA, Gazeta Pomorska oraz MTK. Imprezę wsparli: Klub MOTO CWA, Automobilklub Toruński delegatura Wąbrzeźno, ARMOT, Jerzy Skrzyniecki oraz anonimowi darczyńcy. Serdecznie dziękujemy! Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród wąbrzeźnian ale również przybyłych kolekcjonerów, o czym świadczyły podziękowania składane na ręce dyrektora WDK Gizeli Pijar. Dziękujemy, że byliście z nami…Galeria zdjęć

A- A+