Wystawa „Ginące zawody” M. Kastnera
16 września 201615 września br. Galeria Wąbrzeskiego Domu Kultury wypełniła się po brzegi miłośnikami sztuki fotograficznej, której przedstawicielem jest niewątpliwie Maciej Kastner autor wystawy „Ginące zawody w województwie kujawsko pomorskim”.
Maciej Kastner – Artysta fotografik – członek Związku Polskich Artystów Fotografików, swoje prace tworzy głównie w zabytkowych i specjalnych technikach fotograficznych takich jak: guma dwuchromianowa, carbo, olej, techniki żelazowe, mokra płyta, fotografia w podczerwieni oraz innych. Jego prace mają bardzo indywidualny klimat i charakter, który nadawany jest podczas procesu ich powstawania. Jest laureatem konkursów fotograficznych do najważniejszych należą Grand Prix w konkursie „Grudziądz Foto 2005” za dyptyk „Samotnie przez Starówkę” oraz wyróżnienie w konkursie Remis 2009 w kategorii technik szlachetnych. Autor zdjęć jest stypendystą Prezydenta Grudziądza (2012r.) oraz Marszałka Województwa kujawsko-pomorskiego (2013). Maciej Kastner swoje prace eksponował już na 49 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wystawa w Wąbrzeźnie jest 50 ekspozycją artysty.
Goście, którzy ten dzień postanowili spędzić w WDK mogli obejrzeć ponad 40 zdjęć przedstawiających prace przy wykonywaniu starych zawodów rzemieślniczych, które już niedługo mogą być na wymarciu, z racji znikomego na nie zapotrzebowania oraz utraty kadry rękodzielnictwa tradycyjnego. W fotograficznym kadrze pokazane zostały m.in. prace krawcowych, zegarmistrzów, filcowników, dekarzy, szewców, lalkarzy, czapkarzy czyli zawodów, które poprzez rozwój cywilizacji giną i zaczynają przechodzić do historii. Projekt w całości został sfinansowany ze stypendium artystycznego otrzymanego od Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2013 r. Jak mówi Maciej Kastner – Stworzona dokumentacja fotograficzna pokazuje walory historyczno kulturowe województwa kujawsko-pomorskiego oraz wartość rękodzieła, w którym kultura ta jest udokumentowana. Wykonanie cyklu „Ginące zawody województwa kujawsko-pomorskiego” pokazuje osoby, które parają się jeszcze tymi zawodami.
Projekt wykonany został z wykorzystaniem techniki indywidualnej nazwanej przez autora cyjanoguma, czyli połączenie cyjanotypii (techniki żelazowej) i gumy (techniki chromianowej). Wymienione techniki niewątpliwie należy zaliczyć do historycznych technik fotograficznych. Goście zadawali wiele pytań związanych m.in. z historycznym warsztatem pracy autora, sposobem tworzenia tak pięknych dzieł, planami na przyszłość itp. Wszystkich, którzy chcieliby skorzystać z okazji i obejrzeć powstałe fotografie zapraszamy do WDK. Wystawa czynna będzie od pon. do pt. w godz. pracy WDK do dnia 14 października br.
Galeria zdjęć