Poczta Dyliżansowa szlakiem Mikołaja Kopernika

Zgodnie z obietnicą kontynuujemy nasz ciąg wspomnień. Poniżej prezentujemy opis Janusza Biegaja z wizyty w Wąbrzeźnie poczty dyliżansowej w roku 1973.

Szczególny charakter dla środowiska filatelistów miała „poczta dyliżansowa”, która w 1973 roku z okazji 500 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika mknęła „Szlakiem Kopernikowskim” z Olsztyna do Krakowa. Organizatorem tej wspaniałej imprezy był Zarząd Główny Polskiego Związku Filatelistów przy udziale Zarządów Okręgu Olsztyna, Gdańska, Bydgoszczy, Łodzi, Kielc i Krakowa. Na trasie przejazdu wyznaczono 35 miast docelowych. Na tej liście znalazło się również Wąbrzeźno. Historyczny pojazd – dyliżans został wypożyczony z Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.
20 maja 1973 r. członkowie naszego Koła udali się do granic powiatu, do miejscowości Nowy Dwór, aby przywitać załogę dyliżansu. Przy szosie czekały tłumy ludzi, a na poboczach ulokowała się ekipa Telewizji Polskiej, aby utrwalić przejazd dyliżansu. Od strony Grudziądza zbliżał się niecodzienny pojazd. Na koźle siedział woźnica w mundurze z epoki Księstwa Warszawskiego. Ponadto w dyliżansie jechała w pięknym stroju ludowym pracownica Urzędu Pocztowego, która wykonywała czynności związane z obsługą pocztową. Ponadto w środku dyliżansu siedziało jeszcze kilka osób, dwaj członkowie załogi w mundurach z czasu Księstwa Warszawskiego oraz przedstawiciel Zarządu Okręgu w Bydgoszczy Zbigniew Drozd w swoim cywilnym ubraniu. W Nowym Dworze załogę Dyliżansu powitał prezes Koła PZF w Wąbrzeźnie oraz dyrektor Urzędu Pocztowego w Wąbrzeźnie PanIdaszak. Po przywitaniu udano się do Radzynia Chełmińskiego w towarzystwie samochodów, motocykli i rowerzystów. W Radzyniu miał miejsce popas koni. Następnie przy dźwiękach trąbki pocztowej dyliżans ruszył w kierunku Wąbrzeźna. Na ulice miasta Wąbrzeźna wylegli mieszkańcy aby przywitać załogę Dyliżansu. Dyliżans zajechał przed gmach Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, u progu Ratusza załogę powitali sekretarz Powiatowej Rady Narodowej w Wąbrzeźnie Edward Leszcz oraz przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej Edward Sroka. Przed gmachem M.R.N. odbyły się występy harcerskich zespołów artystycznych oraz orkiestry dętej Zakładów Tworzyw Sztucznych w Wąbrzeźnie. Część dzieci miała okazję przejechać się dyliżansem ulicami miasta.
Następnego dnia dyliżans ruszył w dalszą drogę w kierunku Brodnicy. Na odcinku od Niedźwiedzia do Dębowej Łąki załodze dyliżansu towarzyszyły dzieci jadące na rowerach. kolejny przystanek zaplanowany został w Dębowej Łące, gdzie wychowankowie Domu Dziecka zaprezentowali program artystyczny, podjęto gości ciastem i kawą. Od tej chwili opiekę nad załoga dyliżansu przejęli działacze PZF w Brodnicy. Dyliżans ruszył w dalszą drogę do Brodnicy.

Janusz Biegaj
Prezes Koła PZF w Wąbrzeźnie

Galeria zdjęć

A- A+