Muzeum
Miejskie Muzeum powstało w czerwcu 2001 r. Swą siedzibę znalazło w dziewiętnastowiecznym gmachu tzw. starego młyna przy ul. 1 Maja. W 2011 r. ze względu na bardzo zły stan techniczny obiektu i brak środków na podjęcie jego modernizacji – ekspozycje przeniesiono do Wąbrzeskiego Domu Kultury.
Obecnie wystawa mieści się w sali przy Galerii na I piętrze domu kultury przy ul. Wolności 47. Zbiory muzealne prezentowane w WDK to zarówno dzieła odznaczające się kunsztem artystycznym jak i rzemieślnicze wyroby codziennego użytku. Wśród zgromadzonych przedmiotów znajdują się m.in. meble pochodzące z początków XX w. (stół, kredens, łóżko, szafki i komoda). Niestety upływ czasu spowodował znaczną destrukcję elementów drewnianych. Cześć zabytkowych mebli oraz sprzętów wyposażenia domowego w 2011 r. przeszło pierwszą fazę renowacji. Aby zabezpieczyć prezentowane eksponaty przeprowadzono prace pielęgnacyjne preparatem biologicznym Per – xil, odkażającym drewno zaatakowane przez owady. – To dopiero początek działań jakie należało podjąć, aby zachować zgromadzone eksponaty w dobrym stanie – mówi właściciel Pracowni Artystyczno Szkoleniowej HEDAART Mariusz Malinowski – W kolejnych etapach renowacji należy zająć się całkowitym odnowieniem dwóch komód, uzupełniając powstałe ubytki, wymieniając elementy mocno spróchniałe. Zabiegom konserwacyjnym powinny być sukcesywnie poddane wszystkie zabytkowe przedmiotu, zgromadzone w muzeum, także elementy metalowe, które należy zabezpieczyć przed działaniem rdzy oraz wilgoci. – dodaje M.Malinowski. Szacunkowy koszt realizacji wszystkich koniecznych prac wynosi kilkanaście tysięcy złotych, w związku z tym renowacja prowadzona będzie etapami zgodnie z możliwościami finansowymi placówki. Zbiory muzeum uzupełnia ekspozycja Kronik WDK oraz obrazy, które powstały podczas wąbrzeskich plenerów malarskich w 2012 i 2013 r.
Muzeum w Wąbrzeźnie prezentując zabytki i pamiątki z przeszłości, propaguje historię miasta i okolicy. Zarówno dzieła odznaczające się kunsztem artystycznym, jak i wyroby rzemieślnicze, a także przedmioty otaczające nas na co dzień, są niewątpliwym świadectwem przeszłości, tej odległej i tej już znacznie bliższej. Zbiory o charakterze regionalnym umożliwiają przez pryzmat lokalnych wydarzeń zobrazowanie historii, której współtwórcami są nie tylko wybitne osobowości, ale i zwykli mieszkańcy.
Muzeum można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 12.00 – 18.00. Wstęp bezpłatny.
Galeria zdjęć