Wystawa Militaria I Rzeczypospolitej
7 lutego 20185 lutego br. w Wąbrzeskim Domu Kultury miało miejsce otwarcie wystawy pt. „Militaria I Rzeczypospolitej”. Goście powitani zostali wystrzałem z piszczeli.
Współtwórcami ekspozycji są członkowie Bractwa Rycerskiego Komturii Radzyńskiej, Golubsko – Toruńskiego Bractwa Rycerskiego oraz wąbrzeźnianin Jerzy Skrzyniecki. Dzięki tym zagorzałym kolekcjonerom wąbrzeźnianie mieli okazję zobaczyć m.in. miecze, buzdygany, broń czarnoprochową, sztylety, tarcze rycerskie, zbroje oraz różnego rodzaju chorągwie. Golubsko – Toruńskie Bractwo Rycerskie reprezentują Andrzej Stasiński, Marek Małolepski i ks. Paweł Dąbrowski. Przedstawicielem Bractwa Rycerskiego Komturii Radzyńskiej jest Mieczysław Łata. Osoby te mają wspólne pasje, krzewią idee towarzyszące ruchom rycerskim w Polsce, są również aktywnymi uczestnikami inscenizacji historycznych m.in. bitwy pod Grunwaldem, oblężenia Malborka, turnieju rycerskiego w Golubiu czy też spotkań na zamku w Radzyniu Chełmińskim. Jednym z wystawców jest kusznik, bombardier, kanonier Andrzej Stasiński, który w ruchach rycerskich działa od 1998 roku. Mieszka w Kiełpinach koło Golubia – Dobrzynia.
Na rycerza pasowany był w 2006 roku na Zamku Drahim w Starym Drawsku. Kolejnym z pasjonatów dawnych militariów jest kusznik i autor replik dawnej broni i sztuki wojennej Marek Małolepski – mieszkaniec Wronia – pasowany na rycerza w 2011 r. na zamku w Toruniu. Zaangażowany w ruch rycerski od niemal 20 lat. Swoje zbiory pokazał również ks. Paweł Dąbrowski z Wąbrzeźna. Kanonier, kusznik, autor replik broni dawnej działający w ruchu rycerskim od ponad 5 lat. Natomiast Mieczysław Łata, którego eksponaty także powiększyły militarną ekspozycję, jest mieszkańcem Radzynia Chełmińskiego i członkiem Bractwa Rycerskiego Komturii Radzyńskiej. W swoich zbiorach posiada samodzielnie wykonane repliki dawnej broni, chorągwie i pieczęcie historyczne. Pasowany na rycerza został w swoim rodzinnym mieście w 2009 roku. – Praktycznie ja zawsze lubiłem militaria. Dwa razy byłem na Grunwaldzie i to mi się spodobało. I tak zaczęła się moja przygoda z rycerstwem…Biorę udział również w inscenizacjach szczególnie artylerii – mówi Mieczysław Łata. Salę wystawienniczą powiększyły również zbiory wąbrzeźnianina Jerzego Skrzynieckiego, który zaprezentował gościom wiele interesujących i gromadzonych przez długie lata eksponatów. Wśród nich znalazły się wykonane samodzielnie przez p. Jerzego kolubryny, bagnety, moździerze, pistolety skałkowe i miecze. Wszystkich zainteresowanych historyczną podróżą w czasie zapraszamy do oglądania wystawy w godzinach pracy jednostki do dnia 3 marca br.
Galeria zdjęć