Wystawa poplenerowa

W ostatni lipcowy weekend w Wąbrzeskim Domu Kultury miał miejsce plener malarski. Ośmioosobowa grupa ćwiczyła swój warsztat pod okiem artysty plastyka Andrzeja Sobczyka z Warszawy.

W tym roku uczestnikom postawiłem dość trudne zadanie, ponieważ prace miały być tworzone z wyobraźni. Z chaosu, który powstał na płótnie musieli wydobyć pejzaż, budynek lub postać. Dla niektórych było to trudne, ale wielu z nich ma takie predyspozycje, aby wejść w siebie i stworzyć coś dobrego – tłumaczy malarz. Andrzej Sobczyk w latach 1975-1977 studiował malarstwo u prof. J. Eysmonta i grafikę u prof. A. Rudzińskiego. Malarstwem
i rysunkiem zajmuje się od 40 lat. Andrzej Sobczyk został w 2013 r. odznaczony za swoje zasługi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz w 2016 r. srebrnym krzyżem za zasługi z okazji 40 – lecia pracy artystycznej. Udział w warsztatach biorą zarówno amatorzy jak i osoby które mają doświadczenie w dziedzinie malarstwa. Jedną z  takich osób jest Cecylia Szymańska malarka, mieszkanka Dębowej Łąki – W zajęciach z Andrzejem Sobczykiem biorę udział już po raz czwarty. Dzięki tego rodzaju warsztatom zmieniłam paletę barw.  Moje prace były pastelowe, a teraz nie boję się używać kolorów, ponieważ malarstwa trzeba uczyć przez całe życie. dodaje malarka. Zwieńczeniem trzydniowego spotkania ze sztuką była wystawa poplenerowa podczas, której omówione zostały prace artystów biorących udział w warsztatach.
W każdej z prac jest cząstka mnie. Starałem się nauczyć i przekazać swoją zdobytą wiedzę w jak najlepszy sposób.– tymi słowami podsumowany został Plener malarski w WDK przez prowadzącego Andrzeja Sobczyka. Wystawę można oglądać w Wąbrzeskim Domu Kultury do 31.08.2016 r. w godzinach pracy jednostki.

Galeria zdjęć

A- A+