„Portret ziemi wąbrzeskiej”

Moim zamierzeniem było wykonanie projektu artystycznego pn. „Portret ziemi wąbrzeskiej w malarstwie – dworki, pałace, pejzaże”.  Projekt ten dotyczy przyznania stypendium artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego w dziedzinie kultury.

Projekt obejmuje:

  1. obrazy w plenerze, których tematami są dworki i pałace ziemi wąbrzeskiej,
  2. album, składający się z dwóch części:
  3. I część pt. „Dworki i pałace ziemi wąbrzeskiej” – zdjęcia namalowanych obrazów dworków i pałaców ziemi wąbrzeskiej wraz z opisami poszczególnych miejsc,
  4. II część pt. „Ukochane miejsca ziemi wąbrzeskiej” – zdjęcia obrazów, prezentujących pejzaże oraz zdjęcia wybranych obrazów z dotychczasowego dorobku twórczego: pomniki przyrody, kwiaty, inne ciekawe miejsca,
  5. wystawę

W ramach projektu powstały obrazy w technice pastel suchy, pastel tłusty, akwarele, piórko, akryl, olej. Ich tematami są najciekawsze pod względem historycznym dworki i pałace, które są na terenie ziemi wąbrzeskiej, zarówno te odrestaurowane, jak i te, które czekają jeszcze na przywrócenie im dawnego blasku, oraz pejzaże. Bogactwo kultur, jakim cieszyliśmy się przez lata, zaowocowało różnorodnością form budowli mieszkalnych. Wśród nich są właśnie dworki i pałace. W lepszym i gorszym stanie pozwalają nam przeniknąć do swego wnętrza, aby łatwiej wyobrazić sobie, co reprezentowały sobą w czasie swej świetności. Mury tych wyjątkowych budynków kryją w sobie tajemnice swoich czasów i swoich mieszkańców, ale również uroki tych minionych wieków i lat. Uwiecznienie ich na płótnie i następnie w albumie jest nie tylko cennym źródłem wiedzy o najpiękniejszych zabytkach architektury ziemi wąbrzeskiej, ale też przewodnikiem przy planowaniu wypraw po tym ciekawym historycznym regionie województwa kujawsko-pomorskiego.

Powstały album ma charakter dokumentalny i sentymentalny. Zapewne obudzi wspomnienia i poprawi nastrój u niejednej osoby, zaglądającej do jego wnętrza.

Cecylia Szymańska

Galeria zdjęć ,,DWORKI i PAŁACE”

Galeria zdjęć ,,PEJZAŻE i INNE…”

A- A+