„Motywy religijne w muzyce i plastyce” w WDK

W piątek 17 października br., o godz. 10.00 odbył się w Wąbrzeskim Domu Kultury XIV Ogólnopolski Festiwal Pieśni Religijnej „Sakrosong”.

Patronat honorowy objął Burmistrz Wąbrzeźna Leszek Kawski, natomiast medialny Tygodnik Regionu Wąbrzeskiego CWA oraz MTK. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli: Parafia p.w. Św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza oraz Parafia Matki Bożej Królowej Polski. W tym roku na wąbrzeskiej scenie zagościło 150 uczestników z takich miejscowości, jak Grudziądz, Lipno, Zieleń, Lubawa, Czernikowo, Radzyń Chełmiński, Kowalewo Pom., Jabłonowo, Książki, Górna Grupa, Dębowa Łąka oraz Wąbrzeźno. Młodzi artyści oceniani byli przez jury w składzie: 

1. Joanna Nehring-Roszkowska – muzyk
2. Krzysztof Kejna- ks. z Parafii p.w. Św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza w Wąbrzeźnie
3. Bartłomiej Surdykowski – ks. z Parafii Matki Bożej Królowej Polski
Komisja po wysłuchaniu wszystkich prezentacji postanowiła nagrodzić i wyróżnić:
Kat. soliści
I m. – Karolina Zielińska z Kowalewa Pom.II m. – Klaudia Kopczyńska z LipnaIII m. – Joanna Pejkowska z CzernikowaWyróżnienie
Marika Kwiatkowska z MichalaMaria Teresa LewandowskaZespoły kat. open:I m. – Schola Kanaan z CzernikowaII m. – Zespół wokalny MGOK w Jabłonowie Pom.III m. – Duet Agata Krygier, Mateusz Drozdowski MCK w Lipnie
Nagroda specjalna
Chór „Cantate Domino” z Gminnej Biblioteki w Pływaczewie i Gimnazjum nr 1 w WąbrzeźnieLaureaci nagrodzeni zostali pamiątkowymi pucharami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi.Tego samego dnia o godz. 11.30 w WDK otwarta została również wystawa pt. „Spotkanie ze Świętym Janem Pawłem II”, na której zaprezentowane zostały pamiątki wąbrzeźnian związane z Papieżem Polakiem. Dyrektor WDK Gizela Pijar podziękowała w sposób szczególny ks. dr Janowi Kalinowskiemu, Zofii Tasior, Zbigniewowi Markiewiczowi, Barbarze Kempka, Barbarze Antosik, Marcie Kowaliszyn, Barbarze Tuszyńskiej, Państwu Nizwantowskim, Bartkowskim, Rzeczewskim, Kędziorskim oraz Warsztatowi Terapii Zajęciowej za pomoc przy organizacji wernisażu.Natomiast o godz. 17.45 w kościele p.w. Św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Śladami budowli sakralnych” połączone z wręczeniem nagród laureatom i osobom wyróżnionym, wśród których znaleźli się:
I m. – Maciej Komorowski, KsiążkiII m. – Alicja Łukasik, SP w JarantowicachIII m. – Wiktoria Szyszkowska, Gimnazjum w Jabłonowie Pom.
Wyróżnienia:Ilona Błaszkiewicz, SP w JarantowicachMichalina Kędziorska, SP w ŁobdowieAleksandra Augustyniak, Gimnazjum w MogilnieNatalia Nędza, SP nr 2 w WąbrzeźnieMarta Karpińska, ZS Ogólnokształcących w Grudziądzu
Na wystawie zaprezentowane zostały prace przedstawiające kościoły, kapliczki i inne budowle sakralne wykonane przez dzieci i młodzież z całego regionu. Wszyscy zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe.
Natomiast o godz. 18.30 tradycyjnie już odprawiona została Msza św. w „intencji ludzi kultury”. Za pomoc finansową w organizacji imprezy dziękujemy Gminie Miasto Wąbrzeźno.

 

Galeria

 

A- A+