Wystawa „Ginące zawody” M. Kastnera

15 września br. Galeria Wąbrzeskiego Domu Kultury wypełniła się po brzegi miłośnikami sztuki fotograficznej, której przedstawicielem jest niewątpliwie Maciej Kastner autor wystawy „Ginące zawody w województwie kujawsko pomorskim”.

Maciej Kastner – Artysta fotografik – członek Związku Polskich Artystów Fotografików, swoje prace tworzy głównie w zabytkowych i specjalnych technikach fotograficznych takich jak: guma dwuchromianowa, carbo, olej, techniki żelazowe, mokra płyta, fotografia w podczerwieni oraz innych. Jego prace mają bardzo indywidualny klimat i charakter, który nadawany jest podczas procesu ich powstawania. Jest laureatem konkursów fotograficznych do najważniejszych należą Grand Prix w konkursie „Grudziądz Foto 2005” za dyptyk „Samotnie przez Starówkę” oraz wyróżnienie w konkursie Remis 2009 w kategorii technik szlachetnych. Autor zdjęć jest stypendystą Prezydenta Grudziądza (2012r.) oraz Marszałka Województwa kujawsko-pomorskiego (2013). Maciej Kastner swoje prace eksponował już na 49 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wystawa w Wąbrzeźnie jest 50 ekspozycją artysty.

Goście, którzy ten dzień postanowili spędzić w WDK mogli obejrzeć ponad 40 zdjęć przedstawiających prace przy wykonywaniu starych zawodów rzemieślniczych, które już niedługo mogą być na wymarciu, z racji znikomego na nie zapotrzebowania oraz utraty kadry rękodzielnictwa tradycyjnego. W fotograficznym kadrze pokazane zostały m.in. prace krawcowych, zegarmistrzów, filcowników, dekarzy, szewców, lalkarzy, czapkarzy czyli zawodów, które poprzez rozwój cywilizacji giną i zaczynają przechodzić do historii. Projekt w całości został sfinansowany ze stypendium artystycznego otrzymanego od Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2013 r. Jak mówi Maciej Kastner – Stworzona dokumentacja fotograficzna pokazuje walory historyczno kulturowe województwa kujawsko-pomorskiego oraz wartość rękodzieła, w którym kultura ta jest udokumentowana. Wykonanie cyklu „Ginące zawody województwa kujawsko-pomorskiego” pokazuje osoby, które parają się jeszcze tymi zawodami.

Projekt wykonany został z wykorzystaniem techniki indywidualnej nazwanej przez autora cyjanoguma, czyli połączenie cyjanotypii (techniki żelazowej) i gumy (techniki chromianowej).  Wymienione techniki niewątpliwie należy zaliczyć do historycznych technik fotograficznych. Goście zadawali wiele pytań związanych m.in. z historycznym warsztatem pracy autora, sposobem tworzenia tak pięknych dzieł, planami na przyszłość itp. Wszystkich, którzy chcieliby skorzystać z okazji i obejrzeć powstałe fotografie zapraszamy do WDK. Wystawa czynna będzie od pon. do pt. w godz. pracy WDK do dnia  14 października br.

 

Galeria zdjęć

 

 

A- A+